XII Ogólnopolski Zlot Aktywu Turystyki Kolarskiej

ZnaczekW dniach 23–25 maja 2014 roku w Goreniu Dużym w gminie Baruchowo odbył się XII Ogólnopolski Zlot Aktywu Turystyki Kolarskiej. Organizatorzy zlotu to Włocławski Krajoznawczy Klub Rowerowy PTTK „Cyklista”, Oddział Kujawski PTTK we Włocławku, a także Urząd Gminy Baruchowo i Gostynińsko–Włocławski Park Krajobrazowy. Honorowy Patronat nad zlotem objął Marszałek Województwa Kujawsko–Pomorskiego – Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Włocławek – Andrzej Pałucki, Wójt Gminy Baruchowo – Stanisław Sadowski, Dyrektor Gostynińsko–Włocławskiego Parku Krajobrazowego – Witold Kwapiński, Przewodniczący Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK – Waldemar Wieczorkowski, Prezes Oddziału Kujawskiego PTTK we Włocławku – Lech Wojciech Krajewski.

W zlocie udział wzięło 134 turystów kolarzy z całej Polski, reprezentujących kluby i sekcje rowerowe z: Bydgoszczy – „Gryf” i „Turkole”, Grudziądza – „Kalinka”, Inowrocławia – „Kujawiak”, Łodzi – Łódzki Klub Turystów Kolarzy PTTK, Milanówka – Sekcja Turystyki Rowerowej Milanówek, Płocka – „BeneqTeam”, Sochaczewa – „Tandem”, Solca Kujawskiego – „Torpedo”, Torunia – „Przygoda” i Włocławka – „Cyklista”.

Na bazę zlotu wybrano „Zieloną Szkołę” w Goreniu Dużym, położonym na terenie Gostynińsko–Włocławskiego Parku Krajobrazowego, 25 km od Włocławka, 40 km od Płocka, i jak m.in. podano w folderze reklamowym, położonym „…w ekologicznej gminie Baruchowo. Jest to placówka, która wszystkim chętnym, przez cały rok, zapewnia wypoczynek połączony z edukacją przyrodniczo-leśną. Na podwórzu Zielonej Szkoły znajduje się drewniana wiata z kominkiem i miejsce na ognisko oraz zagroda edukacyjna, w której mieszkają miniaturowe kózki i świnki oraz lama, dziki, owce i ozdobne ptaki. Za płotem Zielonej Szkoły rośnie przepiękny, bajkowy las, który kryje w sobie tysiące przyrodniczych sekretów. (…) Jeśli lubisz przyrodę, tutaj zobaczysz: lasy sosnowe rosnące na wydmach i łęgi olszowo-jesionowe na terenach podmokłych, rzadkie rośliny, takie jak: storczyk kukawka i rosiczka okrągłolistna, rzadkie i chronione ptaki, jak chociażby bociany czarne i żurawie, około 400-letni dąb w Krzywym Lesie czy 150-letni jałowiec pospolity, oraz tamy i żeremia bobrowe, a także liczne tutaj padalce, zaskrońce, jaszczurki i żuki leśne. (…)”. Szkoła stale nie tylko rozbudowuje swoją bazę lokalową, ale także powiększa mini zoo i jako ostatnie jej nowości mogliśmy oglądać kangury, w tym jednego albinosa. I w takiej przyrodniczej oprawie odbywał się nasz trzydniowy zlot.

Pierwszego dnia zlotu, po zbiórce przy Hali Mistrzów we Włocławku, rowerzyści pod kierunkiem Komandora Zlotu Pawła Grabczewskiego, Prezesa Włocławskiego Krajoznawczego Klubu Rowerowego PTTK „CYKLISTA”, przejechali do bazy zlotu 30 km. Trasa wiodła m.in. przez Krzywy Las, w którym znajduje się już wyżej wymieniony przeszło 400-letni dąb, w którego „dziupli” może zmieścić się przeszło 10 dorosłych osób. Po pierwszych powitaniach i radości ze spotkania znajomych odbyło się zakwaterowanie w pokojach, koordynowane przez biuro zlotu, perfekcyjnie przygotowane przez kol. Marlenę Grabczewską – niezastąpionego kwatermistrza zlotu. Przy kwaterowaniu, kol. Zosia Podłucka, Hania Grześkowiak, Asia Sikora i Marlena Grabczewska, każdego z uczestników zlotu zaopatrzyły w wielofunkcyjną żółtą z odblaskami torebkę, w razie potrzeby mogącą przeistoczyć się w podręczny plecaczek Zawierała ona tzw. pakiet powitalny, a więc okolicznościowy znaczek, mapę regionu, materiały promocyjne, drobne upominki, a w tym coś dużego słodkiego i butelkę wody…, ale też mapkę trasy zlotowej i pamiątkową koszulkę. O godzinie 19 odbyła się uroczystość otwarcia Zlotu, poprowadzona przez Komandora Zlotu Pawła Grabczewskiego. Brali w niej udział, oprócz uczestników zlotu, również zaproszeni goście: Stanisław Sadowski – Wójt Gminy Baruchowo, Witold Kwapiński – Dyrektor Gostynińsko–Włocławskiego Parku Krajobrazowego i Waldemar Wieczorkowski – Przewodniczący Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK.

Celem zlotu, oprócz popularyzacji turystyki rowerowej, czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu i integracji środowiska aktywu turystyki rowerowej, było promowanie pięknych turystycznie miejsc regionu Kujaw i okolic Włocławka, poznanie walorów krajoznawczych Gminy Baruchowo oraz Gostynińsko–Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Między innymi stąd też nasz kol. Lesław Urbankiewicz, członek WKKR „Cyklista” i pracownik GWPR, przedstawił interesującą prelekcję na temat przyrodniczych, historycznych i kulturowych walorów tegoż parku. Tym samym zachęcił uczestników zlotu do wyjazdu na wytyczoną po parku trasę rowerową i naoczne zwerfikowanie podanych o tym terenie informacji, tym bardziej, że poczynił też w trakcie swojej prelekcji ciekawe porównanie zasobów GWPK do Kampinoskiego Parku Narodowego. Wieczorem uczestnicy zlotu bawili się na wieczorku integracyjnym, którego oprawą muzyczną zajęli się koledzy z klubu „Torpedo” Jerzy Kempiński, Tadeusz Kempiński oraz Dariusz Michalski. Szybko też rozszedł się przygotowany przez naszego kol. Zygmunta Chochoła smalec ze skwarkami. Do niego oczywiście był chleb i ogórek, pyszne!

Drugiego dnia zlotu, przy bardzo słonecznej pogodzie, odbył się po Gostynińsko–Włocławskim Parku Krajobrazowym 45 km rajd rowerowy, którego Komandorem był kol. Dariusz Kletkiewicz, wspomagany przez naszych kolegów, dbających o bezpieczeństwo uczestników rajdu, a więc: Zbyszka Mazurkiewicza, Zygmunta Chochoła, Marcian Pawłowskiego, Sylwestra Krygiera, Zbyszka Podłuckiego, Tomka Idczaka, Tomka Głażewskiego, Jacka Przybyszeswkiego. Kol. Lesław Urbankiewicz w miejscach postoju wskazywał uczestnikom zlotu na ciekawe zjawiska przyrodnicze, odpowiadał na pytania związane z parkiem. Trasa była wytyczona, jak to w lesie, w dużej części drogami szutrowymi. Wiodła przez: Skrzynki i jezioro Skrzyneckie, Rezerwat Gościąż (Jezioro Gościąż – rezerwat geomorfologiczny z unikalnymi osadami dennymi), Telążnę Leśną i miejsce zwane Migdalszczyzną (Miejsce Pamięci Narodowej z II wojny światowej), Jezioro Dzilno, Dębniaki, Jezioro Lubiechowskie, Krzewent i ponownie do Gorenia. Dla chętnych, a może mających jeszcze siły przy już w godzinach południowych trwającej wręcz upalnej pogodzie, była jeszcze wycieczka do Rezerwatu Jezioro Rakutowskie. W rezerwacie tym z wieży obserwacyjnej spoglądaliśmy na ostoję ptaków błotno-wodnych, a do bazy wróciliśmy przez Goreń Nowy. W połowie trasy trudy wycieczki zostały nam osłodzone ciastkiem i jogurtem, z serdecznością podawanymi przez kol. Marlenę Grabczewską. Po powrocie do bazy, obiedzie i krótkim odpoczynku, odbyły się konkursy sprawnościowe, specjalnie przygotowane dla turystów-cyklistów: rowerowy tor przeszkód (prowadzący – kol. Zygmunt Chochoł), „starszy celowniczy” (prowadzący – Dariusz Kletkiewicz), „zakręceni” (prowadzący – Marcin Pawłowski). Konkurs – test wiedzy o GWPK przygotował i poprowadził kol. Lesław Urbankiewicz. Plany z pieczeniem kiełbasek przy ognisku z uwagi na burzę i deszcz trzeba było zmienić. Na szczęście „Zielona Szkoła” w Goreniu jest przygotowana i na tzw. niepogodę i pieczenie kiełbasek odbyło się na grillu usytuowanym pod wiatą. Wieczorem, podczas zabawy tanecznej, został przeprowadzony przez kol. Zosię Podłucką i Hanię Grześkowiak, obfitujący w niezapomniane emocje, konkurs taneczny.

Trzeci dzień zlotu to już jego uroczyste zakończenie poprowadzone, jak i jego otwarcie, przez Komandora Zlotu Pawła Grabczewskiego, który podsumował jego przebieg, a także wyróżnił dyplomami, pamiątkowymi medalami i okolicznociowymi znaczkami, instytucje i osoby prywatne, pomagające w przygotowaniu zlotu, sponsorów zlotu i fundatorów licznych nagród: Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Prezydenta Miasta Włocławek, Wójta Gminy Baruchowo, Dyrekcję Gostynińsko–Włocławskiego Parku Krajobrazowego, Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK, Oddział Kujawskiego PTTK we Włocławku, Dyrekcję Centrum Doskonalenia i Edukacji we Włocławku, Spółdzielnię Mleczarską we Włocławku, „Rowery Włocławek”, Klub Turystyki Rowerowej „Torpedo” Solec Kujawski, Komisję Zakładową „Solidarność” w Anwilu, Centrum Organizacji Pozarządowych i Informacji Turystyczne we Włocławku, Dyrekcję Uzdrowiska Wieniec, WORD Włocławek, Hannę i Piotra Grześkowiaków, Renatę i Dariusza Małków.
Następnie przyszła kolej na wyróżnienie dyplomami, pucharami i upominkami:
⦁ najliczniejszego klubu na zlocie – „BeneqTeam” Płock;
⦁ najmłodszego uczestnika zlotu – Bartosza Stępniewskiego (ur. 2005 r.) „BeneqTeam” Płock, dzielnie znoszącego trudy sobotniego rajdu;
⦁ najstarszego uczestnika zlotu – Leszka Trojanowskiego (ur. 1938 r.) „Cyklista” Włocławek;
⦁ osobę, która zgłosiła się na XII zlot Aktywu 12-sta w kolejności – Emilię Maćkowiak „Kalinka” Grudziądz;
⦁ za najbardziej oryginalną nazwę klubu – Barbarę Kołczyńską z Jednoosobowego emerytowanego wszechstronnego klubu sportowego „No, buja się Baśka”.

Komandor Zlotu również przedstawił rozstrzygnięcia konkursów sprawnościowych i konkursu tanecznego, a zwycięzcom trzech pierwszych miejsc wręczył nagrody.

W „Rowerowym torze przeszkód” zwyciężyli: 1 miejsce – Andrzej Kieca „Gryf” Bydgoszcz, 2 – Jan Zakrzewski STR Milanówek, 3 – Daniel Szymański ze Szczecina.

W konkursie „Zakręceni”: 1 miejsce – Ewa Nowicka Łódzki Klub Turystów Kolarzy PTTK, 2 – Mateusz Michalak STR Milanówek, 3 – Andrzej Kieca „Gryf” Bydgoszcz.

W konkursie „Starszy celowniczy”: 1 miejsce – Andrzej Kieca „Gryf” Bydgoszcz, 2 – Wiesław Sokołowski „Kalinka” Grudziądz, 3 – Bernard Milewski „BeneqTeam” Płock.

Konkurs taneczny zwyciężyli – Kralczyńska Irena Łódzki Klub Turystów Kolarzy PTTK i Edward Semrau, natomiast dla pozostałych jego uczestników, już w trakcie przeprowadzania konkursu, były „rysunkowe” nagrody pocieszenia.
Sposób rozstrzygnięcia konkursu wiedzy o GWPK i jego wyniki przedstawił, a także wręczył dyplomy i nagrody jego pomysłodawca i organizator – kol. Lesław Urbankiewicz. I tak 1 miejsce otrzymał Andrzej Łoniuk „BeneqTeam”, 2 – Grażyna Matusiak STR Milanówek, 3 – Mieczysław Figiel STR Milanówek.

I na koniec, po słowach Komandora Zlotu i Prezesa Klubu „Cyklista” Włocławek – „XII Ogólnopolski Zlot Aktywu Turystyki Kolarskiej uważam za zamknięty”, Prezes Klubu „Torpedo” z Solca Kujawskiego Jerzy Kempiński ogłosił, że następny, a więc już XIII Ogólnopolski Zlot Aktywu Turystyki Kolarskiej będzie organizowany przez ten klub w miejscowości Smerzyn nad malowniczym J. Smerzyńskim. A więc do miłego zobaczenia!

tekst – Dorota Śniegowska
zdjęcia ze zlotu – na stronie www.cyklista.q4.pl (forum klubu, zakładka – galeria)

1 Komentarz »

  1. Ha. napisał(a):

    16 czerwca 2014 @ 18:49

    Ciekawy i szczegółowy artykuł jednak jest w nim mała nieścisłość – w Goreniu Dużym w biurze zlotu oprócz wymienionych, pracowała również nasza skromna autorka powyższego tekstu Dorota Śniegowska. 🙂

Skomentuj artykuł:

  UECT

PTTK jest członkiem Europejskiego Związku Turystyki Rowerowej UECT

  Zlot Przodownicki 2024


LISTA UCZESTNIKÓW - stan na 10 IV 2024 r.

  Zlot Centralny 2024


  Zloty

» wykaz zlotów ptkol
   » najwierniejsi uczestnicy zlotów ptkol
» wykaz zlotów centralnych

  2012 Rok Turystyki Rowerowej


  Publikacja na stronie

Zasady publikacji informacji na stronie KTKol. ZG PTTK >>>

  Działy

» ktkol - informacje o Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK, władze, kontakt, informacje.

» honorowi ptkol. - wykaz honorowych przodowników turystyki kolarskiej PTTK.

» przodownicy - wykaz przodowników turystyki kolarskiej PTTK od 2006 r.

» odznaki - wykaz zdobywców najwyższych stopni odznak kolarskich od 2004 r.

» informator - informacje o redakcji, prenumeracie.

» kalendarz imprez - kalendarz turystycznych imprez kolarskich.

» regulaminy - zbiór regulaminów przydatnych kadrze PTTK oraz regulaminy odznak turystyczno-kolarskich.

» linki - zbiór linków do stron klubów turystyki kolarskiej PTTK

» byli z nami - pamięci tych, którzy odeszli

  Sprawozdawczość

» sprawozdanie OKTKol.

» sprawozdanie TRW OKTKol.

Termin złożenia sprawozdań: 31 I 2024

  Tu kupisz

Książeczki KOT; odznaki: KOT, KOP, Rajd kolarski PTTK dookoła Polski, Rajd kolarski „Szlakami zamków w Polsce”, Rajd kolarski PTTK „Szlak Wlk. Wojny 1409-1411”:
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
ul. Jagiellońska 6, 31-010 Kraków
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl
tel: 12 422 28 40
www: sklep COTG

Odznaka Wiślana Trasa Rowerowa:
Oddział PTTK w Jastrzębiu Zdroju
ul. Harcerska 14B,
44-335 Jastrzębie Zdrój
e-mail: pttk@jasnet.pl, pttkjz@alpha.pl
tel. 32 471 94 88, faks 32 475 16 70

Książeczki drogowe odznaki UECT:
Marek Koba
skrytka pocztowa 59, 43-600 Jaworzno
e‑mail: mkoba62@o2.pl
tel. 604 434 282


  Weryfikacja odznak

» Referaty weryfikacyjne odznak turystyki kolarskiej

  Archiwum wiadomości

kwiecień 2024/ marzec 2024/ luty 2024/ styczeń 2024/ grudzień 2023/ listopad 2023/ październik 2023/ wrzesień 2023/ sierpień 2023/ lipiec 2023/ czerwiec 2023/ maj 2023/ kwiecień 2023/ marzec 2023/ luty 2023/ styczeń 2023/ grudzień 2022/ listopad 2022/ październik 2022/ wrzesień 2022/ sierpień 2022/ lipiec 2022/ czerwiec 2022/ marzec 2022/ luty 2022/ styczeń 2022/ grudzień 2021/ listopad 2021/ październik 2021/ wrzesień 2021/ sierpień 2021/ lipiec 2021/ czerwiec 2021/ maj 2021/ kwiecień 2021/ marzec 2021/ styczeń 2021/ grudzień 2020/ listopad 2020/ październik 2020/ wrzesień 2020/ lipiec 2020/ czerwiec 2020/ maj 2020/ marzec 2020/ luty 2020/ styczeń 2020/ grudzień 2019/ listopad 2019/ październik 2019/ wrzesień 2019/ sierpień 2019/ lipiec 2019/ czerwiec 2019/ maj 2019/ kwiecień 2019/ marzec 2019/ luty 2019/ styczeń 2019/ grudzień 2018/ listopad 2018/ październik 2018/ wrzesień 2018/ sierpień 2018/ lipiec 2018/ czerwiec 2018/ maj 2018/ kwiecień 2018/ marzec 2018/ luty 2018/ styczeń 2018/ listopad 2017/ wrzesień 2017/ sierpień 2017/ czerwiec 2017/ maj 2017/ kwiecień 2017/ marzec 2017/ luty 2017/ styczeń 2017/ grudzień 2016/ listopad 2016/ październik 2016/ wrzesień 2016/ czerwiec 2016/ maj 2016/ kwiecień 2016/ marzec 2016/ luty 2016/ styczeń 2016/ grudzień 2015/ listopad 2015/ październik 2015/ wrzesień 2015/ sierpień 2015/ lipiec 2015/ czerwiec 2015/ maj 2015/ kwiecień 2015/ marzec 2015/ luty 2015/ styczeń 2015/ grudzień 2014/ listopad 2014/ październik 2014/ wrzesień 2014/ sierpień 2014/ lipiec 2014/ czerwiec 2014/ maj 2014/ kwiecień 2014/ marzec 2014/ luty 2014/ styczeń 2014/ grudzień 2013/ listopad 2013/ październik 2013/ wrzesień 2013/ sierpień 2013/ czerwiec 2013/ maj 2013/ kwiecień 2013/ marzec 2013/ luty 2013/ styczeń 2013/ grudzień 2012/ listopad 2012/ październik 2012/ wrzesień 2012/ sierpień 2012/ lipiec 2012/ czerwiec 2012/ maj 2012/ kwiecień 2012/ marzec 2012/ luty 2012/ styczeń 2012/ grudzień 2011/ listopad 2011/ październik 2011/ wrzesień 2011/ sierpień 2011/ lipiec 2011/ czerwiec 2011/ maj 2011/ kwiecień 2011/ marzec 2011/ luty 2011/ styczeń 2011/ grudzień 2010/ listopad 2010/ październik 2010/ wrzesień 2010/ sierpień 2010/ lipiec 2010/ czerwiec 2010/ maj 2010/ kwiecień 2010/ marzec 2010/ luty 2010/ styczeń 2010/ grudzień 2009/ listopad 2009/ październik 2009/ wrzesień 2009/ sierpień 2009/ lipiec 2009/ czerwiec 2009/ maj 2009/ kwiecień 2009/ marzec 2009/ luty 2009/ styczeń 2009/ grudzień 2008/ listopad 2008/ październik 2008/ wrzesień 2008/ sierpień 2008/ lipiec 2008/ czerwiec 2008/ kwiecień 2008/ marzec 2008/ luty 2008/ styczeń 2008/ grudzień 2007/ listopad 2007/ październik 2007/ wrzesień 2007/ sierpień 2007/ lipiec 2007/ czerwiec 2007/ maj 2007/ kwiecień 2007/ marzec 2007/ luty 2007/ styczeń 2007/ grudzień 2006/ listopad 2006/ październik 2006/ wrzesień 2006/ sierpień 2006/ lipiec 2006/ czerwiec 2006/ maj 2006/ kwiecień 2006/ marzec 2006/ luty 2006/ styczeń 2006/ kwiecień 2005/ luty 2005/ styczeń 2005/ styczeń 2004/

  Kategorie wiadomości

Informator (32)
komunikaty (1 720)
odznaki (22)
przodownicy (17)
regulaminy (63)
szlaki (38)
z życia ktkol (342)

  Szukaj wiadomości


  Kanały RSS

» Kanał RSS wiadomości
» Kanał RSS komentarzy