10-lecie „Cyklisty”

RajdKaliski Klub Turystyki Kolarskiej „Cyklista” ma już 10 lat. Te 10 lat to 236 zorganizowanych rajdów, w których wzięły udział aż 4304 osoby. Te 10 lat to liczne nowe znajomości i przyjaźnie, to tysiące wykręconych wspólnie kilometrów. To setki osób wyciągniętych z domu dla zdrowego spędzania wolnego czasu, to w końcu niezwykle silna promocja najstarszego polskiego miasta.

Ale to oczywiście nie wszystko. Te 10 lat to również wiele wyzwań, jakie podjęli kaliscy działacze – począwszy od zakładającej Klub grupy, aż po dołączających do nich po kolei kolejnych entuzjastów turystyki rowerowej. W dużym skrócie minioną dekadę przedstawił kol. Piotr Wencfel w przygotowanym przez siebie referacie.

Referat okolicznościowy na jubileusz 10-lecia KTK „Cyklista” w Kaliszu

RajdBył styczeń 1995 r. kiedy to z inicjatywy mojej i Grażyny reaktywowana została przy kaliskim PTTK po kilku latach niebytu Komisja Turystyki Kolarskiej. Wydarzenie to stanowiło zaczątek do pracy nad odbudową turystyki rowerowej w Kaliszu. Pierwsze lata były orką na ugorze. Istniał wówczas jedyny o profilu rowerowym szkolny klub krajoznawczo- turystyczny „Rama” przy SP w Piotrowie, którego opiekunką była Grażyna. Ja natomiast prowadziłem Klub Turystyczny „Certus” zrzeszający młodzież licealną i nieco starszą. Mocną pozycję miała wówczas turystyka piesza, zatem na bazie tych dwóch ogniw zaczęliśmy wprowadzać rower jako alternatywę do tras pieszych, organizując jedno- i kilkudniowe rajdy pieszo-rowerowe pod nazwą „Certusowa wiosna” i „Turysta Ziemi Kaliskiej”. Ich uzupełnieniem były wiosenno-letnie niedzielne rowerowe rajdy rodzinne po najbliższej okolicy Kalisza. Działał także referat weryfikacyjny KOT. W latach 2000-2001 organizowany był cykl rajdów pn. „Puchar Lata”, o charakterze krajoznawczo-rekreacyjnym. Frekwencja nie była imponująca. Zdarzały się rajdy, w których udział brali tylko organizatorzy. Jednak po ich zakończeniu wnioski były pozytywne: coś drgnęło w turystyce rowerowej. Należało zatem kontynuować ten kierunek jedynie urozmaicając go. I tak w 2002 r. padł pomysł wprowadzenia do Kalendarza Imprez cyklu rajdów pn. „Sobotnie wędrówki rowerowe”, który został zainaugurowany w roku następnym.

Równolegle z tymi imprezami powstawały i realizowane były inne pomysły Komisji. Wspólnym dziełem moim i Grażyny – posiadających uprawnienia znakarzy szlaków – było opracowanie projektu pierwszego w okolicy Kalisza szlaku rowerowego. Wyznakowany w 2001 r. w kolorze żółtym szlak o długości 16 km połączył Russów z Gołuchowem. Innym przedsięwzięciem było wyznakowanie w terenie w kolorze zielonym południowego odcinka Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej Poznań-Siemianice, z Gołuchowa przez Kalisz do Lewkowa, o dł. 40 km. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce w Gołuchowie w czerwcu 2003 r. Ponadto, w związku z pojawieniem się kilkunastu stałych uczestników naszych imprez, rozważyliśmy możliwość powołania klubu kolarskiego. Proces jego organizacji trwał około pół roku i w czerwcu 2003 r. na turystycznej niwie Kalisza narodził się Klub Turystyki Rowerowej „CYKLISTA”, liczący na starcie ok. 15 miłośników jazdy na dwóch kółkach. Prezesem został młody entuzjasta roweru, kolega Krzysztof Kaczmarek. Nasz pierwszy wizerunek stanowiły różnokolorowe koszulki t-shirt z odpowiednim nadrukiem oraz naklejki.

Od tego momentu Komisja Turystyki Kolarskiej część swych obowiązków, jak chociażby organizację imprez rowerowych, scedowała na powstały klub, jednak obydwa ciała uzupełniały się i przenikały w charakterze prowadzonej działalności. Z roku na rok stan ilościowy klubowiczów nieznacznie się powiększał. Bogatszy stawał się opracowywany i realizowany rokrocznie Kalendarz Imprez. Członkowie Klubu uczestniczyli także w wielu rajdach i zlotach organizowanych przez inne jednostki petetekowskie, bądź samorządowe. W 2006 r. zaistniała w skromnej wersji klubowa strona internetowa, jednak ze względu na kłopoty techniczne, nie była w stanie w pełni odzwierciedlać poczynań Klubu.

RajdW międzyczasie (od 2006 r.) nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa – funkcję tę po koledze Kaczmarku objął Grzegorz Cuske piastując ją do wyborów w 2013 r. Okres ten charakteryzował się wzmożoną działalnością i aktywnością Klubu na wielu płaszczyznach turystyki i krajoznawstwa. Organizowano wiele rajdów jedno- i wielodniowych, z których najbardziej rozpoznawalnym był – i jest nadal – cykl „Sobotnich wędrówek rowerowych”. Z powodzeniem zrealizowano kilka wielodniowych Rajdów Cyklisty, będących okazją do integracji członków i wspólnego poznawania różnych regionów kraju. Opracowywane i przeprowadzane głównie przez kolegę Piotra trasy tych rajdów wiodły „Cyklistów” nie tylko przez miasta i wsie Wielkopolski lecz również regionów sąsiednich: Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Ziemi Łódzkiej.
Corocznie, począwszy od 2001 r., organizowane są kilkunastodniowe wyprawy rowerowe, dzięki którym peleton „Cyklisty” pedałował, zwiedzał i widoczny był na szlakach Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej, Gór Kaczawskich i Sowich, Kaszub i Żuław, Ziemi Lubuskiej, Ziemi Chełmińskiej, części Podkarpacia, Pomorza Środkowego, Opolszczyzny i pogranicza polsko-czeskiego.

Od 2006 r. z inicjatywy Kol. Grzegorza Cuske i w porozumieniu z kurią wydawane są przez Pocztę Polską kartki pocztowe z wizerunkami drewnianych kościołów diecezji kaliskiej. Na publikację oczekuje już niewiele kartek, z liczącej 90 obiektów edycji.
W celu propagowania walorów krajoznawczych Ziemi Kaliskiej został wydany przewodnik „Trasy rowerowe – Kalisz i okolice” autorstwa Grażyny Adamin. Natomiast Bogusław Monczyński nawiązał kontakt z restauracją „Bursztynowy Dwór”. Od kilku lat stał się on miejscem inauguracji i zakończenia kolejnych sezonów rowerowych, swoistą ostoją goszczącą zdrożonych klubowiczów.

W latach 2009-10 ponownie wspólnie z Grażyną opracowaliśmy regulaminy dwóch krajoznawczych odznak regionalnych. Pierwsza związana była z jubileuszem 1850-lecia Kalisza, druga o nazwie „Znam powiat kaliski” ma promować walory krajoznawcze powiatu. Obydwie blachy cieszą się zainteresowaniem zdobywających nie tylko na rowerze, co potwierdza potrzebę funkcjonowania ich na lokalnym rynku turystycznym.

W ostatnich czterech latach Klub za sprawą organizacji rajdu „Tour de Calisia – setka Cyklisty”, wykorzystał szansę na jeszcze lepsze wypromowanie się, nie tylko na lokalnym gruncie lecz także poza regionem. Odpowiedni dobór tras, oprawa rajdu, świadczenia dla uczestników spowodowały, że popularna „setka” zbierała pochlebne recenzje.

Poprzez zaangażowanie, wysiłek i negocjacje Kol. Grażyny dziś – jako Klub – możemy prezentować się w jednolitych strojach kolarskich. Dzięki temu nie jesteśmy anonimowi,a kolorowy peleton jaki tworzymy postrzegany jest życzliwie na rowerowych szlakach.
Klub doczekał się także sprawnie działającej strony internetowej, dzięki której nasz dorobek turystyczno-krajoznawczy jest ogólnie dostępny – to zasługa Bartka. Niewątpliwie cennym jej uzupełnieniem jest Kronika pisana, którą od początku prowadzi i po matczynemu dopieszcza Grażyna.

Tak oto tworzyła się 10-letnia historia naszego Klubu. Na najbliższe lata wypada życzyć jego ogniwom pomyślności w dalszej wspólnej działalności pod egidą Kolegi prezesa Bartka: miękkich przełożeń i sprawnych hamulców.
Życzę Wam, by – tak jak dotychczas – turystyka rowerowa pozostała nadrzędną formą Waszego, szanowni Cykliści, aktywnego wypoczynku i pozwalała miło spędzać wolny czas. Ze swej strony zachęcam Was do jeszcze głębszego krajoznawstwa i przemierzania wielu znanych, jak i nieodkrytych dotąd szlaków.

Opracował:
Piotr Wencfel – sekretarz KTK „Cyklista” Kalisz

2 komentarze »

  1. Krzysiaczek napisał(a):

    13 marca 2014 @ 22:15

    Witam Prezesa serdecznie, mam nadzieję i widzę, że zapału nadal nie brakuje. Bardzo miło wspominam czasy liceum, nie mam niestety żadnych zdjęć ani kontaktów do Ciebie Prezesie, do Marka i jego siostry, do Kołeckiego, do Madziary, do Aldony, do Pieczary „chyba tak… go nazywaliśmy” (wysoki z brodą, nie wiem co z nim się dzieje, robił super zdjęcia ze słupa zachodów słońca), sowy-grzyby, które jedliśmy, kąpiele w basenie bez wody w śniegu, wyprawy na czuja i rajdy na orientację, było tego mnóstwo, było mnóstwo wspaniałych wspomnień, jakbyś miał jakieś zdjęcia to pisz, piszcie. Cudownie, że nadal są ludzie z pasją. Gorąco pozdrawiam Piotrze-Prezesie.

  2. Krzysiaczek napisał(a):

    13 marca 2014 @ 22:18

    Obiera nie Pieczara

Skomentuj artykuł:

  UECT

PTTK jest członkiem Europejskiego Związku Turystyki Rowerowej UECT

  Zlot Przodownicki 2024


LISTA UCZESTNIKÓW - stan na 19 V 2024 r.

  Zlot Centralny 2024


  Zloty

» wykaz zlotów ptkol
   » najwierniejsi uczestnicy zlotów ptkol
» wykaz zlotów centralnych

  2012 Rok Turystyki Rowerowej


  Publikacja na stronie

Zasady publikacji informacji na stronie KTKol. ZG PTTK >>>

  Działy

» ktkol - informacje o Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK, władze, kontakt, informacje.

» honorowi ptkol. - wykaz honorowych przodowników turystyki kolarskiej PTTK.

» przodownicy - wykaz przodowników turystyki kolarskiej PTTK od 2006 r.

» odznaki - wykaz zdobywców najwyższych stopni odznak kolarskich od 2004 r.

» informator - informacje o redakcji, prenumeracie.

» kalendarz imprez - kalendarz turystycznych imprez kolarskich.

» regulaminy - zbiór regulaminów przydatnych kadrze PTTK oraz regulaminy odznak turystyczno-kolarskich.

» linki - zbiór linków do stron klubów turystyki kolarskiej PTTK

» byli z nami - pamięci tych, którzy odeszli

  Sprawozdawczość

» sprawozdanie OKTKol.

» sprawozdanie TRW OKTKol.

Termin złożenia sprawozdań: 31 I 2024

  Tu kupisz

Książeczki KOT; odznaki: KOT, KOP, Rajd kolarski PTTK dookoła Polski, Rajd kolarski „Szlakami zamków w Polsce”, Rajd kolarski PTTK „Szlak Wlk. Wojny 1409-1411”:
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
ul. Jagiellońska 6, 31-010 Kraków
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl
tel: 12 422 28 40
www: sklep COTG

Odznaka Wiślana Trasa Rowerowa:
Oddział PTTK w Jastrzębiu Zdroju
ul. Harcerska 14B,
44-335 Jastrzębie Zdrój
e-mail: pttk@jasnet.pl, pttkjz@alpha.pl
tel. 32 471 94 88, faks 32 475 16 70

Książeczki drogowe odznaki UECT:
Marek Koba
skrytka pocztowa 59, 43-600 Jaworzno
e‑mail: mkoba62@o2.pl
tel. 604 434 282


  Weryfikacja odznak

» Referaty weryfikacyjne odznak turystyki kolarskiej

  Archiwum wiadomości

lipiec 2024/ czerwiec 2024/ maj 2024/ kwiecień 2024/ marzec 2024/ luty 2024/ styczeń 2024/ grudzień 2023/ listopad 2023/ październik 2023/ wrzesień 2023/ sierpień 2023/ lipiec 2023/ czerwiec 2023/ maj 2023/ kwiecień 2023/ marzec 2023/ luty 2023/ styczeń 2023/ grudzień 2022/ listopad 2022/ październik 2022/ wrzesień 2022/ sierpień 2022/ lipiec 2022/ czerwiec 2022/ marzec 2022/ luty 2022/ styczeń 2022/ grudzień 2021/ listopad 2021/ październik 2021/ wrzesień 2021/ sierpień 2021/ lipiec 2021/ czerwiec 2021/ maj 2021/ kwiecień 2021/ marzec 2021/ styczeń 2021/ grudzień 2020/ listopad 2020/ październik 2020/ wrzesień 2020/ lipiec 2020/ czerwiec 2020/ maj 2020/ marzec 2020/ luty 2020/ styczeń 2020/ grudzień 2019/ listopad 2019/ październik 2019/ wrzesień 2019/ sierpień 2019/ lipiec 2019/ czerwiec 2019/ maj 2019/ kwiecień 2019/ marzec 2019/ luty 2019/ styczeń 2019/ grudzień 2018/ listopad 2018/ październik 2018/ wrzesień 2018/ sierpień 2018/ lipiec 2018/ czerwiec 2018/ maj 2018/ kwiecień 2018/ marzec 2018/ luty 2018/ styczeń 2018/ listopad 2017/ wrzesień 2017/ sierpień 2017/ czerwiec 2017/ maj 2017/ kwiecień 2017/ marzec 2017/ luty 2017/ styczeń 2017/ grudzień 2016/ listopad 2016/ październik 2016/ wrzesień 2016/ czerwiec 2016/ maj 2016/ kwiecień 2016/ marzec 2016/ luty 2016/ styczeń 2016/ grudzień 2015/ listopad 2015/ październik 2015/ wrzesień 2015/ sierpień 2015/ lipiec 2015/ czerwiec 2015/ maj 2015/ kwiecień 2015/ marzec 2015/ luty 2015/ styczeń 2015/ grudzień 2014/ listopad 2014/ październik 2014/ wrzesień 2014/ sierpień 2014/ lipiec 2014/ czerwiec 2014/ maj 2014/ kwiecień 2014/ marzec 2014/ luty 2014/ styczeń 2014/ grudzień 2013/ listopad 2013/ październik 2013/ wrzesień 2013/ sierpień 2013/ czerwiec 2013/ maj 2013/ kwiecień 2013/ marzec 2013/ luty 2013/ styczeń 2013/ grudzień 2012/ listopad 2012/ październik 2012/ wrzesień 2012/ sierpień 2012/ lipiec 2012/ czerwiec 2012/ maj 2012/ kwiecień 2012/ marzec 2012/ luty 2012/ styczeń 2012/ grudzień 2011/ listopad 2011/ październik 2011/ wrzesień 2011/ sierpień 2011/ lipiec 2011/ czerwiec 2011/ maj 2011/ kwiecień 2011/ marzec 2011/ luty 2011/ styczeń 2011/ grudzień 2010/ listopad 2010/ październik 2010/ wrzesień 2010/ sierpień 2010/ lipiec 2010/ czerwiec 2010/ maj 2010/ kwiecień 2010/ marzec 2010/ luty 2010/ styczeń 2010/ grudzień 2009/ listopad 2009/ październik 2009/ wrzesień 2009/ sierpień 2009/ lipiec 2009/ czerwiec 2009/ maj 2009/ kwiecień 2009/ marzec 2009/ luty 2009/ styczeń 2009/ grudzień 2008/ listopad 2008/ październik 2008/ wrzesień 2008/ sierpień 2008/ lipiec 2008/ czerwiec 2008/ kwiecień 2008/ marzec 2008/ luty 2008/ styczeń 2008/ grudzień 2007/ listopad 2007/ październik 2007/ wrzesień 2007/ sierpień 2007/ lipiec 2007/ czerwiec 2007/ maj 2007/ kwiecień 2007/ marzec 2007/ luty 2007/ styczeń 2007/ grudzień 2006/ listopad 2006/ październik 2006/ wrzesień 2006/ sierpień 2006/ lipiec 2006/ czerwiec 2006/ maj 2006/ kwiecień 2006/ marzec 2006/ luty 2006/ styczeń 2006/ kwiecień 2005/ luty 2005/ styczeń 2005/ styczeń 2004/

  Kategorie wiadomości

Informator (33)
komunikaty (1 730)
odznaki (23)
przodownicy (17)
regulaminy (64)
szlaki (39)
z życia ktkol (347)

  Szukaj wiadomości


  Kanały RSS

» Kanał RSS wiadomości
» Kanał RSS komentarzy