IX Rajd Klubowy „Cyklisty”

RajdJubileuszowy rok KTK „Cyklista” Kalisz charakteryzuje się dużo większą niż zazwyczaj liczbą organizowanych rajdów. Nie inaczej było z IX Rajdem Klubowym „Cyklisty”, który w tym roku prowadził w dwa niezależne miejsca – do opisywanego już wcześniej Uniejowa oraz do Piotrkowa Trybunalskiego.

Celem tego drugiego był oczywiście Piotrków Trybunalski i okolice, a na ich podbój w dniach od 30 maja do 2 czerwca wyruszyliśmy z Kalisza pociągiem do Łasku i dalej już na rowerach.

Towarzyszyło nam słońce, mogliśmy podziwiać piękno krajobrazu, o tej porze roku nie brakuje zieleni i zwierzyny: zająców, saren, bażantów.

Po drodze zwiedziliśmy drewniany kościół w Kociszewie p.w. św. Teodora. Dalej jechaliśmy w deszczu. W Drużbicach zatrzymaliśmy się przy neogotyckim kościele p.w. św. Rocha. Jadąc dalej, w miejscowości Wdowin oglądaliśmy drewniany młyn, w Suchcicach drewniany kościół eklektyczny otoczony starymi zabytkowymi lipami, w pobliżu kościoła murowana dzwonnica z dwoma dzwonami. Tutaj deszcz ustał i dalej było coraz lepiej. Dojeżdżamy do miejscowości Gomulin. Na tutejszym cmentarzu znajduje się drewniana kaplica św. Rocha z 1766 roku, a także zbiorowa mogiła 12-tu żołnierzy Wojska Polskiego „Armii Prusy” poległych we wrześniu 1939 r. Tutejszy proboszcz w wielkim skrócie przedstawia nam historię wsi i kościoła. Obecny kościół p.w. św. Mikołaja został wybudowany w miejsce zniszczonego kościoła z drzewa modrzewiowego w latach 1871-1874 r. Do nowej świątyni ze starego kościoła przeniesiono wiele sprzętów, dwa ołtarze, obraz Matki Bożej znajdujący się w ołtarzu głównym oraz monstrancję z XVIII i kielich z XVI wieku. Ciekawostką jest, że w roku 1550 w czasie sejmu w Piotrkowie, na którym radzono o małżeństwie Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną, królowa Bona zamieszkała w Gomulinie w szlacheckim dworze i podarowała relikwię św. Mikołaja, którą przywiozła z rodzinnej Barii. Dwór nie przetrwał do naszych czasów, a po pobycie Bony pozostała nazwa ulicy.

Opuszczamy Gomulin i drogą wśród pól podążamy do Piotrkowa. Zmierzając na miejsce noclegu mijamy urokliwe kamieniczki i Rynek Trybunalski, w centrum którego wyeksponowano zarys budynku ratusza, który stał tutaj do końca XIX wieku, obok szesnastowieczny pręgierz. Podążamy dalej uliczkami starego miasta, przejeżdżamy obok fragmentów murów obronnych i na dziś to już koniec jazdy.

RajdPo zakwaterowaniu udajemy się na wystawę trofeów myśliwskich, która znajduje się w zespole budynków klasztoru dominikanek. Tutaj też mamy noclegi w otwartym od niedawna Domino Hostel. Wystawa robi na nas duże wrażenie, większość z nas po raz pierwszy ma okazję zobaczyć poroże „perukarza”. Zdarza się, że u niektórych samców sarny z powodu zaburzenia gospodarki hormonalnej tkanka korowa nie przestaje narastać tworząc tzw. perukę. Takie trofeum jest marzeniem niejednego myśliwego. Wieczorem część z nas bierze udział w uroczystościach Bożego Ciała w Kościele Akademickim Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej, a pozostali udają się „w miasto”.

Następnego dnia przed opuszczeniem miasta udajemy się pod monumentalny gmach Sądu Okręgowego z początków XX wieku. Jest to budowla w kształcie podkowy, a pośrodku znajduje się dziedziniec z fontanną. W miejscowości Moszczenica oglądamy to, co pozostało z dziewiętnastowiecznego pałacu, ruiny skrywa park, możemy sobie tylko wyobrażać jak było tutaj przed laty. Podjeżdżamy do murowanego kościoła zbudowanego w stylu neoklasycystycznym, obok którego znajduje się drewniano-murowana dzwonnica. Obok budynek przedszkola „Boguś”, rozbawiło to nas, bo tak zwracamy się do naszego klubowego kolegi.

Jedziemy dalej bocznymi drogami, pogoda nam sprzyja, świeci słońce, mijamy kolejne miejscowości. Już z daleka dostrzegamy białe wieże barokowego kościoła w Srocku z 1766 roku, zbudowanego przez Stanisława Małachowskiego i przebudowanego w 1909 roku. Obok kościoła znajduje się starsza od kościoła kaplica przykościelna z 1627 roku przebudowana w 1910 roku. Liczyliśmy, że obejrzymy także dwa wiatraki o konstrukcji słupowej, ale niestety czas był dla nich nieubłagany, już nie istnieją.

RajdKolejna miejscowość, do której się kierujemy, to Czarnocin – miejsce zamieszkania i pracy Władysława Reymonta. W dawnym dworze mieści się obecnie Zespół Szkół Rolniczych. Kolejnym obiektem, który nie przetrwał próby czasu, był drewniany dworzec kolei wiedeńskiej, który został rozebrany. Dojeżdżamy do Będkowa, wsi z dwoma rynkami, która kiedyś była miastem. Oglądamy kościół późnogotycki z 1462 roku z barokowym wnętrzem, podziwiamy fasadę z oryginalną sztukaterią, obok kościoła dzwonnica, ogrodzenie kościoła z 1783 roku.

Późnym popołudniem docieramy do Wolborza, to tutaj miała miejsce koncentracja rycerstwa polskiego przed bitwą pod Grunwaldem, o czym przypomina płyta na ścianie kościoła oraz obelisk na placu przed kościołem. W tym mieście urodził się Andrzej Frycz Modrzewski twórca i pisarz polityczny okresu renesansu, którego pomnik usytuowany jest na rynku.
Nie mieliśmy szczęścia, aby zwiedzić muzeum pożarnictwa – dotarliśmy już po czasie zwiedzania – ale obejrzeliśmy młyn wodny nad rzeką Wolbórką.

Przy wyjeździe z miasta dawny pałac biskupów kujawskich wraz z ogrodem, przed nim pomnik przedstawiający dwa miecze krzyżackie – nawiązanie do wymarszu wojsk polskich pod dowództwem króla Jagiełły pod Grunwald. Obecnie pałac jest siedzibą Zespołu Szkół Rolniczych.

Opuszczamy Wolbórz i wracamy do Piotrkowa. Wieczorem mamy możliwość uczestniczyć w Rowerowej Masie Krytycznej Przebierańców lub wysłuchać koncertu Muzyki Cerkiewnej w wykonaniu chóru męskiego z seminarium warszawskiego w cerkwi p.w. Wszystkich Świętych. Podobnie jak poprzedniego wieczoru, część z nas kontynuuje jazdę na rowerze (choć bez kostiumów), a pozostali udają się na koncert. Po wrażeniach muzycznych jest możliwość zwiedzania cerkwi.

To już trzeci dzień naszego podróżowania, wyjeżdżamy w deszczu, po drodze oglądamy pałac Rudowskich, w którym mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna i dawna hala targowa. Budynek jest eklektyczny, powstał w początkach XX wieku, uwagę przykuwają rzeźby zdobiące jego fasadę. Obecnie hala nadal spełnia swoją funkcję.

W miejscowości Bujny oglądamy pałac z początku XIX wieku otoczony ogrodem, obecnie stoi nieużytkowany. Wyjeżdżamy na trasę, przy drodze zatrzymujemy się przy kapliczce i pomniku z 1852 roku.

RajdKolejny etap dzisiejszej trasy to Wola Krzysztoporska, przerwa na posiłek, przestało padać, w centrum wsi kościół z XIX wieku p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po uzyskaniu pieczątek do odznaki turystycznej kierujemy się do Milejowa. Przy wjeździe do wsi przy cmentarzu parafialnym znajduje się cmentarz wojenny 631 żołnierzy polskich Armii „Prusy” i Armii „Łódź” poległych w walkach o szosę piotrkowską we wrześniu 1939 roku. Nad miejscowością góruje wybudowany na przełomie XIX i XX wieku w stylu gotyku nadwiślańskiego kościół p.w. Opieki św. Józefa i Aniołów Stróżów. W ołtarzu głównym łaskami słynący obraz Matki Bożej Milejowskiej, na uwagę zasługuje także ambona z figurami świętych i płaskorzeźbami scen biblijnych. Pobyt w Milejowie przedłuża się z powodu wymiany dętki, nie mogło tego zabraknąć.

Ruszamy dalej, znów zaczyna padać, do Sulejowa zamierzamy jechać przez las, jest dobra droga, trochę zmyliła nas nawigacja ale za to piękny widok maleńkiej sarenki z matką. Wracamy do głównej drogi, spotykamy rodzinę grzybiarzy, już pojawiły się grzyby, pokazują nam pierwszą zdobycz – krawca. Kontynuujemy jazdę przez las, deszcz ustępuje, przyjemnie podróżować w takich warunkach.

Ale to co dobre się kończy, wyjeżdżamy na asfalt, ruch samochodowy, trzeba już jechać w skupieniu, gęsiego. Już z oddali widać wieże kościoła p.w. św. Floriana oraz kościoła pocysterskiego. Podjeżdżamy do kościoła, stoi na wzniesieniu, góruje nad miastem. Świątynia została wzniesiona w stylu neogotyckim na progu XX wieku. Cennym zabytkiem jest o wiele starsza od świątyni, bo pochodząca z 1420 roku, gotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz późnobarokowe ołtarze boczne, chrzcielnica z początku XIX wieku i dzwon z renesansowym ornamentem z 1654 roku.

Udajemy się do położonego w Podklasztorzu, dzielnicy Sulejowa, zespołu klasztornego opactwa Cystersów, który jest jednym z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce. Najistotniejszymi zachowanymi do dziś elementami są trzynawowy kościół z XIII wieku z okazałym portalem i oknami z rozetą oraz wschodnie skrzydło klasztoru. Wyposażenie świątyni pochodzi z baroku i rokoka. W skrzydle klasztoru zachował się późnoromański kapitularz i gotyckie krużganki, obecnie znajduje się tutaj muzeum. Musimy przeczekać burzę i ulewny deszcz, jest czas na wizytę w muzeum.

RajdDeszcz ustaje, można ruszać. Udajemy się w drogę powrotną, wstępując do Witowa – niegdyś siedziby zakonu norbertanów. Z dawnego klasztoru do naszych czasów pozostało jedno skrzydło klasztoru, w którym mieści się plebania oraz baszta bramna pełniąca funkcje dzwonnicy. Kościół trzynawowy z dwiema czterobocznymi wieżami, wielokrotnie przebudowywany, ma charakter barokowy. Zachwyt budzą stiuki i zdobienia ścienne, w ołtarzu głównym cudowny obraz Matki Bożej Zwiastowania, na uwagę zasługują także przepiękne osiemnastowieczne organy. Nad zakrystią mieści się muzeum, w którym zgromadzono eksponaty pochodzące z drewnianego kościółka cmentarnego i wcześniejszego kościoła romańskiego. Opuszczamy Witowo, przy wyjeździe z wioski drewniany kościół cmentarny z XIX wieku p.w. św. Marcina. Nieco dalej mijamy przydrożną kolumnę kamienną z 1651 roku.

Deszcz i wymiana dętki opóźniły nasz powrót, jedyną atrakcją wieczoru będzie kolacja na starym mieście, było miło i smakowicie, jeszcze kilka fotek i wracamy do hostelu.

Niedziela zapowiada się słonecznie, po śniadaniu żegnamy się z „załogą” hostelu, zostaliśmy przyjęci serdecznie i czuliśmy się jak w domu. Opuszczamy Piotrków z niedosytem, że tylu miejsc nie byliśmy w stanie zobaczyć z braku czasu, musimy jeszcze tutaj wrócić. Dzisiaj musimy dotrzeć na pociąg do Pabianic, wyjeżdżamy z miasta. W miejscowości Grabica zatrzymujemy się przy drewnianej dziewiętnastowiecznej kaplicy przeniesionej ze wsi Bujny Szlacheckie. Kontynuujemy naszą podróż, na drodze jest dość spokojnie, można podziwiać wiosenne krajobrazy. Docieramy do miejscowości Dłutów. Na tutejszym cmentarzu znajduje się grób czterech polskich lotników, załogi Łosia z 212 Eskadry Bombowej zestrzelonego we wrześniu 1939 roku. Docieramy na miejsce upamiętniające obrońców polskiego nieba. To dzięki determinacji lokalnej społeczności i kilku entuzjastów polskiego lotnictwa możliwe było ustalenie nazwisk poległych lotników i postawienie pomnika.

Opuszczamy cmentarz i udajemy się w dalszą drogę, słońce nie odpuszcza, ale to lepsze niż deszcz. Dojeżdżamy do Pabianic przed czasem, jest czas na lody i odpoczynek w cieniu drzew.

Tak dobiega końca kolejna wyprawa, jak zawsze trochę za krótko, żal, że trzeba wracać do rzeczywistości, z okien pociągu oglądamy skutki ostatnich opadów, zalane pola i wysoki poziom wody w rzekach i strumieniach.

Korzystając z okazji dziękujemy Tadeuszowi za opracowanie trasy, było ciekawie tylko jak zawsze na coś….. brakło czasu, niektóre obiekty nie przetrwały, ale wróciliśmy z przekonaniem, że to nie była ostatnia eskapada. Tyle jest ciekawych i pięknych miejsc na wyciągnięcie dłoni, właściwie powinno się powiedzieć „na koło roweru” – wystarczy wsiąść na rower i ruszyć w kolejną przygodę. Zapraszamy tych, którzy jeszcze się wahają, naprawdę warto.

Marek Glapiński

1 Komentarz »

  1. Damian napisał(a):

    22 stycznia 2014 @ 13:25

    Witam,

    bardzo ciekawa trasa turystyczna łącznie z moją parafią w Gomulinie. http://www.parafiagomulin.pl

Skomentuj artykuł:

  UECT

PTTK jest członkiem Europejskiego Związku Turystyki Rowerowej UECT

  Zlot Przodownicki 2024


LISTA UCZESTNIKÓW - stan na 10 IV 2024 r.

  Zlot Centralny 2024


  Zloty

» wykaz zlotów ptkol
   » najwierniejsi uczestnicy zlotów ptkol
» wykaz zlotów centralnych

  2012 Rok Turystyki Rowerowej


  Publikacja na stronie

Zasady publikacji informacji na stronie KTKol. ZG PTTK >>>

  Działy

» ktkol - informacje o Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK, władze, kontakt, informacje.

» honorowi ptkol. - wykaz honorowych przodowników turystyki kolarskiej PTTK.

» przodownicy - wykaz przodowników turystyki kolarskiej PTTK od 2006 r.

» odznaki - wykaz zdobywców najwyższych stopni odznak kolarskich od 2004 r.

» informator - informacje o redakcji, prenumeracie.

» kalendarz imprez - kalendarz turystycznych imprez kolarskich.

» regulaminy - zbiór regulaminów przydatnych kadrze PTTK oraz regulaminy odznak turystyczno-kolarskich.

» linki - zbiór linków do stron klubów turystyki kolarskiej PTTK

» byli z nami - pamięci tych, którzy odeszli

  Sprawozdawczość

» sprawozdanie OKTKol.

» sprawozdanie TRW OKTKol.

Termin złożenia sprawozdań: 31 I 2024

  Tu kupisz

Książeczki KOT; odznaki: KOT, KOP, Rajd kolarski PTTK dookoła Polski, Rajd kolarski „Szlakami zamków w Polsce”, Rajd kolarski PTTK „Szlak Wlk. Wojny 1409-1411”:
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
ul. Jagiellońska 6, 31-010 Kraków
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl
tel: 12 422 28 40
www: sklep COTG

Odznaka Wiślana Trasa Rowerowa:
Oddział PTTK w Jastrzębiu Zdroju
ul. Harcerska 14B,
44-335 Jastrzębie Zdrój
e-mail: pttk@jasnet.pl, pttkjz@alpha.pl
tel. 32 471 94 88, faks 32 475 16 70

Książeczki drogowe odznaki UECT:
Marek Koba
skrytka pocztowa 59, 43-600 Jaworzno
e‑mail: mkoba62@o2.pl
tel. 604 434 282


  Weryfikacja odznak

» Referaty weryfikacyjne odznak turystyki kolarskiej

  Archiwum wiadomości

kwiecień 2024/ marzec 2024/ luty 2024/ styczeń 2024/ grudzień 2023/ listopad 2023/ październik 2023/ wrzesień 2023/ sierpień 2023/ lipiec 2023/ czerwiec 2023/ maj 2023/ kwiecień 2023/ marzec 2023/ luty 2023/ styczeń 2023/ grudzień 2022/ listopad 2022/ październik 2022/ wrzesień 2022/ sierpień 2022/ lipiec 2022/ czerwiec 2022/ marzec 2022/ luty 2022/ styczeń 2022/ grudzień 2021/ listopad 2021/ październik 2021/ wrzesień 2021/ sierpień 2021/ lipiec 2021/ czerwiec 2021/ maj 2021/ kwiecień 2021/ marzec 2021/ styczeń 2021/ grudzień 2020/ listopad 2020/ październik 2020/ wrzesień 2020/ lipiec 2020/ czerwiec 2020/ maj 2020/ marzec 2020/ luty 2020/ styczeń 2020/ grudzień 2019/ listopad 2019/ październik 2019/ wrzesień 2019/ sierpień 2019/ lipiec 2019/ czerwiec 2019/ maj 2019/ kwiecień 2019/ marzec 2019/ luty 2019/ styczeń 2019/ grudzień 2018/ listopad 2018/ październik 2018/ wrzesień 2018/ sierpień 2018/ lipiec 2018/ czerwiec 2018/ maj 2018/ kwiecień 2018/ marzec 2018/ luty 2018/ styczeń 2018/ listopad 2017/ wrzesień 2017/ sierpień 2017/ czerwiec 2017/ maj 2017/ kwiecień 2017/ marzec 2017/ luty 2017/ styczeń 2017/ grudzień 2016/ listopad 2016/ październik 2016/ wrzesień 2016/ czerwiec 2016/ maj 2016/ kwiecień 2016/ marzec 2016/ luty 2016/ styczeń 2016/ grudzień 2015/ listopad 2015/ październik 2015/ wrzesień 2015/ sierpień 2015/ lipiec 2015/ czerwiec 2015/ maj 2015/ kwiecień 2015/ marzec 2015/ luty 2015/ styczeń 2015/ grudzień 2014/ listopad 2014/ październik 2014/ wrzesień 2014/ sierpień 2014/ lipiec 2014/ czerwiec 2014/ maj 2014/ kwiecień 2014/ marzec 2014/ luty 2014/ styczeń 2014/ grudzień 2013/ listopad 2013/ październik 2013/ wrzesień 2013/ sierpień 2013/ czerwiec 2013/ maj 2013/ kwiecień 2013/ marzec 2013/ luty 2013/ styczeń 2013/ grudzień 2012/ listopad 2012/ październik 2012/ wrzesień 2012/ sierpień 2012/ lipiec 2012/ czerwiec 2012/ maj 2012/ kwiecień 2012/ marzec 2012/ luty 2012/ styczeń 2012/ grudzień 2011/ listopad 2011/ październik 2011/ wrzesień 2011/ sierpień 2011/ lipiec 2011/ czerwiec 2011/ maj 2011/ kwiecień 2011/ marzec 2011/ luty 2011/ styczeń 2011/ grudzień 2010/ listopad 2010/ październik 2010/ wrzesień 2010/ sierpień 2010/ lipiec 2010/ czerwiec 2010/ maj 2010/ kwiecień 2010/ marzec 2010/ luty 2010/ styczeń 2010/ grudzień 2009/ listopad 2009/ październik 2009/ wrzesień 2009/ sierpień 2009/ lipiec 2009/ czerwiec 2009/ maj 2009/ kwiecień 2009/ marzec 2009/ luty 2009/ styczeń 2009/ grudzień 2008/ listopad 2008/ październik 2008/ wrzesień 2008/ sierpień 2008/ lipiec 2008/ czerwiec 2008/ kwiecień 2008/ marzec 2008/ luty 2008/ styczeń 2008/ grudzień 2007/ listopad 2007/ październik 2007/ wrzesień 2007/ sierpień 2007/ lipiec 2007/ czerwiec 2007/ maj 2007/ kwiecień 2007/ marzec 2007/ luty 2007/ styczeń 2007/ grudzień 2006/ listopad 2006/ październik 2006/ wrzesień 2006/ sierpień 2006/ lipiec 2006/ czerwiec 2006/ maj 2006/ kwiecień 2006/ marzec 2006/ luty 2006/ styczeń 2006/ kwiecień 2005/ luty 2005/ styczeń 2005/ styczeń 2004/

  Kategorie wiadomości

Informator (32)
komunikaty (1 719)
odznaki (22)
przodownicy (17)
regulaminy (63)
szlaki (38)
z życia ktkol (342)

  Szukaj wiadomości


  Kanały RSS

» Kanał RSS wiadomości
» Kanał RSS komentarzy