50 zlot p.t.kol. zakończony

Zakończenie„Polska to dziki kraj” powiedział niedawno ktoś z establishmentu. Ludzie – dodajmy – jeżdżą tu rowerami, pływają pontonami, przebywają w jaskiniach, mieszkają w namiotach. Nic więc dziwnego, że w tym pięknym kraju aż 569 turystów zjechało do Myszkowa na 50 ogólnopolski zlot p.t.kol. zorganizowany przez Klub Osiedlowy PTTK „M-2”. Na Zlot przybyło 4 honorowych członków PTTK: Wacław Ciupidro (Mikołów), Stanisław Radomski (Gliwice), Jerzy Winsze (Szczecin) oraz nocujący poza miasteczkiem zlotowym Roman Kościński (Warszawa). Najstarszym uczestnikiem Zlotu był 88-letni Zygmunt Borkowski (Warszawa), najmłodszym roczna Zuzia z Jastrzębia Zdroju. W zlocie uczestniczyło 360 przodowników turystyki kolarskiej PTTK. Najniższy numer ma Mieczysław Poniewski z Katowic – 168; najstarszym p.t.kol. nocującym pod namiotem był p.t.kol. 216 Edward Grata z Rzeszowa. Turyści rozstawili 110 namiotów, nadto organizatorzy 10, w których urządzili garaże dla rowerów. Wpisowe na zlot jako pierwszy wpłacił Michał Raczyński z Nysy, zaś pierwsi na teren obozowiska przyjechali na rowerach Witold Fiączyk i Bogusław Jankowski – p.t.kol. z Radomska. Najliczniej był reprezentowany klub „M-2” 48 osób, następnie TKK im. W. Huzy w Gliwicach – 24, „Ondraszek” w Cieszynie – 23, „Wandrus” w Żorach – 19, „Przygoda” w Toruniu – 18 turystów. W trakcie zlotu związek małżeński w myszkowskim USC zawarli Małgorzata i Antoni Fudali.

OrganizatorzyTuryści obozowali na terenie Zespołu Szkół nr 2 im. H. Kołłątaja na Będuszu. Oprócz codziennych wycieczek rowerowych po Jurze Częstochowskiej można było skorzystać ze spływu pontonami po rzece Białce w Lelowie (80 chętnych) oraz wejść pod opieką grotołazów ze „Speleo-Klubu Myszków” do Jaskini Maurycego (170 osób). Cykliści mieli okazję obejrzeć Górę Zborów i Górę Birów, zwiedzić zamki w Podzamczu, Siewierzu, Bobolicach i Mirowie, strażnice jurajskie w Przewodziszowicach, Łutowcu i Suliszowicach, zajrzeć do Stajni, w której znaleziono najstarszy w Europie środkowej ząb neandertalczyka, obejrzeć największy na świecie kapelusz w Koziegłowach, zobaczyć drewniane kościoły w Zrębicach i Cynkowie oraz sanktuarium maryjne w Leśniowie. Dociekliwi zobaczyli jak wygląda Miłość i gdzie leżą Dziewki, ciekawscy sprawdzili, czy Morsko jest nad morzem a Olsztyn na Jurze, nadto uczestnicy zlotu zobaczyli ruchomą szopkę, ujrzeli jak wygląda Smoleń i sprawdzili czy i jak pachnie Bzów. Zlotowicze zorganizowali zbiórkę na zakup trampoliny dla wychowanków Ośrodka Pomocy Dziecku w Górze Włodowskiej; w sobotę 5 czerwca kawalkada rowerzystów pomknęła z prezentem do dzieciaków. Burmistrz Myszkowa umożliwił turystom korzystanie z krytego basenu, wójt Janowa bezpłatne wejście do Muzeum w Złotym Potoku, prezes Spółki „Zamek” obniżyła ceny biletów na Górę Birów i do ekspozycji na zamku, a Jan Wewiór pobierał połowę ceny biletu za wejście do ruchomej szopki w Olsztynie. W zorganizowaniu i przeprowadzeniu 9-dniowego zlotu najbardziej pomogli: miasto Myszków, Starostwo Powiatowe w Myszkowie, kierownictwo MOPS w Myszkowie, dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 im. H. Kołłątaja, „Speleo-Klub Myszków” oraz drużyna Szkolnego Klubu Turystycznego PTTK przy Gimnazjum w Przyrowie. Sprzymierzeńcami w urządzeniu miasteczka zlotowego były: firma „Polimer II” Romana Garncarza, ekipa montażowa Marcina Skalskiego, myszkowskie „SANiKO”. Pomysł ufundowania profesjonalnych koszulek kolarskich dla wszystkich uczestników podchwyciły i opłaciły faktury przedsiębiorstwa: Polimer II w Myszkowie, firma kotlarska SAS w Busku Zdroju, firma EUROSAN w Dąbrowie Tarnowskiej, firma WiM; do koszulek swoje 3 grosze dorzuciło Miasto Myszków i Klub PTTK „M-2”.

Komandorzy zlotowiW rozegranych konkursach dla 60-latków triumfowali: skok z walizką Włodzimierz Miężał „Sigma” Poznań, rzut beretem – Ryszard Paterek – „Sigma” Poznań, rzut lotkami – Stanisław Herman – TKK im. Huzy w Gliwicach. W konkursach tradycyjnych wygrywali: znajomość kodeksu drogowego – Tadeusz Rygulski – OKTKol. w Mikołowie, kolarski tor przeszkód – Bogusław Gojowy – „Wiercipięta” Jastrzębie Zdrój, krajoznawczy – Tadeusz Pasierb – TKK im. Huzy w Gliwicach. Na mecie czynnych było kilka referatów weryfikacyjnych odznak kolarskich, krajoznawczych i regionalnych.

W trakcie zakończenia zlotu prezes Zarządu Głównego PTTK Lech Drożdżyński podziękował za wzorowe przeprowadzenie zlotu nie tylko organizatorom, ale także lokalnym samorządom. Komandorów ogólnopolskich zlotów przodownickich uczestniczących w ceremonialnym zakończeniu imprezy Agnieszka Stala – członkini klubu, zarazem właścicielka firmy AiM Polimer – ob.darowała upominkami z logo 50 Zlotu, a przewodniczący Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK Waldemar Wieczorkowski wręczył legitymacje przodownickie 26 absolwentom szkolenia. W chwilę po zapadnięciu ciemności nad obozowiskiem rozbłysła feeria wielobarwnych ogni bengalskich. Była to wystrzałowa impreza – powiedziała na koniec sekretarz klubu Agnieszka Wojtasik.

Z materiałami promocyjnymi, upominkami dla uczestników oraz nagrodami dla triumfatorów konkursów rozgrywanych na mecie Zlotu pospieszyli: starosta myszkowski, starosta częstochowski, starosta zawierciański, burmistrzowie Koziegłów i Żarek, wójtowie Janowa, Lelowa, Olsztyna, Poraja, Przyrowa, Myszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Materiały krajoznawcze przekazały stowarzyszenia: Związek Gmin Jurajskich z/s w Ogrodzieńcu, Partnerstwo Północnej Jury z/s w Janowie, Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne w Lelowie oraz Regionalne Centrum Informacji Turystycznej przy Akademii Polonijnej w Częstochowie. Wydatki zlotowe pomógł częściowo pokryć Zarząd Główny PTTK, a wniosek konkursowy skierowany do Ministerstwa Sportu i Turystyki nie znalazł uznania w oczach jury konkursowego. W wydatny sposób pomógł nam Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Katowicach z/s w Będzinie; pomocy nie odmówiła też Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Myszkowie – powiedział komandor 50 zlotu PTTK Marian Kotarski.

(aga)

10 komentarzy »

 1. kazikowolo napisał(a):

  7 czerwca 2010 @ 19:55

  Było wspaniale,gratulacje dla organizatorów.Było fajnie,fajnie,fajnie.
  Brawo kolego Komandorze i Kwatermistrzu i cała ekipa z Myszkowa.
  w 100% podziękowanie za miłe przyjęcie.
  Pozdrawiam Myszków i okolice.
  kazikowolo

 2. kościerzak napisał(a):

  8 czerwca 2010 @ 10:29

  I jeszcze wielkie podziękowanie należy się firmie cateringowej, prawdopodobnie CAPRI (?). Posiłki, śniadania i obiadokolacje, były naprawdę smaczne i obfite. A te bułki na drogę z szynką, sałatą i ogórkiem, po 1,50 zł! Kawa ze śmietanką i cukrem za złotówkę! Wielkie uznanie, wielkie dzięki!

 3. Jadwiga M napisał(a):

  8 czerwca 2010 @ 23:49

  Dziękuję Komandorze. Dla mnie był to wspaniały zlot. Brawa dla całej ekipy z Myszkowa. Dzięki dobrej atmosferze miałam okazję poznać wiele ciekawych osób. Macie wspaniałe tereny po których uwielbiam przemierzać leśne ścieżki jadąc po prostu przed siebie,podziwiać piękne krajobrazy.o..o..o…wrócę tam na pewno.Jadwiga Mazurkiewicz – Łódź

 4. Maria napisał(a):

  10 czerwca 2010 @ 10:38

  Ach,cóż to był za wspaniały ZLOT.Serdeczne podziękowania całej ekipie z Myszkowa.PozdRowerek.

 5. Zbyszek Suszyński napisał(a):

  11 czerwca 2010 @ 18:32

  Zlot, jak przystało na jubileuszowy, był wspaniały! Wielkie podziękowania dla organizatorów od klubu Cyklista z Włocławka!

 6. Przodownik napisał(a):

  14 czerwca 2010 @ 20:37

  Och i ach! Oczywiście wielkie brawa. Komandorowi należą się oklaski za taki ogrom pracy. Brawo dla całej ekipy. Mam jednak kilka uwag, które pozwolę sobie w tym miejscu wypunktować:
  1. na stronie w internecie w trakcie zgłaszania ogłoszono zakończenie przyjęć (później to odwołano). Znam ludzi, przodowników, którzy w tym momencie zrezygnowali. Jak zadzwoniłem ze zlotu do córki – młodego przodownika i powiedziałem, że jest jeszcze miejsce na polu namiotowym a w internacie dołożono łóżek, to się popłakała.
  2. regulamin rajdu (pozycja cisza nocna) był dla uczestników, organizatorzy hałasowali dzień w dzień do prawie pierwszej w nocy
  3. w planach było „ognisko turystyczne” – muzyka waliła z głośników do późnej nocy! Organizatorzy mówili, że ognisko jest codziennie…
  4. obiekty na trasach nie były udostępniane, np. w Leśniewie wyciągnęliśmy Ojca Paulina z zakrystii, właściciel zagrody z kozami był zaskoczony ilością odwiedzających, nie był poinformowany, w zajeździe brakowało jedzenia bo…już była grupa przed wami itd. itp.
  5. strzeżony parking rowerowy na trasie w trakcie zwiedzania – pojęcie obce organizatorom
  6. opis trasy, hmmm, brak!!! Przecież to jest zwyczajowy na tych zlotach element dla każdego przodownika! Wieczorna prezentacja fajna, ale nikt tego nie spamięta, to trzeba drukować!

  Spędziłem miło tydzień w przepięknym terenie. Byłem na wielu zlotach, wiele doznałem a uwagi są dla przyszłych organizatorów.

 7. kot napisał(a):

  15 czerwca 2010 @ 06:26

  p. Roman Żyła pisze na zamkniętym forum internetowym o krzywdzie, jaka spotkała go jako uczestnika 50 Zlotu p.t.kol. w Myszkowie. Pan Żyła konfabuluje, bowiem na metę 50 Zlotu nie przyjechał, nie był uczestnikiem imprezy. Owszem, na zlot był zgłoszony; formalności związane ze zgłoszenie, łącznie z wypełnieniem w jego imieniu Karty zgłoszenia i przelewu pocztowego zrealizował klubowy kolega. Tenże kolega klubowy, gdy na krótko przybył na metę 50 Zlotu, pobrał swój pakiet powitalny, a następnie (po konsultacji telefonicznej) wykupił koszulkę przygotowaną dla R. Żyły uiszczając 30 zł i potwierdzając odbiór własnoręcznym, czytelnym podpisem na wykazie uczestników. Gdyby pakiet powitalny odbierał R. Żyła, widniałby tam jego podpis. Recepcjonistki, zgodnie z nakazem KTKol. ZG PTTK, sprawdzały aktualność legitymacji członkowskich PTTK oraz ważność uprawnień p.t.kol. (od tego zależała wysokość wpisowego). Legitymacji p.t.pieszej ani studenckich nie sprawdzano, gdyż Regulamin 50 Zlotu nie przewidywał zniżek we wpisowym dla tych grup. Organizatorzy w upominku wręczyli wszystkim uczestnikom 50 Zlotu koszulki kolarskie; koszulki tych, którzy na metę nie przybyli, trafiały do turystów zgłoszonych po terminie.
  Przy okazji: Listę zgłoszeń na 50 zlot zamknięto (chociaż w praktyce to niewiele dało, bo zgłoszenia płynęły lawinowo, a żadnego ze zgłoszeń nie odesłano do nadawcy), gdyż nie można było przyjmować ludzi w nieskończoność. Wszystko ma swoją pojemność i przepustowość – internat, łazienki, WC. Zawiedzionych przepraszamy, internautom – krytykującym jak i chwalącym Zlot dziękujemy. Uwagi, wnioski, podpowiedzi wykorzystamy przy organizacji kolejnych imprez, a doświadczeniem podzielimy się z zespołami przygotowującymi następne Zloty. Pozdrawiam wszystkich turystów 50-zlotowych, Marian KOT-Kotarski

 8. kościerzak napisał(a):

  19 czerwca 2010 @ 11:11

  Zmartwiła mnie wypowiedź kolegi KOT-a. Czy to znaczy, że gdybyśmy na Zlot przybyli np. dopiero w niedzielę, a nie w sobotę, jak było w zgłoszeniu, to ani koszulki, ani innych gadżetów byśmy nie otrzymali?
  A mogło tak sie zdarzyć, bowiem jeździmy pociągami. Jak te z kolei kursują, wiadomo. Stale zmiany, teraz jeszcze powódź…
  A tak poza tym, to uważam, że kol. Żyła ma rację. Pozdrawiam organizatorów bardzo udanego ( mimo wszystko ) Zlotu.

 9. kot napisał(a):

  22 czerwca 2010 @ 15:49

  Roman Żyła w ogóle na mecie 50 zlotu nie był. Był zapisany na zlot, ale uczestnikiem 50 Zlotu nie był, nie pokazał się ani w recepcji, ani na mecie imprezy nawet przez moment.

 10. skkt Tuptus napisał(a):

  22 sierpnia 2010 @ 13:17

  super impreza, magiczne dni na Zlocie
  duża frajda
  dziękujemy organizatorom i pozdrawiamy
  Maria i Jarosław Głowaccy

Skomentuj artykuł:

  UECT

PTTK jest członkiem Europejskiego Związku Turystyki Rowerowej UECT

  Zlot Przodownicki 2024


LISTA UCZESTNIKÓW - stan na 19 V 2024 r.

  Zlot Centralny 2024


  Zloty

» wykaz zlotów ptkol
   » najwierniejsi uczestnicy zlotów ptkol
» wykaz zlotów centralnych

  2012 Rok Turystyki Rowerowej


  Publikacja na stronie

Zasady publikacji informacji na stronie KTKol. ZG PTTK >>>

  Działy

» ktkol - informacje o Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK, władze, kontakt, informacje.

» honorowi ptkol. - wykaz honorowych przodowników turystyki kolarskiej PTTK.

» przodownicy - wykaz przodowników turystyki kolarskiej PTTK od 2006 r.

» odznaki - wykaz zdobywców najwyższych stopni odznak kolarskich od 2004 r.

» informator - informacje o redakcji, prenumeracie.

» kalendarz imprez - kalendarz turystycznych imprez kolarskich.

» regulaminy - zbiór regulaminów przydatnych kadrze PTTK oraz regulaminy odznak turystyczno-kolarskich.

» linki - zbiór linków do stron klubów turystyki kolarskiej PTTK

» byli z nami - pamięci tych, którzy odeszli

  Sprawozdawczość

» sprawozdanie OKTKol.

» sprawozdanie TRW OKTKol.

Termin złożenia sprawozdań: 31 I 2024

  Tu kupisz

Książeczki KOT; odznaki: KOT, KOP, Rajd kolarski PTTK dookoła Polski, Rajd kolarski „Szlakami zamków w Polsce”, Rajd kolarski PTTK „Szlak Wlk. Wojny 1409-1411”:
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
ul. Jagiellońska 6, 31-010 Kraków
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl
tel: 12 422 28 40
www: sklep COTG

Odznaka Wiślana Trasa Rowerowa:
Oddział PTTK w Jastrzębiu Zdroju
ul. Harcerska 14B,
44-335 Jastrzębie Zdrój
e-mail: pttk@jasnet.pl, pttkjz@alpha.pl
tel. 32 471 94 88, faks 32 475 16 70

Książeczki drogowe odznaki UECT:
Marek Koba
skrytka pocztowa 59, 43-600 Jaworzno
e‑mail: mkoba62@o2.pl
tel. 604 434 282


  Weryfikacja odznak

» Referaty weryfikacyjne odznak turystyki kolarskiej

  Archiwum wiadomości

czerwiec 2024/ maj 2024/ kwiecień 2024/ marzec 2024/ luty 2024/ styczeń 2024/ grudzień 2023/ listopad 2023/ październik 2023/ wrzesień 2023/ sierpień 2023/ lipiec 2023/ czerwiec 2023/ maj 2023/ kwiecień 2023/ marzec 2023/ luty 2023/ styczeń 2023/ grudzień 2022/ listopad 2022/ październik 2022/ wrzesień 2022/ sierpień 2022/ lipiec 2022/ czerwiec 2022/ marzec 2022/ luty 2022/ styczeń 2022/ grudzień 2021/ listopad 2021/ październik 2021/ wrzesień 2021/ sierpień 2021/ lipiec 2021/ czerwiec 2021/ maj 2021/ kwiecień 2021/ marzec 2021/ styczeń 2021/ grudzień 2020/ listopad 2020/ październik 2020/ wrzesień 2020/ lipiec 2020/ czerwiec 2020/ maj 2020/ marzec 2020/ luty 2020/ styczeń 2020/ grudzień 2019/ listopad 2019/ październik 2019/ wrzesień 2019/ sierpień 2019/ lipiec 2019/ czerwiec 2019/ maj 2019/ kwiecień 2019/ marzec 2019/ luty 2019/ styczeń 2019/ grudzień 2018/ listopad 2018/ październik 2018/ wrzesień 2018/ sierpień 2018/ lipiec 2018/ czerwiec 2018/ maj 2018/ kwiecień 2018/ marzec 2018/ luty 2018/ styczeń 2018/ listopad 2017/ wrzesień 2017/ sierpień 2017/ czerwiec 2017/ maj 2017/ kwiecień 2017/ marzec 2017/ luty 2017/ styczeń 2017/ grudzień 2016/ listopad 2016/ październik 2016/ wrzesień 2016/ czerwiec 2016/ maj 2016/ kwiecień 2016/ marzec 2016/ luty 2016/ styczeń 2016/ grudzień 2015/ listopad 2015/ październik 2015/ wrzesień 2015/ sierpień 2015/ lipiec 2015/ czerwiec 2015/ maj 2015/ kwiecień 2015/ marzec 2015/ luty 2015/ styczeń 2015/ grudzień 2014/ listopad 2014/ październik 2014/ wrzesień 2014/ sierpień 2014/ lipiec 2014/ czerwiec 2014/ maj 2014/ kwiecień 2014/ marzec 2014/ luty 2014/ styczeń 2014/ grudzień 2013/ listopad 2013/ październik 2013/ wrzesień 2013/ sierpień 2013/ czerwiec 2013/ maj 2013/ kwiecień 2013/ marzec 2013/ luty 2013/ styczeń 2013/ grudzień 2012/ listopad 2012/ październik 2012/ wrzesień 2012/ sierpień 2012/ lipiec 2012/ czerwiec 2012/ maj 2012/ kwiecień 2012/ marzec 2012/ luty 2012/ styczeń 2012/ grudzień 2011/ listopad 2011/ październik 2011/ wrzesień 2011/ sierpień 2011/ lipiec 2011/ czerwiec 2011/ maj 2011/ kwiecień 2011/ marzec 2011/ luty 2011/ styczeń 2011/ grudzień 2010/ listopad 2010/ październik 2010/ wrzesień 2010/ sierpień 2010/ lipiec 2010/ czerwiec 2010/ maj 2010/ kwiecień 2010/ marzec 2010/ luty 2010/ styczeń 2010/ grudzień 2009/ listopad 2009/ październik 2009/ wrzesień 2009/ sierpień 2009/ lipiec 2009/ czerwiec 2009/ maj 2009/ kwiecień 2009/ marzec 2009/ luty 2009/ styczeń 2009/ grudzień 2008/ listopad 2008/ październik 2008/ wrzesień 2008/ sierpień 2008/ lipiec 2008/ czerwiec 2008/ kwiecień 2008/ marzec 2008/ luty 2008/ styczeń 2008/ grudzień 2007/ listopad 2007/ październik 2007/ wrzesień 2007/ sierpień 2007/ lipiec 2007/ czerwiec 2007/ maj 2007/ kwiecień 2007/ marzec 2007/ luty 2007/ styczeń 2007/ grudzień 2006/ listopad 2006/ październik 2006/ wrzesień 2006/ sierpień 2006/ lipiec 2006/ czerwiec 2006/ maj 2006/ kwiecień 2006/ marzec 2006/ luty 2006/ styczeń 2006/ kwiecień 2005/ luty 2005/ styczeń 2005/ styczeń 2004/

  Kategorie wiadomości

Informator (32)
komunikaty (1 729)
odznaki (23)
przodownicy (17)
regulaminy (64)
szlaki (39)
z życia ktkol (347)

  Szukaj wiadomości


  Kanały RSS

» Kanał RSS wiadomości
» Kanał RSS komentarzy