Zadanie specjalne na 2021 r.
W ramach zadania specjalnego podczas wycieczek rowerowych należy odwiedzać zamki z wykazu regulaminu Rajdu Kolarskiego „Szlakami zamków w Polsce”.
Czas dokumentowania obiektów:
- od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r.
Punktacja:
- 2 pkt. za zamek obowiązkowy na terenie województwa zamieszkania,
- 4 pkt. za zamek obowiązkowy w innym województwie,
- 1 pkt za zamek inny na terenie województwa zamieszkania,
- 2 pkt. za zamek w innym województwie.
UWAGA: Obiekt zostanie zaliczony, jeśli został odwiedzony podczas wycieczki klubowej. Nie będą zaliczane obiekty odwiedzone podczas wyjazdów indywidualnych.
Potwierdzenie:
- 1 zdjęcie przy obiekcie;
- minimalna liczba osób uczestniczących w wycieczce klubowej wynosi 5 (udokumentowane na zdjęciu z obiektem);
- zdjęcie wywołane tradycyjnie, wydruk z komputera lub zdjęcie w formie elektronicznej przekazane np. na płycie CD lub innym nośniku;
- krótki opis obiektu (pełna nazwa, województwo, ew. adres).
Komisja Konkursowa
Staszek Bajda napisał(a):
19 stycznia 2021 @ 18:02
Mam pytanie. Planuję wyjazd z kolegami z KTK GRONIE na tereny woj. łódzkiego. Jak traktować zamek po, którym nic nie zostało. Przykład – rycerski zamek „Damujowice”. Obecnie nie ma po zamku śladu, na jego miejscu znajduje się staw rybny. Dzięki z góry za odpowiedź. Takich sytuacji jest w wykazie kilka.
kot napisał(a):
20 stycznia 2021 @ 09:06
Twórcy wprowadzonej w życie z dniem 1 czerwca 1982 r. odznaki rajdu kolarskiego Szlakiem zamków w Polsce (Jerzy Perczak, Roman Kościński, Zbigniew Makowiecki), aby nie zmuszać turystów do dywagacji, co jest zamkiem, a co nim nie jest, przyjęli założenie, że tego typu obiektami są budowle bądź ślady po takowych ujęte w mapie PPWK „Zamki w Polsce”. Nowelizując regulamin rajdu w 2012 r. z uwagi na niedostępność wspomnianej mapy, opracowano wykaz skorelowany z budowlami obronnymi ujętymi w epokowym dziele znawcy tematu prof. B. Guerquina „Zamki w Polsce” (Arkady, 1984). Obydwa wydawnictwa oznajmiają, iż we wsi Zameczek był niegdyś zamek rycerski „Damujowice”. Tak więc turyści zdobywający odznakę wspomnianego rajdu przy okazji pobytu w tej miejscowości mogą zobaczyć, jak aktualnie wygląda miejsce, w którym niegdyś stała średniowieczna twierdza zniszczona w czasie „potopu” szwedzkiego, a równocześnie zaliczyć ten fakt do Odznaki i jako zadanie konkursowe.
KJK napisał(a):
20 stycznia 2021 @ 14:56
Czyli robimy zdjęcie nad stawem i wszystkim mówimy, że tam gdzieś w odmętach był zamek ale przyszli Szwedzi, zrobili „potop” i mamy obecnie staw 🙂
Staszek Bajda napisał(a):
21 stycznia 2021 @ 08:56
Podobna sytuacja w Wolborzu, gdzie jest tylko wał. Regulamin odznaki czeka na nowelizację co już nie raz poruszałem na zebraniu Regionalnej Rady w Katowicach. Echo.
Petekol napisał(a):
22 stycznia 2021 @ 12:00
Staszku, kot wszystko pięknie opisał. Wiadomo co, jak i dlaczego. I co? Echo.
Pozdrawiam.
Staszek Bajda napisał(a):
23 stycznia 2021 @ 05:10
Pan Marian opisał to bardzo pięknie i zrozumiałe. Mnie chodzi tylko o to po co oglądać to czego już nie ma, więc stąd mój wpis o nowelizacji załącznika. Trochę już objeździłem i naoglądałem się tych zamków robiąc w tej chwili stopień złoty odznaki po raz drugi.
piotr napisał(a):
24 stycznia 2021 @ 14:45
W Wolborzu mieszkańcy wskazali mi kiedyś wmurowany herb jako pozostałość po zamku na jednym z budynków i tam zrobiłem zdjęcie. Na ile jest to prawdziwa informacja nie wiem. Zdjęcie uznałem jako dowód po tamtejszym zamku.