Tour de Calisia
350 rowerzystów ze 105 miejscowości z całej Polski przejechało wspólnie 100-kilometrową trasę po okolicach najstarszego miasta w Polsce w ramach VIII edycji ogólnopolskiego rajdu rowerowego „Tour de Calisia”, jaki odbył się 6 sierpnia.
Pierwsi uczestnicy zaczęli docierać na rajd już w piątek. Dla wszystkich osób przyjezdnych nocujących w Kaliszu w przeddzień rajdu przewidziano bowiem bezpłatne wieczorne zwiedzanie Kalisza. Na miejsce zbiórki zaś – przed kaliski ratusz – uczestnicy rajdu zaczęli docierać już przed 6 rano. Przed wyjazdem każdy otrzymał pakiet startowy z materiałami krajoznawczymi i informacyjnymi o rajdzie, prowiantem na trasę i pamiątkowymi gadżetami. Na specjalną zawartość zestawu liczyć mógł każdy uczestnik rajdu, który nie ukończył jeszcze 18 lat.
Zebranych przywitali: Wiceprezydent Miasta Kalisza Karolina Pawliczak, Prezes Kaliskiego Oddziału PTTK im. St. Graevego w Kaliszu Mateusz Przyjazny oraz Komandor Rajdu Bartosz Spychalski, a sygnał do wyjazdu za pomocą pistoletu hukowego dał nestor KTK „Cyklista” w Kaliszu Roman Olek. Tegoroczna trasa biegła terenami powiatu kaliskiego, pleszewskiego i ostrowskiego, przewidując postoje w najciekawszych krajoznawczo miejscach. Pierwszy z nich miał miejsce w Kucharkach przy drewnianym kościele. Kolejne m.in. w Taczanowie Drugim przy wigwamie turystycznym oraz w Bugaju, przy zabytkowym pałacu, gdzie na uczestników czekała już ekipa RedBulla, dodając im skrzydeł swoim ożywczym napojem. Jedną z większych atrakcji był postój w Gutowie – tam bowiem, oprócz możliwości obejrzenia pięknie odnowionego pałacu, rowerzyści mogli stanąć oko w oko z… tygrysami. Półmetek rajdu miał miejsce przy pałacu w Dobrzycy, gdzie na wszystkich czekał poczęstunek oraz możliwość nieco dłuższego zregenerowania sił w malowniczym parku.
Uczestnicy trasę pokonywali podzieleni na 22 grupy, z których każda prowadzona i zamykana była przez osobę wyznaczoną z ramienia organizatora. Przejazd na pierwszych kilometrach rajdu oraz na kluczowych skrzyżowaniach zabezpieczała policja, a przez cały dzień rowerzystom towarzyszyła karetka, serwis rowerowy oraz samochody techniczne. To właśnie przede wszystkim bezpieczeństwem i komfortem uczestników starali się kierować organizatorzy podczas kilkumiesięcznych przygotowań. Efektem tego była m.in. decyzja o zamknięciu listy uczestników na 350 rowerzystach, chociaż wraz z osobami z listy rezerwowej łączna liczba uczestników mogłaby być większa o co najmniej kilkadziesiąt osób.
Po godzinie 16 poszczególne grupy zaczęły kolejno dojeżdżać na metę rajdu usytuowaną na terenach rekreacyjnych w Szałem. Tam też, po obiedzie i deserze, każdy uczestnik rajdu otrzymał z rąk Starosty Powiatu Kaliskiego Krzysztofa Nosala oraz Prezesa Kaliskiego Oddziału PTTK im. St. Graevego w Kaliszu Mateusza Przyjaznego imienną statuetkę oraz imienny, kolejno numerowany certyfikat ukończenia rajdu. Najliczniejsze grupy zorganizowane otrzymały puchary, a najmłodszy i najstarszy uczestnik rajdu – pamiątkowe figurki oraz zestawy turystycznych upominków. Nagrody te otrzymały kolejno:
1) najliczniejsze grupy przyjezdne:
• I miejsce – CIKLO PTTK Konin,
• II miejsce – K.T.R. Wrześnianie,
• III miejsce – PTTK w Kościanie,
• III miejsce – Se Mi Ra Goliszew;
2) najliczniejsze grupy z Kalisza:
• I miejsce – Koło PTTK „Z buta” przy SEiRP w Kaliszu,
• II miejsce – Straż Miejska Kalisza,
• III miejsce – Agora Bicycle Team;
3) najstarszy uczestnik rajdu:
• Lucjan Stefaniak (81 lat);
4) najmłodszy uczestnik rajdu:
• Jakub Cieślak (niecałe 7 lat).
Rajd był organizowany przez Klub Turystyki Kolarskiej „Cyklista” w Kaliszu we współpracy z Urzędem Miasta Kalisza, Kaliskim Oddziałem PTTK im. St. Graevego, Starostwem Powiatowym w Kaliszu, Urzędem Gminy Opatówek oraz Urzędem Miejskim Gminy Dobrzyca. Patronat medialny nad rajdem objęło m.in. Radio Eska, najważniejsze w Polsce czasopismo poświęcone turystyce rowerowej – „ROWERTOUR” oraz jedyne krajoznawcze i jednocześnie najstarsze turystyczne czasopismo w Polsce – „Poznaj swój kraj”. Tegoroczna impreza została też ponownie zakwalifikowana do ogólnopolskiego projektu Rusz Się!, skupiającego ciekawe sportowe wydarzenia z całego kraju.
Komitet organizacyjny rajdu składał się z 6 członków Klubu w osobach: Bartosza Spychalskiego (komandor rajdu), Roberta Skoniecznego (zastępca komandora rajdu), Jarosława Karpisiewicza (kierownik trasy), Marka Glapińskiego (kwatermistrz), Romana Olka oraz Jacka Szczepańskiego. Do realizacji rajdu przyczyniło się łącznie kilkadziesiąt osób – zarówno klubowiczów, jak i osób niezrzeszonych w Klubie. Organizacja rajdu odbywała się przy wsparciu wymienionych niżej sponsorów. Wszystkim tym osobom oraz organizacjom serdecznie dziękujemy!
Relacja: Bartosz Spychalski
Zdjęcia: Anna Kłopocka, Tomasz Chajduk
Zobacz: więcej zdjęć i film