Konkursu na najlepiej pracującą oddziałową komisję, klub, sekcję turystyki kolarskiej PTTK
Koleżanki i koledzy!
Po wielu apelach klubów, postanowiliśmy zmodyfikować regulamin konkursu na najlepiej pracującą oddziałową komisję, klub, sekcję turystyki kolarskiej PTTK. Nowelizacja dotyczy wyrównania szans klubów w zależności od ilości członków oraz wprowadzenia formularza konkursowego (szablonu), który posłuży do wypełniania punktów.
Zamieszczony regulamin konkursu jest propozycją przeznaczoną do dyskusji. Czekamy na Wasze opinie do 30 października 2014 r. Na ich podstawie KTKol. ZG PTTK na najbliższym posiedzeniu podejmie decyzję o ostatecznej formie regulaminu.
Po pozytywnym zatwierdzeniu przez KTKol. ZG PTTK nowelizacja wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. Proszę zatem pamiętać, że prace konkursowe za rok 2014 będą oceniane jeszcze według starej wersji regulaminu. Poniżej prezentujemy pełną wersję uzupełnionego regulaminu.
Komisja Turystyki Kolarskiej ZG PTTK
pucik napisał(a):
1 września 2014 @ 06:39
Z jednej strony dobrze że będzie formularz ale z drugiej strony dzielenie liczby punktów przez ilość członków oddziału ma poważne wady:
przyjmowanie nowych członków do oddziału będzie miało negatywny wpływ na punktację a preferowane mogą być specyficzne oddziały w których została już starsza kadra aktywnie udzielająca się turystycznie bez dbania o rozwój i następców.
Wg mnie po prostu ilość duża członków oddziału (nie ma znaczenia, czy rowerowych zawodowców czy tylko niedzielnych rowerzystów) dobrze świadczy o jego działalności a w przypadku nowego regulaminu będzie działać na niekorzyść punktacji.
Andrzej napisał(a):
2 września 2014 @ 08:13
Szanowna Komisjo !
W jakim kierunku to wszystko idzie?
Teraz będzie preferowany Klub który ma małą ilość członków ale bardzo aktywnych „zawodowców”. Jeżeli Klub ma więcej członków to znaczy, że ma dobrych działaczy, którzy potrafią za sobą porywać innych. Czy zależy Wam na tym, by zmniejszać ilość członków? Co to za argument, że Klub ma więcej członków i nie można z nim wygrać? Może należy zadać pytanie, co robią źle działacze, że tych członków nie ma więcej? W tej chwili proponowane zasady będą niesprawiedliwe bo będą karane Kluby, których działacze są aktywniejsi. Jeżeli miałby być sprawiedliwy przelicznik to tylko taki, który by uwzględniał ilość mieszkańców miasta w którym Klub działa.
nypel napisał(a):
2 września 2014 @ 08:17
cyt: W konkursie mogą brać udział oddziałowe komisje i kluby turystyki kolarskiej PTTK oraz sekcje turystyki kolarskiej działające przy kołach i klubach PTTK.
Ale nieco dalej jest: Konkurs prowadzony jest w trzech grupach kwalifikacyjnych:
a) oddziałowe komisje i kluby;
b) sekcje w szkolnych klubach krajoznawczo-turystycznych.
Z powyższych zapisów wynika wprost że co prawda inne sekcje mogą zgłosić się do konkursu, ale nie będą kwalifikowane. Czy powyższe zapisy to niedopatrzenie czy otwarcie pola do „Prawo interpretacji regulaminu przysługuje wyłącznie KTKol. ZG PTTK.”?
Czy nie można napisać: W konkursie mogą brać udział oddziałowe komisje i kluby turystyki kolarskiej PTTK oraz sekcje w szkolnych klubach krajoznawczo-turystycznych? I wszystko będzie jasne.
NyPel
NyPel napisał(a):
2 września 2014 @ 15:39
We wstępie jest:
W konkursie mogą brać udział oddziałowe komisje i kluby turystyki kolarskiej PTTK oraz sekcje turystyki kolarskiej działające przy kołach i klubach PTTK.
A nieco dalej:
Konkurs prowadzony jest w trzech grupach kwalifikacyjnych:
a) oddziałowe komisje i kluby;
b) sekcje w szkolnych klubach krajoznawczo-turystycznych.
Pytanie:
Dlaczego sekcje turystyki kolarskiej działające przy kołach i klubach PTTK w konkursie mogą brać udział, ale się ich nie kwalifikuje, czyli stawia z góry na przegranej pozycji?
NyPel
KJK napisał(a):
2 września 2014 @ 19:34
Dzielenie punktów przez liczbę członków jest mocno niesprawiedliwe i powoduje, że rozwój turystyki kolarskiej poprzez nabór nowych członków klubowych będzie ograniczony. Przyjmowanie nowych członków po prostu się nie będzie opłacało. Ci nowi klubowicze często są tylko okazjonalnymi turystami mającymi po prostu chęć przynależności do klubu kolarskiego. Taka osoba w świetle nowego zaproponowanego regulaminu będzie obniżała ilość punktów w poszczególnych dyscyplinach. Resumując nowy członek klubu będzie działał na szkodę i zamiast być radością klubu, będzie jego zmartwieniem. W wielu klubach o długiej tradycji pośród członków znajduje się wielu seniorów, którzy z uwagi na swój wiek i ograniczone już zdolności motoryczne nie są już zbyt aktywnymi turystami. Te osoby, które tworzyły historię klubu są również duszą tego klubu. Chcąc mieć poprawne statystyki klubowe, gwarantujące dobre miejsce w konkursie należałoby osoby „nie produktywne” skreślać, a nowych nie przyjmować. W tym miejscu stawia się samoistnie pytanie, Panowie gdzie sens, gdzie logika?
Fred napisał(a):
5 września 2014 @ 16:49
Witam serdecznie kolegów i koleżanki.
Bardzo dobrze się dzieje, że komisja podjęła próbę opracowania przejrzystego regulaminu dającego „równe” szanse wszystkim. Lecz zapomniano uwzględnić w przeliczniku danych demograficznych oraz stopy bezrobocia w mieście no i jeszcze trzeba pamiętać o matkach samotnie wychowujących dzieci. Zastosowanie tych parametrów do przeliczenia z pewnością podwyższy wiarygodność wyników!? Z pewnością wyjdą z teko super dokładne wyniki.
Gratuluję pomysłu komisji!!!!!
Zapomniałem jeszcze, że należy dodać punkty za pochodzenie.
Rodzi się pytanie czy tabakiera jest dla nosa czy nos dla tabakiery.
Nie jestem super fanem piłki ale nie słyszałem żeby PZPN dostosowywał przepisy, by promować kluby trzecioligowe do ekstraklasy.
O Klubie nie świadczy jego lokalizacja lecz to, co on proponuje mieszkańcom i czy jego oferta jest na tyle atrakcyjna, by w szeregi Klubu chcieli wstępować nowi członkowie, którzy dzięki swoim mentorom wyrażą chęć uzyskania kwalifikacji Przodownika, chęć pracy – tworzenia atmosfery na wycieczkach, wzbudzanie zainteresowania turystyką rowerową. Wydaje mi się, że wielu z nas czasem zapomina o istocie turystyki.
I jeszcze jedno proponowana forma regulaminu stawia pod znakiem zapytania sens brania udziału w konkursie. Bo poza ciężką pracą, którą się wkłada, pierwsze miejsce nic za sobą nie niesie. Nikt poza PTTK-iem o tym nie wie. Klub w mieście nadal jest anonimowy.
Pozdrawiam Fred.
Ps. Życzę odrobiny zdrowego rozsądku Szanownej Komisji niech pomyśli o tabakierze.
Członek Komisji Konkursowej napisał(a):
21 października 2014 @ 22:23
Uwagi przyjąłem.
Przedstawię je na zebraniu Komisji.
A resumując z regulaminu zawsze ktoś będzie niezadowolony.
Jak zostanie po staremu to niezadowolone będą kluby które działają bardzo aktywnie na miarę swoich możliwości kadrowych. Ponieważ robią ciężką pracę a i tak nie są w stanie osiągnąć efektów klubów z większą kadrą. Nie można ich karać za małą liczbę członków. Każdy z nas poza klubami posiada jeszcze pracę i rodzinę i nie można wymagać od innych, by dodatkowo NA SIŁĘ werbowali nowych członków.
Jak przejdą zmiany to niezadowolone będą kluby, które są liczniejsze i corocznie zajmowały czołowe miejsca za swoje zasługi. Kluby, które też działają bardzo aktywnie.
Zadaniem Komisji konkursowej jest, by w konkursie brało jak najwięcej klubów ale zbierając opinie dochodzę do wniosku, że jest to niemożliwe. Bo jakie by rozwiązanie nie było to i tak ktoś będzie niezadowolony.