Młodzieżowa turystyka kolarska PTTK
Poniżej publikujemy głos Mariana Kotarskiego w dyskusji na posiedzeniu Zarządu Głównego PTTK w dniu 23 XI 2008 r. nt. 2009 – Rok turystyki dzieci i młodzieży w PTTK.
Osoba chcąca uprawiać turystykę kolarską, jeśli nie jest pełnoletnia, musi posiadać kartę rowerową. Wynika to z kodeksu drogowego. Karty rowerowe mogą uzyskać, po zdaniu stosownego egzaminu przed dyrektorem szkoły, uczniowie mający co najmniej 10 lat. Karty wydawane są nieodpłatnie. Dziecko w wieku do lat 10 kierujące rowerem (kodeks wymaga, by odbywało się to pod opieką osoby dorosłej) uznawane jest przez kodeks drogowy pieszym. Oznacza to, że o turystyce kolarskiej możemy mówić dopiero w odniesieniu do dzieci w wieku minimum 10 lat. Lecz to nie koniec problemu „dziecko a rower”. Kodeks drogowy stwierdza, iż dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat, zaś w innym artykule, już cytowanym w niniejszej notatce, wyjaśnia, że jeśli ma co najmniej 10 lat, musi posiadać kartę rowerową.
A co wobec tego z dziećmi w wieku 8-9 lat, grupą bardzo liczną, często obdarowywaną przez rodziców bądź chrzestnych z okazji pójścia do pierwszej komunii świętej rowerami? Czy ta grupa wiekowa pozostaje poza możliwością użytkowania jednośladów na drogach publicznych?
Warto więc się zastanowić, czy dzieci nie mające 10 lat, a jeżdżące z rodzicami na wycieczki kolarskie, nie powinny (wobec niemożliwości przyznawania im KOT) być objęte systemem weryfikacyjnym odznaki „7 milowe buty” bądź popularnej OTP, mimo iż punkty zdobywają na rowerze. Inaczej mówiąc – wskazanym byłoby rozważenie, czy tej grupy wiekowej uprawiającej turystykę rowerową nie zakwalifikować (zgodnie z definicją Prawa o ruchu drogowym) do piechurów.
Przechodząc do meritum pkt. 3 porządku obrad, dotyczącego udziału Komisji, Rad i Zespołów ZG PTTK w „2009 Roku dzieci i młodzieży w PTTK” wyrażam przekonanie, iż wszyscy tu obecni wiedzą, że reprezentowana na dzisiejszym spotkaniu przeze mnie Komisja Turystyki Kolarskiej ZG PTTK wprowadziła w życie kilka ogólnopolskich odznak i funkcji, które mogą zdobywać bądź uzyskiwać turyści w różnym, także bardzo młodym, wieku. W myśl regulaminów, KOT i odznakę rajdu Szlakami zamków w Polsce mogą zdobywać rowerzyści w wieku co najmniej 10 lat. Trasę rajdu dookoła Polski może zdobywać młodzież w wieku minimum 12 lat. Regulaminy odznak Szlak Wielkiej Wojny i KOP nie precyzują dolnej granicy wieku starającego się o ich przyznanie, ale – stosując wykładnię zawężającą możemy stwierdzić, że dolną granicę wieku wyznacza regulamin KOT – 10 lat. Co prawda znakarzem może być dopiero osoba pełnoletnia, ale funkcję p.t.kol. można nadać nastolatkowi mającemu 16 lat.
Tak więc działacze turystyki kolarskiej dysponują możliwościami włączenia się do realizacji zadań wynikających z uchwały ZG PTTK w roku 2009 będącym Rokiem Dzieci i Młodzieży. Najszersze pole do popisu mają kluby turystyki kolarskiej, mogące włączać do organizacji imprez także najmłodszych swych członków. Dzięki temu dzieci i młodzież, pod bacznym okiem swych wychowawców i prezesów będzie mogła organizować imprezy i konkursy dla swych rówieśników. Wytyczne zawarte w Uchwale ZG PTTK nr 286/XVI/2008 w sprawie Roku Dzieci i Młodzieży 2009 przekazane zostaną drogą elektroniczną do ogniw turystyki kolarskiej z wnioskiem o przystąpienie do ich realizacji. Aktywność poszczególnych klubów, komisji i sekcji turystyki kolarskiej w tym zakresie będzie przedmiotem jednej z ocen w dorocznym konkursie na najlepszy klub/komisję/sekcję turystyki kolarskiej PTTK w 2009 r.
LVIII Centralny Zlot Turystów Kolarzy PTTK w Żarach, zaplanowany na sierpień 2009 r. będzie doskonałą okazją nie tylko do integracji pokoleń, ale przede wszystkim także do włączenia się najmłodszych w proces organizowania prestiżowej imprezy turystycznej.
Marian Kotarski v-przewodniczący KTKol. ZG PTTK
Tomasz napisał(a):
6 maja 2009 @ 21:18
Bardzo dobrze że najmłodsi biorą udział w takiech imprezach