Nowy regulamin Odznaki Rajdu Kolarskiego
„Szlakami zamków w Polsce”

W dniu 28 kwietnia 2012 r. Zarząd Główny PTTK Uchwałą nr 326/XVII/2012 przyjął znowelizowany tekst regulaminu Odznaki Rajdu Kolarskiego „Szlakami zamków w Polsce”. Poniżej publikujemy tekst jednolity nowego regulaminu odznaki.

Regulamin Odznaki Rajdu Kolarskiego
„Szlakami zamków w Polsce”

§ 1

W celu rozwijania zainteresowań krajoznawczych turystów kolarzy Komisja Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK ustanawia Odznakę Rajdu Kolarskiego „Szlakami zamków w Polsce” zwaną dalej Rajdem.

§ 2

 1. Uczestnictwo w Rajdzie polega na zwiedzaniu zamków w czasie wycieczek rowerowych.
 2. Wykaz zamków do zwiedzenia zawiera załącznik nr 1 do Regulaminu.
 3. Zamki, których zwiedzenie jest obowiązkowe, wytłuszczono.
 4. Każdy obiekt może być zaliczony tylko raz.

§ 3

 1. Odznaka posiada trzy kolejno zdobywane stopnie: brązowy, srebrny i złoty.
 2. Nadwyżki zwiedzonych obiektów zalicza się na kolejny stopień.
 3. Trasy wycieczek uczestnik opracowuje samodzielnie; początek, przebieg i koniec trasy, a także ilość zwiedzonych zamków na trasie są dowolne.

Stopień odznaki Wymagana liczba zamków do zwiedzenia Z tego obowiązkowych
Brązowy 50 10
Srebrny 100 20
Złoty 150 40
Razem 300 70

§ 4

 1. Odznakę rajdu może zdobyć każdy, kto udokumentuje w sposób zgodny z niniejszym regulaminem zwiedzenie na wycieczkach rowerowych wymaganej ilości zamków.
 2. Wzór odznaki przedstawia załącznik nr 2.
 3. Odznaka jest odpłatna.

§ 5

 1. Zwiedzone zamki wpisuje się i potwierdza w „Książeczce wycieczek kolarskich” bądź samodzielnie wykonanej kronice.
 2. Jeżeli zamek stanowi obiekt muzealny, potwierdzenie powinno być dokonane w zamku, w pozostałych przypadkach w miejscowości, w której zamek się znajduje.
 3. Potwierdzeniem jest odbitka pieczątki, może nim być zdjęcie turysty na tle zamku lub bilet wstępu (jeśli zamek jest placówką muzealną).

§ 6

Trasy przebyte w ramach rajdu mogą być jednocześnie zaliczone na Kolarską Odznakę Turystyczną oraz inne odznaki krajoznawcze i turystyczne pod warunkiem prowadzenia odrębnych książeczek.

§ 7

Książeczki z potwierdzeniami zwiedzonych zamków weryfikują i przyznają odznaki:

 1. w stopniu brązowym – regionalne referaty weryfikacyjne odznak turystyki kolarskiej,
 2. w stopniach srebrnym i złotym – centralny referat weryfikacyjny Komisji Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK i jego filie.

§ 8

Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własną odpowiedzialność. PTTK nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody, których może doznać uczestnik, jak również za szkody wyrządzone przez uczestnika osobom trzecim.

§ 9

Interpretacja regulaminu należy do Komisji Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK.

§ 10

 1. Przy weryfikacji drogą korespondencyjną należy dołączyć znaczki pocztowe o wartości opłaty pocztowej jak przy nadaniu.
 2. Tekst jednolity regulaminu zatwierdzony został na wniosek Komisji Turystyki Kolarskiej przez Zarząd Główny PTTK w dniu 28 kwietnia 2012 r. uchwałą nr 326/XVII/2012.
 3. Tracą moc wszystkie poprzednie wersje regulaminu odznaki rajdu kolarskiego „Szlakami zamków w Polsce”.
Załącznik nr 1
do Regulaminu Odznaki Rajdu Kolarskiego
„Szlakami zamków w Polsce”

Wykaz zamków w Polsce

Załącznik nr 2
do Regulaminu Odznaki Rajdu Kolarskiego
„Szlakami zamków w Polsce”

Wzór Odznaki Rajdu Kolarskiego „Szlakami zamków w Polsce”

Stopień brązowy Stopień srebrny Stopień złoty
Szlakami zamków w Polsce - brązowa Szlakami zamków w Polsce - srebrna Szlakami zamków w Polsce - złota

50 komentarzy »

 1. kościerzak napisał(a):

  4 lipca 2012 @ 09:16

  Przypuszczam, że ten regulamin różni się od poprzedniego. W takim razie co się dzieje w sytuacji, gdy ktoś już rozpoczął zdobywanie odznaki pod rządami starego regulaminu? Czy są jakieś przepisy przejściowe? Poza tym proszę zrewidować położenie zamku w Starej Kiszewie, tuż obok Kościerzyny, woj. pomorskie. Tam nie ma żadnego zamku, zamek jest tuż obok Starej Kiszewy, lecz ta miejscowość nazywa się już Zamek Kiszewski. A w wykazie zamków zamek w Zamku też jest. Pozdrawiam Czytelników, Rysiek

 2. kot napisał(a):

  17 lipca 2012 @ 06:26

  Różnice między poprzednią wersją a aktualną są niewielkie, kosmetyczne; przepisy przejściowe nie były konieczne, więc ich nie zastosowano. Zniesiono limit wieku, obecnie odznakę mogą zdobywać także rowerzyści mający mniej niż 10 lat.

 3. Krzysiek Kokoszka napisał(a):

  1 listopada 2012 @ 22:33

  Miałem kilkunastoletnią przerwę w zdobywaniu odznak. Po tym czasie z przyjemnością czytam tak znowelizowany regulamin. Nie dość, że sam wykaz zamków jest zdecydowanie pełniejszy (dodane np. Tarnowskie Góry, Rybnik, Sosnowiec, Kończyce Małe i wiele innych), to wreszcie jest on dostępny na stronie PTTK. Ponadto zniesiono nieżyciowe limity wiekowe (podobnie w KOT!), które zamykają wielokrotnie drogę do zdobywania wielu odznak dzieciom. No i wreszcie można zdobywać potwierdzenia robiąc zdjęcie obiektu. Samo „zaliczanie zamków” pieczątką miejscowości nie zawsze, albo wręcz często wiązało się z pominięciem samego obiektu, a teraz myślę, że częściej zamiast prosić się kogoś o pieczątkę możemy w tym samym czasie odszukać zamek i sfotografować się na jego tle. Brawo! Z tej okazji sam stworzyłem nawet „plik zamkowy” w wersji elektronicznej obejmujący wykaz wszystkich zamków zawartych w nowym regulaminie z podziałem na województwa. Plik jest w EXCELU, co umożliwia samoczynne zliczanie zamków. Dla zainteresowanych podaję swój mail: gallinula@wp.pl.
  p.s. Mam już ponad 300 zamków potwierdzonych pieczątką (i dziesiątki dalszych obiektów z ostatnich kilku lat na fotkach). Posiadam brązową i srebrną odznakę, a na złotą brakują mi tylko w sumie 3 obiekty obowiązkowe. Już nie mogę się doczekać, by je zdobyć. Są jednak porozrzucane po kraju i będzie ciężko.

 4. Babek napisał(a):

  15 grudnia 2012 @ 14:29

  „kościerzak” dobrze zauważył: Zamek jest w miejscowości Zamek Kiszewski, w Starej Kiszewie żadnego zamku nie ma. Niestety błąd nadal figuruje w wykazie. Ja wypatrzyłem inny mały błąd: Tyniec to dzielnica Krakowa. Niby mało istotne, ale jak mawiają „diabeł tkwi w szczegółach” 🙂
  Pozdrawiam!

 5. kot napisał(a):

  16 grudnia 2012 @ 14:07

  Mapy, z których korzystał zespół opracowujący wykaz zamków w Polsce, podobnie jak i granice administracyjne miejscowości, ulegają zmianom, poddawane są korektom. Są zamki wymieniane w różnych źródłach pod odmiennymi nazwami, trafiają się miejscowości noszące identyczną nazwę i mające na swym obszarze zamki (przykładem może być Ujazd). Jedne miejscowości znikają z mapy, bo włącza się je w granice administracyjne pobliskich miast (np. wieś Przewodziszowice do Żarek), inne na nowo się odradzają (od m. Szczawnica-Krościenko po latach wspólnoty odłączyło się Krościenko). Nie zawsze jest możliwość dokonywania bieżących poprawek i uzupełnień. To wszystko wymaga wzmożonej identyfikacji. Prace korektorskie trwają, internautom dziękujemy za rzeczowe sygnały.

 6. Babek napisał(a):

  24 grudnia 2012 @ 15:15

  Naniosłem zmiany o których mowa, mam nadzieję że wszystkie, a przynajmniej większość. Wykaz wysłałem do p. M. Kotarskiego. A i służę wszystkim zainteresowanym.
  Wesołych, pogodnych świąt!

 7. Babek napisał(a):

  24 grudnia 2012 @ 15:18

  Skleroza. Mój mejl: piotrbabula@op.pl

 8. kot napisał(a):

  16 stycznia 2013 @ 08:20

  Rowerzysta kupi złotą odznakę Szlakami zamków w Polsce. Prosimy o informację, czy i kto takową jest skłonny odstąpić.

 9. Babek napisał(a):

  22 lutego 2013 @ 17:13

  Złota odznaka Szlakami zamków pojawiła się niedawno w sklepie internetowym Oddziału Stołecznego PTTK.
  http://sklep-pttk.pl/pl/new/1/full

 10. Szymon napisał(a):

  4 sierpnia 2013 @ 10:04

  Witam serdecznie.
  Chciałbym zadać dwa pytania:
  1. Mam w książeczce pieczątkę z zamku jako potwierdzenie przejazdu trasy, ale zapomniałem go wpisać w książeczce osobno jako zamek. Czy mogę dopisać teraz w książeczce osobne pole zamek i zaznaczyć, że pieczątka jest wcześniej (z podaniem numeru strony)?
  2. Czy jako zamek w Białymstoku uznaje się Pałac Branickich?
  Dziękuję z góry za odpowiedź 🙂

 11. kot napisał(a):

  18 grudnia 2013 @ 07:47

  1. Tak.
  2. Tak.

 12. Tomasz Herud napisał(a):

  11 lutego 2014 @ 17:58

  Dzień dobry,
  Wydaje mi się że w wykazie z woj. dolnośląskiego są błędy:
  1. W żadnej miejscowości o nazwie Dąbrowa w woj. dolnośląskim nie ma zamku, jest za to zamek w Dąbrowie w woj. opolskim.
  2. Brak miejscowości Wieleń w woj. dolnośląskim. Jest za to taka miejscowość w woj. wielkopolskim i jest w niej zamek.

  Z góry dziękuję za odpowiedź czy moje podejrzenia są prawdziwe.

 13. kot napisał(a):

  12 lutego 2014 @ 06:51

  Mapy, na podstawie których opracowywano wykaz zamków w Polsce, podobnie jak i granice administracyjne miejscowości, ulegają zmianom, poddawane są korektom. Niektóre zamki są wymieniane w różnych źródłach pod odmiennymi nazwami, miejscowości znikają z map, gdyż są włączane w granice administracyjne pobliskich miast, nie zawsze jest możliwość dokonywania bieżących poprawek i uzupełnień. To wszystko wymaga wzmożonej identyfikacji. Prace korektorskie trwają, internautom dziękujemy za rzeczowe sygnały. W toku wędrówek należy uwzględniać konieczne poprawki i notować w książeczce wycieczek zauważone odstępstwa, które z pewnością będą uwzględnione w toku weryfikacji.

 14. Tomasz Herud napisał(a):

  16 maja 2014 @ 10:26

  Dzień dobry,
  Jeśli można to miałbym jeszcze jedną uwagę:
  Zamek Cieszów i Cisów to chyba jeden i ten sam zamek, tak przynajmniej wynika z informacji na odwrocie Mapy Zamków wyd. PPWK oraz z Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Cisy

  Czy mam rację?
  TH

 15. kot napisał(a):

  21 maja 2014 @ 05:14

  Tak, błąd edytorski. Powinno być: Cieszów [patrz Cisów] oraz Cisów [patrz Cieszów]. Dziękujemy za sygnał.

 16. Tomasz Herud napisał(a):

  21 maja 2014 @ 22:16

  Jeśli można to jeszcze jedno pytanie odnośnie trzech poniższych wpisów z listy:
  1. Radosno (Łomnica)
  2. Radosno (patrz Rybnica Leśna)
  3. Rybnica Leśna (zamek Radosno)

  Rozumiem że numer 2 i 3 dotyczą – https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Radosno
  Ale nie bardzo wiem czego miałby dotyczyć wpis nr 1. Czyżby chodziło o https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_%C5%81omnicy ?

  TH

 17. Babek napisał(a):

  15 lipca 2014 @ 23:26

  Wydaje mi się, że wszystkie trzy wpisy to jeden i ten sam zamek. Koło Rybnicy Leśnej jest też Łomnica, i to nie ta sama o której wspominasz, bo wsi o tej nazwie w woj. dolnośląskim jest aż trzy.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81omnica_%28powiat_wa%C5%82brzyski%29
  Czasem trudno przypisać leżące na odludziu ruiny do konkretnej miejscowości i stąd taki galimatias.

 18. leszek121 napisał(a):

  29 stycznia 2015 @ 21:17

  w tym roku mam zamiar zdobyć jakąś odznakę zamków polskich i w taką podróż się wybieram, mam zamiar w ciągu miesiąca odwiedzić i zwiedzić i trochę nie chciałbym dublować już odwiedzonych warowni, w poprzednich latach w trakcie podróży po Polsce zwiedziłem jakieś 60 zamków, mam niektóre tylko na zdjęciu, niektóre tylko potwierdzone pieczątką miejscowości, czy przy weryfikacji to zostanie uwzględnione

 19. kot napisał(a):

  29 stycznia 2015 @ 22:20

  Zgodnie z paragrafem 5 zdanie 2 Regulaminu odznaki Szlakami zamków w Polsce z dn. 28 IV 2012 r. potwierdzeniem pobytu w zamku bądź obok zamku jest odbitka pieczątki instytucji mieszczącej się w murach warowni lub z pobliskiej placówki handlowej, samorządowej itp,. zdjęcie turysty na tle obiektu, a także bilet wstępu do zamku, jeśli jest on placówką muzealną. Zgromadzone do tej pory potwierdzenia w postaci pieczątek i zdjęć będą uwzględnione w procesie weryfikacji odznaki. Odznakę należy zdobywać w kolejności stopni zaczynając od brązowego. Skoro poznał pan już 60 warowni [i ma w tej liczbie 10 zamków obowiązkowych] to już może się ubiegać o przyznanie stopnia brązowego. Powodzenia na trasie!

 20. Tommac napisał(a):

  26 marca 2015 @ 13:23

  Czy mógłby któryś z kolegów pomóc gdzie można zakupić odznakę w stopniu brązowym?

 21. Babek napisał(a):

  3 maja 2015 @ 22:48

  Z brązową jest problem. A może kupisz srebrną i ją sobie przemalujesz?
  http://sklep-pttk.pl/pl/searchquery/szlakiem+zamk%C3%B3w/2/full/5

 22. Łukasz napisał(a):

  13 maja 2015 @ 15:59

  Mam wątpliwość odnośnie dwóch zamków Nowy Wiśnicz (poz. 276) i Wiśnicz Nowy (poz. 506), czy to jest ten sam zamek, bo jeden jest jako zwykły a drugi jako obowiązkowy?

 23. kot napisał(a):

  13 maja 2015 @ 16:58

  Zamek w Nowym Wiśniczu [czyli w Wiśniczu – wg „Przewodnika po muzeach i zbiorach w Polsce” St. Lorentza z 1982 r.] jest zamkiem obowiązkowym dla zdobywających odznakę Szlakami zamków w Polsce. Jest to ten sam zamek; w Wykazie należy dokonać poprawki i wytłuścić pozycję 276.

 24. leszek121 napisał(a):

  19 czerwca 2015 @ 20:57

  Według różnych źródeł na Śląsku jest więcej zamków lub śladów po nich czy miejsc gdzie stały, a nie ma ich w wykazie np. Skoczów.

 25. kot napisał(a):

  20 czerwca 2015 @ 05:49

  Zgodnie z założeniami Regulaminu odznaki punktacji podlegają jedynie obiekty wymienione w mapie PPWK „Zamki w Polsce”.

 26. Krzysztof Kokoszka napisał(a):

  3 lipca 2015 @ 14:17

  W odniesieniu do ostatniego wpisu „Kota” można powiedzieć tylko: „Szkoda”. Dochodzi bowiem do przykładowego paradoksu, kiedy w regulaminie brakuje obiektu ewidentnie kwalifikującego się do miana zamku, jak ten w Rogowie Opolskim (ciekawy zamek z XVI wieku na miejscu wcześniejszego nieznanej budowli obronnej), a jest w regulaminie przykładowy „zamek” w pobliskich Zimnicach Małych, gdzie nie ma prawie nic, co by przypominało budowlę obronną, albo „zamek” w Krapkowicach, który jest zbudowany później niż ten w Rogowie i nie przypomina budowli obronnej. Krótko mówiąc; szkoda mi tego Rogowa jako ewidentnie budowli zasługującej na to, by znaleźć się w tym szanownym gronie.

 27. Babek napisał(a):

  10 lipca 2015 @ 21:52

  Paradoksów jest więcej. Choćby figurujący zamek Damujowice w miejscowości Zameczek, który spoczywa na dnie stawu i jest do zobaczenia jedynie dla nurków 😀

 28. Marcin K napisał(a):

  12 lipca 2015 @ 17:45

  Mam pytanie odnośnie zamku Chojnik znajdującego się w Jeleniej Gorze – Sobieszów na Dolnym Śląsku, zamek ten leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, po którym według regulaminu nie wolno poruszać się na rowerze! W takiej sytuacji jak mogę brać udział w rajdzie kolarskim, skoro nie jestem w stanie dotrzeć uczciwie na zamek? Nie łamiąc albo regulaminu odznaki albo prawa parku…

 29. Krzysztof Kokoszka napisał(a):

  13 lipca 2015 @ 20:54

  Marcinie K., nie wszędzie podjedziesz rowerem! Szereg zamków ma takie ograniczenia. Spróbuj choćby podjechać pod Zamek Pieniński (w regulaminie pod nazwą „Krościenko”, czasem również zwany zamkiem św. Kingi). Albo w Udorzu w woj. śląskim (pomimo, że to ledwie kraj Jury z trudem tam podszedłem pieszo). Stąd też regulamin nie wymaga „widzenia obiektu” z poziomu roweru, a jedynie potwierdzenie miejscowości zawartej w regulaminie. Ja też jestem wielkim zwolennikiem „zobaczenia obiektu” i to najlepiej przy pomocy roweru. Tylko to przynosi mi rzeczywistą satysfakcję, ale nie zawsze jest to możliwe. Przykłady dalsze to choćby Suliszowice (woj. śląskie) – zamek niedostępny całkowicie, bo leży na prywatnym, ogrodzonym terenie, Konary, Rembów czy Międzygórz (woj. świętokrzyskie) szczególnie latem dostępne tylko pieszo i to też trzeba się spocić, by je znaleźć, czy do nich dojść. Ale taki jest ich urok.

 30. Marcin K napisał(a):

  13 lipca 2015 @ 21:56

  Rozumiem argumenty logiczne, czy jak kto woli terenowe… Niemniej regulamin wyraźnie mówi, że:
  § 2
  Uczestnictwo w Rajdzie polega na zwiedzaniu zamków w czasie wycieczek rowerowych.
  § 4
  Odznakę rajdu może zdobyć każdy, kto udokumentuje w sposób zgodny z niniejszym regulaminem zwiedzenie na wycieczkach rowerowych wymaganej ilości zamków.

  A skoro nie jestem w stanie dotrzeć do wybranych obiektów bezpośrednio na rowerze, to czy wycieczką rowerową będzie fakt, że mam rowery na bagażniku w samochodzie? I w tym czasie podejdę sobie na zamek… Czy może fakt, że lubię od czasu do czasu pojeździć na rowerze, ale nie mam go teraz przy sobie? Więc podejdę na ten czy inny zamek bo i tak nie wjechałbym tu rowerem…
  Zdaje sobie sprawę, że mogę się czepiać tylko już kilka razy w życiu (a interesuję się zbieraniem odznak PTTK dopiero od roku) usłyszałem różnego rodzaju pomysły jak można zbierać odznaki kolarskie pieszo czy na odwrót… Więc skoro sama odznaka zmusza poniekąd do łamania swojej idei rajdu kolarskiego… To może od razu wykluczyć, że jest to odznaka kolarska. A przyjąć formę krajoznawczej lub innej… No chyba, że jestem w błędzie.
  Ja wraz z Narzeczoną na zamek Chojnik swoje rowery wprowadziliśmy by je potem sprowadzić, więc udało się jakoś wybrnąć z sytuacji. Ale faktem jest, że Kotlina Jeleniogórska to nasze miejsce do życia i mieliśmy na to czas… 🙂

 31. Babek napisał(a):

  14 lipca 2015 @ 16:04

  Marcin K. – chyba po prostu zbyt dosłownie interpretujesz regulamin. Oczywiście są takie zamki na które bezpośrednio nie wjedziesz. Ale chyba przecież nie o to chodzi żeby dotknąć zamek kołem roweru, bo tylko wtedy się liczy. Mi też kilka razy zdarzyło się podprowadzić rower, zostawić go na parkingu u podnóża góry zamkowej, czy zwiedzać „na raty”, ktoś pilnował rowerów, ktoś inny zwiedzał, potem wymiana. Kilka zamków widziałem przez płot bo prywatne. Czy w tych przypadkach złamałem regulamin? Nie sądzę. A oszukać pewnie że można, też znam takie osoby, zawsze się tacy znajdą. Tylko po co? Przecież tu chodzi tylko o moją satysfakcję i krajoznawstwo, a odznaki nie są ze szlachetnego kruszcu wysadzane diamentami (wtedy bym zrozumiał chęć oszustwa), a i jeszcze trzeba za nie zapłacić.
  Pozdrawiam.

 32. maciek napisał(a):

  17 sierpnia 2015 @ 12:45

  A ja mam pytanie czy na tą odznakę trzeba jeździć rowerem czy też wycieczki piesze się liczą do oznaki? Bo powiem, że nie znalazłem książeczki dla pieszych z tą odznaką a bardzo mi się podoba i z chęcią bym przystąpił do realizacji zadań.

 33. Krzysztof Kokoszka napisał(a):

  1 września 2015 @ 15:41

  Właśnie wróciłem z miesięcznego pobytu w Kotlinie Jeleniogórskiej i jej okolicy. Przy okazji odwiedziłem kilkanaście zamków. I trzeba przyznać, że w tym rejonie (ale nie tylko tam) sporo obiektów (Chojnik, Sokolec, Bolczów, Wleń i inne) najlepiej zdobyć pieszo. Myślę, że uwagi Maćka, czy Marcina K. są jak najbardziej słuszne, by uściślić w regulaminie tej odznaki zapis umożliwiający piechurom (i nie tylko) zdobywanie odznaki w sposób w pełni regulaminowy. Odznaka faktycznie jedna z najciekawszych, a niepotrzebnie ogranicza grono jej zdobywców do rowerzystów nie dając takiej możliwości innym. I piszę to jako zagorzały rowerzysta. Regulamin był wprawdzie niedawno uaktualniany, ale może przy następnej okazji ta propozycja zostanie pozytywnie rozpatrzona.

 34. kot napisał(a):

  7 września 2015 @ 20:15

  Regulamin odznaki „Szlakami zamków w Polsce” mówi, iż jej zdobywanie polega na odwiedzaniu w toku wycieczek rowerowych określonej ilości obiektów wymienionych w załączniku. Życie zmusza jednak do pewnej elastyczności, a więc w sytuacji, gdy niemożliwe jest dojechanie do bramy zamkowej” na jednośladzie, końcową część wycieczki rowerowej odbywamy pieszo. Istotne jest to, że zamki należy odwiedzać podczas wycieczek rowerowych; wycieczka rowerowa wg Regulaminu KOT [by mogła być zaliczona na KOT] musi mieć co najmniej 15 km długości. Takiego kryterium nie spełnia przejazd autem z rowerem w bagażniku, wyjmowanym tylko po to, by dojechać nim do zamkowej bramy po pieczątkę. Ale, jeśli samochodem przyjedziemy na przykład do Zawiercia, po czym wsiądziemy na wydobyty z bagażnika rower i pojedziemy nim do zamków w Morsku czy Podzamczu, to wypełnimy reguły regulaminu i z satysfakcją będziemy mogli te obiekty zaliczyć na zdobywany stopień odznaki „Szlakami zamków w Polsce”.

 35. Rudi napisał(a):

  22 września 2015 @ 20:41

  Cześć, mam pytanie co do przyznawania odznaczeń. Czy do następnego stopnia (np. srebrnej odznaki) zaliczają się zamki z poprzedniej (brązowej)? Tzn. aby zdobyć srebrną należy zwiedzić łącznie 150 zamków w tym 30 obowiązkowych, czy wystarczy 100/20 w tym z zamkami z brązowej odznaki?

 36. kot napisał(a):

  23 września 2015 @ 14:59

  Dla zdobycia brązowego stopnia odznaki Szlakami zamków w Polsce należy zwiedzić 40+10=50 zamków, na stopień srebrny kolejnych 80+20=100 zamków, zaś na złoty dalszych 110+40=150 zamków. Łącznie rowerzysta ubiegający się o najwyższy stopień tej odznaki musi dojechać na rowerze do 300 zamków [czyli do 230 zamków tzw. zwykłych oraz do wszystkich 70 określonych regulaminem odznaki jako obowiązkowe]. Powodzenia!

 37. Artur napisał(a):

  8 czerwca 2016 @ 01:45

  Witam. Kilka dni temu dotarłem do zamku w Bytomiu Odrzańskim (woj. lubuskie). Niestety, po zamku nie został nawet najmniejszy ślad czy kamień. Obecnie w miejscu, gdzie stał zamek, wybudowane jest nowe boisko szkolne http://zamki.net.pl/zamki/bytom-odrzanski/bytom-odrzanski.php Zastanawiam się czy warto podawać w spisie zamek, którego nie ma? Oczywiście sam Bytom Odrzański jest bardzo ładnym i zabytkowym miastem. Jest tam sporo innych miejsc do odwiedzenia, ale jadąc do zamku, turysta będzie bardzo rozczarowany. Ja przed wyjazdem zapoznałem się z powyższą stroną i byłem przygotowany. Na miejsce zamku w Bytomiu Odrzańskim można wpisać zamek w Broniszowie, który ma się dosyć dobrze jak na polskie warunki. Od kilku lat ma nowego właściciela i jest systematycznie remontowany. http://www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/nowa-sol/art/7863672,zamek-w-broniszowie-ma-nowych-wlascicieli,id,t.html W ubiegłym roku spotkałem właściciela, który oprowadził mnie po wnętrzach i opowiedział jego historię. Myślę, że Broniszów to o wiele lepsza alternatywa od Bytomia Odrzańskiego. Jeżeli regulamin odznaki będzie aktualizowany, może warto pomyśleć o zmianach? Pozdrawiam, Artur

 38. kot napisał(a):

  8 czerwca 2016 @ 18:33

  Wykaz zamków opracowano zgodnie z pierwopisem regulaminu Rajdu Szlakami zamków w Polsce wg map PPWK „Zamki w Polsce”, dlatego są w nim Koziegłowy, Bytom Odrz. i in. miejscowości, mimo że po niegdysiejszych zamkach niejednokrotnie nie ma już śladu. Zamek w Broniszowie nie jest uwzględniony w tych wydawnictwach, nie ujęto też w opracowaniu B. Guerquina „Zamki w Polsce”. W chwili obecnej nie przewidujemy zmian w obowiązującym od 2012 r. znowelizowanym Regulaminie odznaki. Za uwagi dziękuję, są one odnotowywane przez Komisję.

 39. chester-40 napisał(a):

  24 czerwca 2016 @ 11:05

  Witam. Jestem za tym aby niektóre zamki w ogóle wykreślono ze spisu. Nie ma możliwości czasem nawet potwierdzenia bo zamek jest np. na górze 5-10 km od najbliższych zabudowań. Powstają nowe – mają pieczątki a nie są honorowane przez weryfikatorów, gdyż nie są ujęte – BEZSENS. Np. zamek NA SKALE w Trzebieszowicach k. Lądka Zdroju.
  Może panowie weryfikatorzy warto to przemyśleć???
  Pozdrawiam

 40. Babek napisał(a):

  10 października 2016 @ 20:32

  chester-40: A co to za problem, gdy zamek jest na górze z dala od zabudowań? Zwiedzasz zamek, a potwierdzasz go w miejscowości, do której jest przypisany, ewentualnie robisz zdjęcie.

 41. henio napisał(a):

  15 grudnia 2016 @ 19:26

  Gdzie znaleźć listę odznaki II stopień?

 42. Krzysztof Kokoszka napisał(a):

  29 października 2018 @ 12:15

  Gdzie można nabyć złotą odznakę zamków? Jakiś namiar do osoby lub sklepu. Potrzebuję dwie sztuki dla mnie i ojca.

 43. Krzysztof Kokoszka napisał(a):

  29 października 2018 @ 12:19

  Niestety radomski „Skaut” wymieniony na stronie jako dystrybutor między innymi odznak nie prowadzi od 2 lat sprzedaży odznak, co potwierdziłem w telefonicznej rozmowie z p. Zającem.

 44. Babek napisał(a):

  3 listopada 2018 @ 17:39

  Krzysztof Kokoszka – odznaka czasem pojawia się na allegro. Popytaj też weryfikatorów, tu na stronie masz podane namiary.

 45. Robert napisał(a):

  28 lipca 2020 @ 12:05

  Gdzie można kupić Książeczkę Odznaki Szlakami Zamków w Polsce? Jedną już zapełniłem, czas na następną.

 46. Krzysztof Kokoszka napisał(a):

  22 marca 2021 @ 17:42

  Nawiązując po części do uwag sprzed kilku lat Tomasza Herud i innych przejrzałem skrupulatnie obiekty z wykazu odznaki na razie w przypadku województwa dolnośląskiego i potwierdzam, że:
  – Bobrzany to obiekt z woj. lubuskim,
  – Dąbrowa w opolskim,
  – Wieleń w wielkopolskim,
  – Radosno/Łomnica/Rybnica Leśna to jeden obiekt,
  – Gryf to Proszówka (częściowo w wykazie jest taka informacja),
  – Sokolec to Janowice Wielkie,
  – Bogatynia i Trzciniec to jeden obiekt,
  – Siemisławice i Przeworno to ten sam obiekt,
  – Podskale i Rząsiny to ten sam obiekt (częściowo jest taka informacja).
  Wprowadziłem te informacje do pliku excel z wykazem zamków z podziałem na poszczególne województwa i w razie potrzeby chętnie udostępniam. Kontakt: gallinula@wp.pl

 47. Krzysztof Kokoszka napisał(a):

  22 marca 2021 @ 19:35

  Przeglądając wykaz również pozostałych obiektów w poszczególnych województwach mam jeszcze tylko dwie propozycje
  do uściślenia:
  – woj. małopolskie/Wielka Wieś. Może dobrze by było „przy okazji” dopisać, że chodzi o zamek „Trzeblin”. Mamy bowiem również na Jurze koło Jerzmanowic Wielką Wieś, gdzie w pobliżu wsi Biały Kościół, w Dolinie Kluczwody też znajdują się relikty bliżej nie określonej budowli obronnej, ale tego obiektu nie ma wykazie i według regulaminu bierzemy pod uwagę tylko Wielką Wieś spod Tarnowa,
  – woj. pomorskie, Stara Kiszewa i Zamek Kiszewski (być może już była ta uwaga), że w regulaminie mamy dwie odrębne miejscowości, ale zamek jest tylko w Zamku Kiszewskim.

 48. kot napisał(a):

  24 marca 2021 @ 08:34

  Kwestie związane z podwójnym nazewnictwem bądź lokalizacją niektórych obiektów uwzględnianych w założeniach regulaminowych rajdu Szlakami zamków w Polsce są istotne, ale nie przeszkadzają w realizowaniu podstawowego celu odznaki – zwiedzania. Obowiązujący Regulamin w żaden sposób nie nakłada na turystów obowiązku odwiedzania obiektów według rozmieszczenia ich według województw, a jedynie zobowiązuje do poznania konkretnej ilości na dany stopień enumeratywnie wymienionych zamków określonych mianem „obowiązkowe”. Myślę, że na jednym z najbliższych posiedzeń Komisja podejmie się wyjaśnieniem wątpliwości i ujednoliceniem nomenklatury związanych z poruszonym tematem.

 49. Jacek napisał(a):

  24 sierpnia 2021 @ 21:02

  Jestem w trakcie zbierania zamków na stopień srebrny. Moim zdaniem wykaz zamków powinien być sporo poprawiony. Są miejsca gdzie po zamku nie zostało kompletni nic np. wieś Wrzesina. nie ma nawet tablicy informacyjnej. nie wspomnę juz o miejscach prywatnych gdzie dostęp jest bardzo utrudniony a czasami wręcz niemożliwy np Zamek Kiszewski czy Rogoźno Zamek. Są miejsca gdzie też gdzie ślady zamków sa do dzisiaj. Sa informacje, mury obronne inne elementy starych zamków np Tczew którego nie ma w spisie zamków. Czasami się jedzie dosyć daleko jak np Wąbrzeźno aby zobaczyć ruiny a spotyka się kupę gruzu zarośniętą albo niedostępną jak np nieoznakowaną jak na przykład Lipienek. Warto przysiąść i przemyśleć spis. Czasami warto jest zmniejszyć ilość obiektów ale pojechać i cieszyć się widokiem pozostałości ruin a nie oglądać zarośniętych, zaniedbanych i często niedostępnych obiektów a czasami nawet nie ma co podziwiać bo na miejscu objektu rośnie od kilkudziesięciu lat zboże a włodarze typu Sołtys nie ma pojęcia że w jego wsi był taki objekt.
  Pozdrawiam serdecznie

 50. kot napisał(a):

  12 września 2021 @ 07:02

  Odwzajemniając pozdrowienia pragnę poinformować internautę, iż poruszane przezeń zagadnienia były już dyskutowane na tym forum i można się z ich zapisami zapoznać przeglądając wcześniejsze adnotacje. Rowerzysta ma możliwość wyboru obiektów do zwiedzenia, może wybrać te, które nie są zniszczone bądź w małym stopniu nadgryzione zębem czasu, gdyż tylko zamki obowiązkowe są wskazane przez autorów regulaminu jako te, które koniecznie należy odwiedzić chcąc ukończyć rajd dla zdobycia odznaki.

Skomentuj artykuł:

  UECT

PTTK jest członkiem Europejskiego Związku Turystyki Rowerowej UECT

  Zlot Przodownicki 2021


  Zlot Centralny 2019


  2012 Rok Turystyki Rowerowej


  Publikacja na stronie

Zasady publikacji informacji na stronie KTKol. ZG PTTK >>>

  Działy

» ktkol - informacje o Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK, władze, kontakt, informacje.

» kadra - informacje o kadrze turystyki kolarskiej PTTK.

» odznaki - wykaz zdobywców najwyższych stopni odznak kolarskich od 2004 r.

» informator - informacje o redakcji, prenumeracie.

» kalendarz imprez - kalendarz turystycznych imprez kolarskich.

» regulaminy - zbiór regulaminów przydatnych kadrze PTTK oraz regulaminy odznak turystyczno-kolarskich.

» forum - ogólnopolskie Forum Turystów Kolarzy czyli dyskusje o turystyce rowerowej, rowerach, wyprawach, rajdach, wycieczkach itp.

» linki - zbiór linków do stron klubów turystyki kolarskiej PTTK

  Tu kupisz

Książeczki KOT, odznaki KOT i KOP (wszystkie stopnie):
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
ul. Jagiellońska 6, 31-010 Kraków
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl
tel: 12 422 28 40

Odznaka Wiślana Trasa Rowerowa:
Oddział PTTK w Jastrzębiu Zdroju
ul. Harcerska 14B,
44-335 Jastrzębie Zdrój
e-mail: pttk@jasnet.pl, pttkjz@alpha.pl
tel. 32 471 94 88, faks 32 475 16 70

Książeczki drogowe odznaki UECT:
Marek Koba
skrytka pocztowa 59, 43-600 Jaworzno
e‑mail: mkoba62@o2.pl
tel. 604 434 282


  Weryfikacja odznak

» Referaty weryfikacyjne odznak turystyki kolarskiej

» Referaty weryfikacyjne Kolarskiej Odznaki Pielgrzymiej

  Archiwum wiadomości

Listopad 2021/ Październik 2021/ Wrzesień 2021/ Sierpień 2021/ Lipiec 2021/ Czerwiec 2021/ Maj 2021/ Kwiecień 2021/ Marzec 2021/ Styczeń 2021/ Grudzień 2020/ Listopad 2020/ Październik 2020/ Wrzesień 2020/ Lipiec 2020/ Czerwiec 2020/ Maj 2020/ Marzec 2020/ Luty 2020/ Styczeń 2020/ Grudzień 2019/ Listopad 2019/ Październik 2019/ Wrzesień 2019/ Sierpień 2019/ Lipiec 2019/ Czerwiec 2019/ Maj 2019/ Kwiecień 2019/ Marzec 2019/ Luty 2019/ Styczeń 2019/ Grudzień 2018/ Listopad 2018/ Październik 2018/ Wrzesień 2018/ Sierpień 2018/ Lipiec 2018/ Czerwiec 2018/ Maj 2018/ Kwiecień 2018/ Marzec 2018/ Luty 2018/ Styczeń 2018/ Listopad 2017/ Wrzesień 2017/ Sierpień 2017/ Czerwiec 2017/ Maj 2017/ Kwiecień 2017/ Marzec 2017/ Luty 2017/ Styczeń 2017/ Grudzień 2016/ Listopad 2016/ Październik 2016/ Wrzesień 2016/ Czerwiec 2016/ Maj 2016/ Kwiecień 2016/ Marzec 2016/ Luty 2016/ Styczeń 2016/ Grudzień 2015/ Listopad 2015/ Październik 2015/ Wrzesień 2015/ Sierpień 2015/ Lipiec 2015/ Czerwiec 2015/ Maj 2015/ Kwiecień 2015/ Marzec 2015/ Luty 2015/ Styczeń 2015/ Grudzień 2014/ Listopad 2014/ Październik 2014/ Wrzesień 2014/ Sierpień 2014/ Lipiec 2014/ Czerwiec 2014/ Maj 2014/ Kwiecień 2014/ Marzec 2014/ Luty 2014/ Styczeń 2014/ Grudzień 2013/ Listopad 2013/ Październik 2013/ Wrzesień 2013/ Sierpień 2013/ Czerwiec 2013/ Maj 2013/ Kwiecień 2013/ Marzec 2013/ Luty 2013/ Styczeń 2013/ Grudzień 2012/ Listopad 2012/ Październik 2012/ Wrzesień 2012/ Sierpień 2012/ Lipiec 2012/ Czerwiec 2012/ Maj 2012/ Kwiecień 2012/ Marzec 2012/ Luty 2012/ Styczeń 2012/ Grudzień 2011/ Listopad 2011/ Październik 2011/ Wrzesień 2011/ Sierpień 2011/ Lipiec 2011/ Czerwiec 2011/ Maj 2011/ Kwiecień 2011/ Marzec 2011/ Luty 2011/ Styczeń 2011/ Grudzień 2010/ Listopad 2010/ Październik 2010/ Wrzesień 2010/ Sierpień 2010/ Lipiec 2010/ Czerwiec 2010/ Maj 2010/ Kwiecień 2010/ Marzec 2010/ Luty 2010/ Styczeń 2010/ Grudzień 2009/ Listopad 2009/ Październik 2009/ Wrzesień 2009/ Sierpień 2009/ Lipiec 2009/ Czerwiec 2009/ Maj 2009/ Kwiecień 2009/ Marzec 2009/ Luty 2009/ Styczeń 2009/ Grudzień 2008/ Listopad 2008/ Październik 2008/ Wrzesień 2008/ Sierpień 2008/ Lipiec 2008/ Czerwiec 2008/ Kwiecień 2008/ Marzec 2008/ Luty 2008/ Styczeń 2008/ Grudzień 2007/ Listopad 2007/ Październik 2007/ Wrzesień 2007/ Sierpień 2007/ Lipiec 2007/ Czerwiec 2007/ Maj 2007/ Kwiecień 2007/ Marzec 2007/ Luty 2007/ Styczeń 2007/ Grudzień 2006/ Listopad 2006/ Październik 2006/ Wrzesień 2006/ Sierpień 2006/ Lipiec 2006/ Czerwiec 2006/ Maj 2006/ Kwiecień 2006/ Marzec 2006/ Luty 2006/ Styczeń 2006/ Kwiecień 2005/ Luty 2005/ Styczeń 2005/ Styczeń 2004/

  Kategorie wiadomości

Informator (19)
komunikaty (1 626)
odznaki (20)
regulaminy (59)
szlaki (36)
z życia ktkol (304)

  Szukaj wiadomości


  Kanały RSS

» Kanał RSS wiadomości
» Kanał RSS komentarzy