Myszkowska szkoła turystyki kolarskiej
Jeszcze w tym roku powinna się ukazać „Myszkowska szkoła turystyki kolarskiej” autorstwa Mariana Kotarskiego (na zdjęciu). Stustronicowe dzieło, urozmaicone kilkudziesięcioma fotografiami, znalazło uznanie w oczach komisji konkursowej i dofinansowane zostanie kwotą 6200 zł przez Urząd Marszałkowski w Katowicach. Brakującą kwotą wesprze drukarnię Myszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa; pewną część prac wykonają członkowie klubu na zasadzie wolontariatu. Aktualnie autor porządkuje tekst, sporządza zestawienia statystyczne i dobiera zdjęcia.
Książka „Myszkowska szkoła turystyki rowerowej” skonstruowana jest na zasadzie podręcznika. Pierwsza część, czyli Teoria, jest opracowaniem pokazującym turystykę rowerową realizowaną w gronie rodzinnym, w grupie znajomych z osiedla bądź miłośników jednośladu wywodzących się z jednego zakładu pracy lub szkoły. Są w niej niezbędne informacje zarówno dla początkujących, jak i mających za sobą pierwszy stopień wtajemniczenia. Co zabierać, w jakich ilościach, jak się ubrać, gdzie przenocować, jak wytypować trasę wędrówki i jak postępować z dzieckiem na rowerze.
Opracowanie zawiera informacje odnośnie zasad organizowania wycieczek jednodniowych oraz wypraw wielodniowych w kraju bądź zagranicą, instruuje, jak jeździć w dzień, jak w nocy, na co zwracać uwagę podczas jazdy w śniegu lub deszczu. W drugiej części, quasi-ściądze, autor prezentuje abc promocji. Trzecia część, czyli Praktyka, to nic innego, jak 30-letnia historia Osiedlowego Klubu Turystycznego PTTK „M-2” działającego przy Myszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Książka trafi do bibliotek gminnych i szkolnych w Myszkowskiem, do pracowni krajoznawczych i bibliotek PTTK, członków Rady Nadzorczej MSM, a także do wyselekcjonowanego grona przodowników turystyki kolarskiej PTTK. Pozytywną recenzję wydał książce wiceprzewodniczący naszej Komisji Stanisław Karuga.
(aga)