Regulamin przodownika turystyki kolarskiej
Poniżej zamieszczamy obowiązującą wersję regulaminu przodownika turystyki kolarskiej.
Regulamin przodownika turystyki kolarskiej
- Przodownicy turystyki kolarskiej powoływani są spośród doświadczonych turystów kolarzy spełniających następujące wymagania:
- posiadają pełne prawa obywatelskie,
- są członkami PTTK nie krócej niż trzy lata,
- posiadają kolarską odznakę turystyczną (KOT) w stopniu srebrnym,
- zdali egzamin na przodownika turystyki kolarskiej.
- Komisja Turystyki Kolarskiej ZG PTTK może, na wniosek oddziałowej komisji turystyki kolarskiej lub własny, nadać tytuł przodownika bez egzaminu czynnym i doświadczonym działaczom turystyki kolarskiej.
- Ustala się następujące tytuły przodownickie:
- młodzieżowy przodownik – przyznawany kandydatom w wieku 16-18 lat spełniającym warunki określone w §2 pkt 1 lit. b, c, d,
- przodownik – przyznawany kandydatom spełniającym warunki określone w § 2 pkt 1 lit. a, b, c, d,
- przodownik nie podlegający dalszej weryfikacji – przyznawany na wniosek oddziałowych komisji turystyki kolarskiej przez Komisję Turystyki Kolarskiej ZG PTTK przodownikom o bardzo aktywnej działalności przodownickiej w okresie minimum 10 lat,
- honorowy przodownik – przyznawany na wniosek Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK przez Krajową Naradę Aktywu Kolarskiego PTTK przodownikom o bardzo aktywnej działalności w okresie minimum 20 lat.
- Obowiązki i uprawnienia młodzieżowego przodownika są takie same jak przodownika z pominięciem tych, których wypełnianie wymaga pełnych praw obywatelskich. Po ukończeniu 18 lat młodzieżowy przodownik uzyskuje pełne uprawnienia przodownika.
- organizowania i prowadzenia imprez kolarskich (wycieczek, rajdów, zlotów),
- uczestniczenia w innych imprezach turystycznych i krajoznawczych organizowanych przez PTTK,
- uczestniczenia w działalności organizacyjnej i szkoleniowej w dziedzinie turystyki kolarskiej,
- upowszechniania krajoznawstwa, znajomość ochrony przyrody i zabytków,
- propagowania turystycznych odznak kolarskich PTTK,
- udzielania pomocy i porad w miejscu działania i na turystycznym szlaku.
- Przodownicy turystyki kolarskiej otrzymują legitymacje wystawione przez Komisję Turystyki Kolarskiej ZG PTTK ze wskazaniem terminu ważności. Weryfikacji przodowników i przedłużania ważności legitymacji dokonują oddziałowe komisje (kluby z uprawnieniami komisji) lub za ich zgodą regionalne (wojewódzkie) rady turystyki kolarskiej. W oddziałach, w których nie ma oddziałowej komisji, weryfikacji i przedłużenia ważności legitymacji dokonują zarządy oddziałów lub za ich zgodą rady regionalne. Weryfikację przodowników przeprowadza się co dwa lata według zasad określonych w instrukcji KTKol. ZG PTTK.
- Odznaka przodownika turystyki kolarskiej jest metalowa, emaliowana, biała, w kształcie koła rowerowego, z czarnym napisem „Przodownik Turystyki Kolarskiej PTTK” na zielonym tle. Przodownicy honorowi posiadają odznakę z wewnętrznym kołem z napisem PTTK w kolorze złotym.
- Przodownik posiada prawo potwierdzania wszystkich przejazdów, w których uczestniczył. Ma także prawo potwierdzania tych przejazdów, w których nie brał udziału, o ile nie ma wątpliwości, że zapis jest zgodny z rzeczywistością. Potwierdzenie zawiera podpis i numer legitymacji przodownika. Własne przejazdy przodownik może potwierdzać sam. Powyższe uprawnienia nie dotyczą odznak:
- Małego i Dużego Rajdu Dookoła Polski,
- Rajdu Szlakami Zamków w Polsce.
- Uprawnienia przodownika są ważne na terenie całej Polski.
Alfred napisał(a):
22 stycznia 2010 @ 09:50
Czy na ogólnopolskim zlocie przodowników tutystyki kolarskiej
Myszków 2010 można zdobyć uprawnienia przodownika turystyki kolarskiej?
kot napisał(a):
22 stycznia 2010 @ 12:54
KTKol. ZG PTTK jest aktualnie w trakcie kampanii sprawozdawczo-wyborczej, której zakończenie wyznaczono na 13 lutego 2010, kiedy to odbędzie się XVI Krajowa Narada Aktywu Kolarskiego PTTK. Jestem przekonany, że nowo wybrana wóczas Komisja podejmie decyzję odnośnie szkolenia kandydatów na p.t.kol. na myszkowskim Zlocie. Jak można się zorientować z programu 50 Zlotu, każdego dnia imprezy od godz. 16-ej zaplanowano konsultacje p.t.kol., a więc porę, kiedy zainteresowani będą mogli skorzystać z wiedzy egzaminatorów i wykładowców. Proszę się więc przygotowywać, poznawać regulaminy odznak, przepisy z zakresu turystyki kolarskiej (wszystkie niezbędne materiały są na niniejszej stronie internetowej), studiowac podręcznik „Turystyka kolarska” napisany pod red. Marka Dąbrowskiego. Dla uczestników 50 Zlotu będących przodownikami organizatorzy przygotowali upominek w postaci książki „Myszkowska szkoła turystyki rowerowej”, z którego potencjalni kursanci będą mogli skorzystać. Powodzenia!
danuta napisał(a):
4 czerwca 2016 @ 06:13
Witam! Bardzo bym prosiła o odpowiedź. Zwracałam się wraz z moją grupą o umożliwienie zrobienia uprawnień przodownika turystyki kolarskiej do ZG. W regulaminie jest napisane, że kandydat jak spełnia warunki: przynależność do PTTK – 10 lat /wcześniej czytałam – 3 lata/, ilość kilometrów udokumentowanych, odznaka co najmniej srebrna, wszystkie warunki spełniałam oprócz egzaminu. Chciałam się dowiedzieć, gdzie można zdać taki egzamin w najbliższym czasie i jakie są wymogi na tym egzaminie. Bardzo poważnie podchodzę do tematu w związku z tym, że w moim regionie /Powiat Człuchowski – woj. pomorskie/ są wyznaczone nowe szlaki rowerowe, na których organizujemy wyprawy rowerowe w grupach. Nadmieniam, że należę do WK PTTK „HUSARIA” Czarne i staramy się uprawiać turystykę kolarską wg obowiązujących przepisów. Bardzo proszę o odpowiedź.
Z turystycznym pozdrowieniem
Danuta KUBIAK
kot napisał(a):
12 września 2016 @ 22:03
Szkolenia dla kandydatów na p.t.kol. są organizowane co pewien czas w różnych regionach Polski oraz w czasie ogólnopolskich zlotów przodowników turystyki kolarskiej PTTK. Należy śledzić informacje w celu ustalenia organizatora kursu albo wysłać zapytanie pod adres kol. M. Koby odpowiedzialnego w Komisji za szkolenie kadry (adres elektroniczny jest na nin. stronie). Kandydat na p.t.kol. musi być – zgodnie z paragrafem 2 ust. 1 – co najmniej od 3 lat członkiem PTTK (warunek 10 lat dotyczy zupełnie innej kwestii). W czasie tegorocznego zlotu p.t.kol. w Supraślu odbył się kurs przodownicki, z pewnością będzie także w czerwcu 2017 r. w toku zlotu p.t.kol. w Świdnicy. Powodzenia!
Andrzej napisał(a):
10 listopada 2024 @ 11:59
Dzień dobry,
czy istnieje obecnie możliwość uzyskania tytułu przodownika turystyki kolarskiej po zdaniu egzaminu w którymś z oddziałów PTTK?
kot napisał(a):
12 listopada 2024 @ 22:03
Niestety, nie. To jest odpowiedzialna funkcja, szkolenia są organizowane z reguły przez Komisję Turystyki Kolarskiej ZG bądź pod jej nadzorem; kwestie organizacyjne można poznać na internetowej stronie http://www.ktkol.pl w zakładce regulaminy / przodownik… bądź nawiązując kontakt z członkiem Komisji do spraw szkolenia kol. Bernardem Milewskim.