Myszków na szlaku
Dobiega końca rok 2007 – „Rok szlaków turystycznych PTTK”. Stosowną uchwałę w tej materii podjął 18 września 2005 r. XVI Walny Zjazd PTTK pragnąc przypomnieć społeczeństwu, że w br. przypada 120 rocznica oznakowania przez Walerego Eliasza pierwszego szlaku w Tatrach z Toporowej Cyrhli do Morskiego Oka oraz że w 2006 r. minęła 100 rocznica oznakowania przez Hugona Zapałowicza pierwszego szlaku w rejonie Zawoi w Beskidach i takaż rocznica wykonania „Orlej Perci” w Tatrach. Od roku 1996, tj. od momentu oznakowania pierwszego odcinka Międzynarodowej Trasy Rowerowej R-1 od Kostrzyna n/Odrą do Bydgoszczy notuje się w kraju powstawanie kolejnych szlaków rowerowych. Klub PTTK „M-2” swój pierwszy znakowany szlak rowerowy, koloru czarnego, prowadzący z Koziegłów do Pińczyc (symbol Cz-7003s) oddał do użytku w dniu 8 lipca 2001 r.
Klub Osiedlowy PTTK „M-2″ w Myszkowie w okresie pierwszych 9 miesięcy br. zorganizował pół setki wycieczek i imprez dla prawie tysiąca uczestników. Myszkowianie mają za sobą już 2 biwaki (w Rzędkowicach i Podzamczu) oraz dwa ośmiodniowe wyjazdy na imprezy centralne (XLVII Ogólnopolski zlot p.t.kol. w Siedlcach i LVI CZTK w Sulejowie), podczas których pod namiotami spędzili łącznie 20 dni. W czasie wycieczek po Jurze zwiedzili m.in. zamki w Siewierzu, Mirowie, Bobolicach, Olsztynie, Ostrężniku, Bydlinie, Ogrodzieńcu, byli w rezerwatach przyrody w Podlesicach, Ostrężniku, Złotym Potoku i Hucie Szklanej, odwiedzili Pustynię Błędowską, poznali Miłość, widzieli Postęp, w rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej odwiedzili Holendrów (wioska w pow. częstochowskim), a 1 kwietnia odbyli primaaprilisową przejażdżkę przez Mazury (wieś w pow. częstochowskim). Klub był organizatorem XXIX Urodzinowego Zlotu Klubowego, za jego sprawą odbyła się XV Wycieczka rowerowa na Dni Myszkowa. W efekcie wiosenno-letnich wędrówek myszkowscy cykliści zdobyli 45 odznak krajoznawczych i turystycznych. Klubowi znakarze sprawdzili wiosną i odnowili latem wszystkie 231 km rowerowych znakowanych szlaków turystycznych, wywiesili brakujące bądź zniszczone przez aurę lub wandali tablice sieci szlaków i drogowskazy (finansowego wsparcia w tym zakresie udzieliło Ministerstwo Gospodarki, a klub dodatkowo ze swoich funduszy pozyskanych od sponsorów przeznaczył na ten cel prawie tysiąc złotych), przeprowadzili pogadankę dla 40 uczniów klas szóstych SP nr 3 w Myszkowie nt. szlaków, studentom kierunku „turystyka” Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania w Zawierciu zaprezentowali zagadnienia związane z korzystaniem ze znakowanych szlaków turystycznych. W wydanej latem książce „Vademecum krajoznawcze ziemi myszkowskiej” autor (a jest nim prezes klubu) zawarł też hasła prezentujące znakowane szlaki (rowerowe, piesze, konny). Opracowano artykuł na temat szlaków rowerowych wysłany do zeszytów naukowych WSE w Warszawie. Na stronie internetowej klubu www.m2.myszkow.pttk.pl ogłoszono konkurs ze znajomości szlaków rowerowych ziemi myszkowskiej (upominek za trafną odpowiedź wylosował Grzegorz Jędrzejczak). Większość tegorocznych wycieczek rowerowych przeprowadzono oznakowanymi szlakami, aby – po pierwsze sprawdzić ich stan, po wtóre – by przyzwyczaić członków Klubu i studentów do korzystania z nich. Wszystkie zaprezentowane działania podjęto – zgodnie z cytowaną wyżej uchwałą XVI Walnego Zjazdu PTTK – dla upowszechnienia wiedzy o dorobku naszego Towarzystwa w zakresie wytyczania i utrzymywania znakowanych szlaków turystycznych. Na zakończenie letniego cyklu działań, w ramach akcji „Czysta Jura”, myszkowianie wybrali się do Przewodziszowic, aby tam posprzątać otoczenie czarnego szlaku rowerowego SMY-101s; meldunek z działań porządkowych przekazano też do sztabu międzynarodowej akcji „Sprzątanie świata”.
Marian KOT-Kotarski
KOT napisał(a):
11 grudnia 2007 @ 16:46
13 grudnia w godz. 11,00 – 13,30 w ZG PTTK odbędzie się spotkanie podsumowujące akcję „Rok szlaków turystycznych PTTK 2007” połączone z wręczeniem nagród zwycięzcom konkursów plastycznych i wręczeniem podziękowań środowiskom szczególnie aktywnym w realizacji zadań