Rajd Rowerowy po Ziemi Pałuckiej – czas podsumowań
Rajd został zorganizowany przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Wł. Huzy w Gliwicach. Trwał od 11 do 18 sierpnia 2018 r. Baza rajdu zlokalizowana była w dawnej szkole w Chomiąży Szlacheckiej.
Na Rajd przybyło 138 uczestników z 12 województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego, lubelskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego. Byli to członkowie klubów rowerowych PTTK, turyści niezrzeszeni, a także całe rodziny, w tym wielopokoleniowe. Najmłodszy uczestnik Rajdu miał niecałe 1,5 roku, a najstarszy ponad 84 lata. Bardzo liczna była reprezentacja dzieci i młodzieży, gdyż na Rajd przybyło 18 osób, w wieku od roku do 18 roku życia.
Rajd rozpoczął się w sobotę 11 sierpnia. Przybywający uczestnicy po zameldowaniu się w biurze Rajdu, odbierali swoje pakiety i kwaterowali się w wybranych wcześniej miejscach noclegowych. Część osób spała w schronisku, część pod namiotami rozbitymi wokół schroniska. Część osób wybrała na miejsce noclegu okoliczne ośrodki wypoczynkowe i lokalne agroturystyki.
W sobotę wieczorem odbyło się też pierwsze ognisko turystyczne.
Niedziela była dniem przeznaczonym na integrację uczestników. W dniu tym organizatorzy zaplanowali dla chętnych wycieczkę autokarową do Kruszwicy. W wycieczce wzięło udział ok 80 osób. W programie był rejs statkiem po jeziorze Gopło, zwiedzanie kolegiaty i Mysiej Wieży. Po zwiedzaniu zostało zorganizowane ognisko z kiełbaskami. W organizacji tego dnia wspomógł nas Oddział PTTK w Kruszwicy.
Po powrocie do Chomiąży Szlacheckiej część Rajdowiczów postanowiła skorzystać jeszcze z dobrej pogody i udała się na plażę nad jeziorem Chomiąskim, gdzie mieliśmy bardzo blisko.
Po wieczornej odprawie komandor przypomniał CZTK PTTK Kalety 2008 w związku z 10 rocznicą tego Zlotu.
Poniedziałek był przeznaczony na zwiedzanie kościoła drewnianego w Gąsawie i sanktuarium Maryjnego w Gościeszynie.
Dla uczestników Rajdu przygotowany był również poczęstunek w gospodarstwie agroturystycznym Ptasi Ogród. Uczestnicy mieli możliwość spróbować żurku oraz chleba ze smalcem i ogórkiem. Na deser był kawałek ciasta, a także kawa i herbata.
Dla dzieci były przygotowane naleśniki. Niektórzy mieli też możliwość spróbowania soku z aronii.
Na trasie uczestnicy indywidualnie zwiedzali również pałace w Marcinkowie Górnym, Grochowiskach Szlacheckich i Kąłdrąbie. Obowiązkowo uczestnicy fotografowali się też z pomnikiem Leszka Białego.
Wtorek przywitał nas deszczem, więc część z nas udała się na trasę rowerem, a część samochodami. Uczestnicy tego dnia zwiedzali 2 kościoły romańskie i muzeum w Strzelnie. Indywidualnie uczestnicy mogli zwiedzać też klasztor w Mogilnie. Wieczorem po odprawie odbyły się konkursy sprawnościowe: żółwia jazda i boule.
We środę mieliśmy zaplanowany przejazd kolejką wąskotorową na trasie Gąsawa-Żnin, zwiedzanie muzeum kolejki wąskotorowej w Wenecji i ruin zamku Weneckiego.
Po Wenecji był czas na zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Wieczorem odbyły się zabawy dla najmłodszych. Uroczo było widzieć jak wszystkie dzieci razem się bawiły i tworzyły jedną paczkę.
Na czwartek przewidziane było zwiedzanie bazy nurkowej w Piechcinie. Tam opiekunowie bazy przeprowadzili prelekcję, a po prelekcji 4 śmiałkowie skorzystali z możliwości nurkowania zapoznawczego. Zeszli do głębokości 7m.
Kolejną atrakcją tego dnia dla uczestników było zwiedzanie pałacu w Lubostroniu i możliwość przejażdżki tramwajem konnym po parku. Na trasie turyści indywidualnie zwiedzali też kamieniołomy wapienne, wzgórze św. Wojciecha w Barcinie oraz pałac w Młodocinie. Wieczorem po odprawie został zorganizowany konkurs krajoznawczy.
Piątek był przeznaczony na zwiedzanie Żnina. Turyści zwiedzali jeszcze indywidualnie Silverado City i pałac w Sielcu. Wieczorem nie było już odprawy a odbyło się oficjalne zakończenie Rajdu. Każde dziecko otrzymało pamiątkową książkę. Zwycięzcy konkursów otrzymali puchary, medale i drobne nagrody.
Po części oficjalnej rozpoczęła się impreza zakończeniowa, każdy otrzymał coś do picia, kiełbaskę, pieczywo, a dzieci słodycze.
Sobota to był czas pakowania i powrotu do domu. Długo będziemy pamiętać ten miło spędzony czas w Chomiąży Szlacheckiej.
Za pomoc w organizacji Rajdu chcielibyśmy podziękować wspierającym nas instytucjom, m.in. Lokalnej Organizacji Turystycznej Pałuki, Oddziałowi PTTK w Strzelnie, a także członkom TKK PTTK im. Wł. Huzy w Gliwicach (Aldona Felkel, Justyna Felkel, Piotr Kalinowski, Adam Czerniawski, Krzysztof Bobis, Malgorzata Radomska), członkom Klubu Wektor z Warszawy (Marek Brandys, Tomasz Mrówka, Joanna Brandys) oraz Dominik Hejnowiczowicz.
Dziękujemy również muzykom umilającym nam czas przy ogniskach: 3 gitarzystom, 2 flecistom i jednemu bębniarzowi.
Teraz czas odpoczynku i zapraszamy na kolejny nasz, już 5-ty Rajd, który odbędzie się latem 2020 roku.
O szczegółach będziemy informować na bieżąco.
Agata i Grzegorz Kukowka
MARIA napisał(a):
5 listopada 2018 @ 22:16
Serdecznie dziękuję za zaproszenie na rajd „Po Ziemi Pałuckiej” był to wspaniały tydzień, pełen ciekawych i atrakcyjnych miejsc, które mogłam zwiedzić dzięki tak wspaniałym ORGANIZATOROM. Pozdrowerek.