Na szlakach Wielkopolski w roku 2016
Bogata sieć szlaków turystycznych w naszym powiecie i w Południowej Wielkopolsce to jednocześnie ciągła ich lustracja i odnawianie w terenie. Tak też było i w roku 2016. Ostrowski oddział PTTK i działający w nim znakarze szlaków turystycznych lustrowali i odnawiali szlaki na terenie powiatu ostrowskiego – gmin Odolanów, Ostrów Wielkopolski oraz na terenie gmin Kobyla Góra, Bralin i Kępno.
Prace mogły odbyć się dzięki pomocy finansowej w/w samorządów. Ostrowski Oddział PTTK jako wkład wzniósł lustracje szlaków i wykonał prace porządkowe na szlakach.
Ze środków powiatu ostrowskiego odnowiono ponad 30 km odcinek czerwonego szlaku „Dookoła powiatu ostrowskiego” na odcinku: Koryta leśniczówka – Borowiec – Sobótka – Gutów – Nowe Skalmierzyce – Śliwniki – Psary – Ołobok – Wielowieś. Dla krajoznawców nie jest problemem powiedzieć, jak ciekawe zabytki znajdziemy w tych miejscowościach. Są to m.in.: wczesnogotycki kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, prawdopodobnie z końca XIII wieku i eklektyczny pałac z elementami neorenesansowymi, neobarokowymi i secesyjnymi wzniesiony w latach 1898-1899 dla Aleksandra von Stieglera w Sobótce, w Gutowie eklektyczny pałac z końca XIX w. wzniesiony przez Konstantego Zakrzewskiego herbu Wyssogota z licznymi formami neoromańskimi i neogotyckimi, pięknie odnowiony pałac ucharakteryzowany na zamek w stylu neogotyku angielskiego wzniesiony w latach 1848-1850 przez Jana Nepomucena Niemojowskiego w Śliwnikach, w Ołoboku późnogotycki kościół pocysterski pw. Jana Ewangelisty z XV/XVI w. i cmentarny kościół drewniany pw. Jana Chrzciciela wzmiankowany w 1521 r.
W gminie Ostrów Wielkopolski również odnowiono czerwony szlak rowerowy, a przede wszystkim niebieski szlak pieszy do Kwiatkowa przez Lewków, w którym podziwiać można klasycystyczny pałac Lipskich i eklektyczny kościół z poł. XIX w. W Kwiatkowie zawieszone zostały drogowskazy kierunkowe do miejscowości na szlakach.
Największy zakres prac został wykonany w gminach Kobyla Góra i Bralin, gdzie zostały zamontowane nowe tablice z siecią szlaków przebiegające przez teren tych gmin i drogowskazy kierunkowe. Jedna z tablic stanęła przy pięknym drewnianym kościółku „Na Pólku” w Bralinie z 1711 r. oraz na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski – Kobylej Górze
(284 m n.p.m.).
Jednak największe zadanie jeszcze do wykonania. Do odnowienia pozostał szlak rowerowy im. Fryderyka Chopina. Pozyskane środki pozwolą odnowić znaki w terenie, tabliczki R1 i R3, odświeżyć konstrukcje z tablicami z siecią szlaków, miejsce odpoczynku w Kęszycach, i co najważniejsze, zamontować dwie samoobsługowe stacje napraw rowerów. Wszystko to dzięki dotacji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Oddział PTTK w Ostrowie Wlkp. składa podziękowania za pomoc oraz za przekazane środki finansowe wszystkim samorządom, na terenie których zostały wykonane prace. Dzięki nim bogata sieć szlaków turystycznych w naszym powiecie i Południowej Wielkopolsce może być utrzymana na wysokim poziomie. Owocuje to zainteresowaniem turystyką pieszą i rowerową, jak również poznawaniem atrakcji krajoznawczych tych gmin przez turystów przybywających do tych miejsc. Szczególnie ważne jest to w przypadku Antonina i Kobylej Góry, gdzie co roku odpoczywa w okresie letnim duża rzesza urlopowiczów z Polski i zza granicy. Jeszcze raz dziękujemy za współpracę i chciałoby się powiedzieć: prosimy jeszcze, a do współpracy zapraszamy te gminy, przez które również przebiegają szlaki turystyczne, a pozostają głuche na nasze prośby o pomoc.
Jarosław Maj PTTK Ostrów Wielkopolski
kot napisał(a):
1 października 2016 @ 07:29
Nasze gratulacje. Robota fachowa i na czasie. Godne podkreślenia współdziałanie naszego Towarzystwa z samorządami. Świetna działalność.
Zygmunt napisał(a):
1 października 2016 @ 19:57
Super tylko przyklasnąć