Rajd rowerowy wzdłuż Wisły
Krośnieńskie Koło PTTK WĘDROWIEC w dniach od 27 kwietnia do 4 maja 2016 r. zorganizowało Rajd Rowerowy Wiślaną Trasą Rowerową. Rajd prowadził przodownik turystyki kolarskiej Jan MUŃKO, w którym uczestniczyło 11 cyklistów, członków PTTK. Początkiem rajdu była miejscowość Wisła, z której to bierze początek nasza największa rzeka Wisła. Pierwszy dzień cykliści rozpoczęli wspinaczką na Baranią Górę, co było najtrudniejsze w czasie całego rajdu, ale nie poddali się. Wspinając się w śniegu i niskiej temperaturze pokonali całą trasę. Trudy zostały wynagrodzone szybkim zjazdem do doliny Wisły, gdzie po zwiedzeniu miejscowości udali się na spoczynek. Kolejne dni przebiegały wzdłuż rzeki Wisły przez ciekawe miejscowości: Ustroń, gdzie zwiedzali Muzeum Hutnictwa, Skoczów z Muzeum im. Gustawa Morcinka, Goczałkowice Zdrój zwiedzając zaporę wodną. Kolejną ciekawą miejscowością na trasie był Oświęcim z hitlerowskim obozem koncentracyjnym Auschwitz. Stąd cykliści udali się do Tyńca – klasztoru benedyktynów, gdzie czekała na naszą grupę wspaniała cyklistka, mieszkanka Krakowa, kol. Małgosia prowadząc nas przez Kraków z zamkiem królewskim na Wawelu, Kopcem Kościuszki i dalej do Nowej Huty – Mogiła, aby zobaczyć zespół klasztorny oo. cystersów, gdzie rozstaliśmy się z naszą koleżanką. Udając się w kolejne kilometry naszej trasy po drodze zwiedzaliśmy zabytki sakralne Niepołomic, Hebdowa, Opatowa i Szczucina z Muzeum Drogownictwa.
Na trasie wiślanej znajduje się miejscowość związana z naszymi bajkami, a jest nią Pacanów z Europejskim Centrum Bajek. Miejscowość ta związana jest z Koziołkiem Matołkiem. Żegnając Pacanów dotarliśmy do Baranowa Sandomierskiego na zamek z XVI w. Kolejne miejscowości to: Sandomierz z Muzeum Diecezjalnym w tzw. Domu Długosza, Kazimierz Dolny z Muzeum Sztuki Złotniczej, Puławy z rezydencją Czartoryskich. Dalej cykliści odwiedzili miejscowość Gołąb, w której znajduje się muzeum rowerów. Był to prawdziwy raj dla rowerzystów. Rajd zakończony został w Dęblinie, gdzie znajduje się Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych. Celem rajdu było zdobycie odznaki Wiślanej Trasy Rowerowej. Był to pierwszy etap.
W czasie rajdu byliśmy mile spostrzegani przez miejscową ludność, co sprawiło nam bardzo duże zadowolenie. Przez cały czas sprzyjała nam słoneczna pogoda, co dla cyklistów jest bardzo ważne. Uczestnicy rajdu pokonali 660 km, co na początek sezonu jest dużym wyczynem. Organizator rajdu dziękuje wszystkim uczestnikom za miłą i sympatyczną atmosferę. Dziękuję kol. Małgosi Wiland z Krakowa za udzieloną pomoc. Kolejny etap trasy wiślanej w przyszłym roku rozpoczniemy z Dęblina do ujścia Wisły. Do zobaczenia na trasach rowerowych.
Jan MUŃKO