I Rowerowa Wyprawa Szlakiem Znaczka Turystycznego
1 września, godz. 8.00 – kiedy w szkołach rozpoczynały się zajęcia, my wyruszyliśmy na naszą kolejną wyprawę rowerową – Szlakiem Znaczka Turystycznego. Znaczek Turystyczny to drewniany krążek, powstały z naturalnego drewna bez użycia barwników. Przedstawia miejsce, do którego dotarł turysta. Jest pamiątką i potwierdzeniem pobytu.
Naszą wyprawę rozpoczęliśmy w Głuchołazach przed Czerwonym Kozłem, gdzie zdobyliśmy pierwszy znaczek. Dalej udaliśmy się w kierunku Złotego Stoku przez Czechy. W Jaworniku zwiedzamy Zamek Jansky Vrch i wzbogacamy się o kolejne Z.T. Jedziemy dalej, Biela Voda – kolejny Z.T. Około południa dojeżdżamy do Złotego Stoku. Tu zwiedzamy Kopalnię Złota, średniowieczny Park Techniki i mamy kolejne Z.T. Tu też znajduje się Polska Centrala Znaczka Turystycznego, którą, korzystając z okazji, odwiedziliśmy. Zostaliśmy serdecznie przyjęci. Po miłej pogawędce przy orzeźwiającej wodzie sodowej udaliśmy się w dalszą drogę. Tego dnia dojechaliśmy do Kłodzka, gdzie zostaliśmy na dwa dni. Zwiedzając miasto i okolice wzbogaciliśmy się o następne Z.T.
W kolejnym dniu dotarliśmy do Bystrzycy Kłodzkiej, w której zwiedziliśmy Muzeum Filumenistyczne oraz zabytkową zabudowę starego miasta. Następnie udaliśmy się do Lądka Zdroju, po drodze zwiedzając Zamek na Skale w Trzebieszowicach. Po dwóch dniach odpoczynku wyruszyliśmy w trasę Szlakiem Czarownic po stronie czeskiej, na którym zdobyliśmy następne Z.T. W kolejnych dniach wyprawy odwiedziliśmy miejscowości i obiekty związane z działalnością Pań Czarownic: Jesenik, Ćervonohorske Sedlo, Vernifowice, Velke Losiny, Śumperk i Mohelnice. Z Mochelnic udaliśmy się do miasteczka Janovice, gdzie mieści się Główna Centrala Z.T. Mieliśmy tam możliwość zapoznania się z procesem produkcji znaczków oraz zwiedziliśmy poświęcone im muzeum. W drodze powrotnej do Polski odwiedziliśmy kolejne miejscowości związane ze Szlakiem Czarownic: Rejviz z największym torfowiskiem na Morawach Mechowym Jeziorkiem i Zlaté Hory, w którym zwiedziliśmy muzeum miejskie.
Na dwa dni zajechaliśmy do Głuchołaz, by odpocząć po uciążliwych wspinaczkach górskich przy silnym wietrze. Po nabraniu sił udaliśmy się na Szlak Czarownic po stronie polskiej. Szlak rozpoczęliśmy w Paczkowie, kierując się dalej na Lubiatów, Otmuchów, Karłowice Wielkie, Radzikowice, Nowaki, Nysę, Domaszkowice, Wierzbięcice, Stary Las i Jarnołtówek. Wyprawę zakończyliśmy wracając do Głuchołaz.
Podczas 11-dniowej rowerowej przygody przejechaliśmy 820 km, nasza kolekcja Z.T. zwiększyła się o 52 krążki (zarówno czeskie, jak i polskie), a w Kotlinie Kłodzkiej zdobyliśmy kolejne odznaki krajoznawcze: Tysiączniki Ziemi Kłodzkiej, Wieże widokowe Ziemi Kłodzkiej i Odznakę Pamiątkową Koła PTTK Oddziału Ziemi Kłodzkiej. Kolejna Rowerowa Wyprawa Szlakiem Znaczka Turystycznego za rok.
Antonina Bejnar i Bogusław Monczyński