53. Ogólnopolski Rajd „Jesień Chopinowska”
Po raz 53. w dniach 12–14 września 2014 r. odbył się Ogólnopolski Rajd „Jesień Chopinowska”. W tym roku powróciliśmy z metą rajdu do pałacu Radziwiłłów w Antoninie i jego otoczenia parkowego. Organizatorami rajdu było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Ostrowie Wielkopolskim przy współudziale Gminy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Centrum Kultury w Kaliszu – „Pałac Myśliwski” w Antoninie, Nadleśnictwa Antonin, Towarzystwa Miłośników Przygodzic i Koła PTTK nr 3 przy ZT NSZZP Komendy Powiatowej Policji. Rajd jak co roku miał na celu upamiętnienie pobytu Fryderyka Chopina w Antoninie, rozpowszechnienie walorów turystyczno-krajoznawczych południowej Wielkopolski, a okolic Ostrowa i Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” w szczególności. Dodatkowo stworzenie uczestnikom warunków czynnego wypoczynku i rekreacji.
W rajdzie wzięło udział około 1000 uczestników z różnych stron Polski, ale w większości z Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego. Do dyspozycji uczestników były trasy piesze, rowerowe i konne. Duża grupa rajdowiczów wybrała trasy dowolne. Cieszy duży udział młodzieży pod opieką wychowawców i nauczycieli.
Trasa wielodniowa miała ponad 70 uczestników, a nocleg znajdował się w OSiR w Ostrzeszowie i Ośrodku „LIDO” w Antoninie. Rowerzyści z Ostrzeszowa dotarli na swych rowerach na wzniesienie Bałaczyna, Kobyla Góra, kościółków drewnianych w Parzynowie i „Na Pólku” w Bralinie. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Kobylą Górę, a nad zalewem Blewązka odpoczywaliśmy przed dalszą jazdą. Harcerze ze Szczepu „11” pieszo dotarli z Ostrowa do Antonina, pokonując 23 km. Na noclegu rozegrano gry i zabawy. Zwycięzcy otrzymali nagrody i upominki. W blasku ogniska piekliśmy kiełbaski i dzieliliśmy się wrażeniami z tras.
W niedzielę dotarliśmy do Antonina. Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom znaczek rajdowy, tradycyjny posiłek turystyczny, czyli pyszną grochówkę, potwierdzenie punktów na odznaki turystyczne, udział w konkursach z nagrodami w nowej formie. Ponadto Nadleśnictwo Antonin rozłożyło swój namiot edukacyjny, w którym przedstawiło swoją ofertę edukacyjną.
Odbył się konkurs krajoznawczy, w którym w kat. szkół podstawowych zwyciężyła Amelia Panek, gimnazjalnych Wiktoria Maćkowiak i ponadgimnazjalnych Katarzyna Pawłowska. Jak co roku rozegrano konkurs strzelecki, w którym zwycięstwo odnieśli przedstawiciele KTK „Bicykl – 1977” Ryszard i Kamil Bachorscy. Organizatorzy rajdu w związku z hasłem ZG PTTK „Turystyka łączy pokolenia” wręczyli upominki rodzinom wielopokoleniowych biorącym udział w rajdzie. Nowinką rajdową była możliwość zaprezentowania się przez startujące drużyny przed mikrofonem. Skorzystało z tego 20 drużyn, które recytując, śpiewając i skacząc pokazały swoisty folklor turystyczny. Pozostali uczestnicy mogli dodatkowo sprawdzić się w grach i zabawach, które przygotowali organizatorzy rajdu. Można było skakać na piłce, przez linę, szusować w 4 osoby na drewnianych nartach, skakać na chuście, czy iść slalomem po torze przeszkód. Nikt więc nie mógł się nudzić, a najlepszym podziękowaniem dla organizatorów był uśmiech uczestników tych zabaw.
Na uroczystość zakończenia rajdu i złożenia symbolicznych wiązanek z kwiatów pod pomnikiem Fryderyka Chopina przybył Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzej Leraczyk.
Po wręczeniu nagród zwycięzcom w konkursach, które zakupiono ze środków Powiatu Ostrowskiego, Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Samorządu Wielkopolskiego odbył się wspaniały koncert rajdowy z tańcami.
Jarosław Maj PTTK Ostrów Wielkopolski