Narada prezesów w Podlesicach
19 czerwca 2014 r., na mecie 54 Ogólnopolskiego zlotu p.t.kol. w Podlesicach odbyła się tradycyjna narada prezesów klubów turystyki kolarskiej PTTK. Obradom, w których uczestniczyli członek Zarządu Głównego PTTK Edward Kutyła oraz członek Głównego Sądu Koleżeńskiego PTTK Marian Kotarski, przewodniczył Michał Raczyński.
Przewodniczący KTKol. ZG PTTK Waldemar Wieczorkowski podziękował aktywowi turystycznemu O/PTTK w Zawierciu za przygotowanie i profesjonalne przeprowadzenie Zlotu w Podlesicach. Oznajmił, iż przyszłoroczny, 55 Zlot przodownicki odbędzie się na Kaszubach, a kolejny być może na Ziemi Cieszyńskiej. Nadmienił, iż nadal są poszukiwani chętni do zorganizowania Centralnych Zlotów Turystów Kolarzy w r. 2015 i latach następnych. Wiceprezydent UECT Stanisław Karuga przedstawił kalendarz najbliższych międzynarodowych zlotów federacji (2014 – Portugalia, 2015 – Ukraina, 2016 – Francja, 2017 – Luxemburg, 2018 być może Polska) oraz wyjawił, iż wkrótce będą organizowane coroczne młodzieżowe zloty UECT dla 7-osobowych reprezentacji państw członkowskich. W skład każdej ekipy krajowej wejdzie 5 nastolatków w wieku 13-16 lat oraz dwoje opiekunów, wszyscy muszą znać język angielski. Z ramienia PTTK w naradach przygotowujących pierwszy Zlot Young UECT, zaplanowany na 15-19 VIII 2015 r. we francuskim Aubusson d’Auverange, uczestniczy Danuta Kujawińska.
Wiceprzewodniczący KTKol. ZG PTTK Marian Kotarski oznajmił, iż Komisja pragnie opracować aktualny internetowy wykaz oddziałowych referatów weryfikacyjnych KOT z zamiarem jego opublikowania na początku 2015 r. na portalu Komisji. Mówca zwrócił się z apelem do przewodniczących oddziałowych komisji turystyki kolarskiej i prezesów klubów turystyki kolarskiej działających na prawach OKTKol. o nadsyłanie pod jego adres kotarski[at]poczta.onet.pl stosownych informacji zawierających: datę powołania referatu, ogniwo, przy którym referat działa, adres pocztowy, telefon, e-mail. Obecny wykaz można znaleźć na stronie Komisji w zakładce regulaminy/referaty weryfikacyjne. Przy okazji przypomniał, że w skład referatu weryfikacyjnego musi wchodzić przodownik turystyki kolarskiej, bo jedynie osobom posiadającym tę legitymację przysługuje prawo nadawania poszczególnych stopni KOT. Dodał, że referaty oddziałowe mają prawo weryfikowania małych stopni KOT, regionalne – dużych brązowych i dużych srebrnych, a centralny i jego filie – dużej złotej i KOT za wytrwałość. M. Kotarski dodał, że aktualnie opracowuje projekt wytycznych w sprawie możliwości ubiegania się o honorowe i tzw. „dożywotnie” uprawnienia przodownickie. Jesienią br. dokument zostanie przedstawiony Komisji do dalszego procesowania.
Wiceprzewodniczący KTKol. ZG PTTK Marek Koba przedstawił propozycje zmian w regulaminie konkursu na najaktywniejszy klub/komisję/sekcję turystyki kolarskiej i oznajmił, iż wkrótce projekt trafi do Internetu. Prowadzący naradę M. Raczyński zaapelował o prenumerowanie „Informatora” KTKol., a członek Komisji Bernard Milewski zapoznał obecnych z projektem tras rowerowych przygotowywanych przez władze samorządowe 5 województw na „ścianie wschodniej”, które mają powstać do końca przyszłego roku.
Dyskusja. Zbigniew Pawlik poruszył problem znakowanych szlaków rowerowych tworzonych przez ogniwa inne, niż kolarskie, w efekcie czego powstają arterie, o których środowisko kolarskie nic oficjalnie nie wie; takich szlaków nie ma kto odnawiać. Michał Sztanc poruszył kwestię rozbudowania KOP, drukowania książeczek wycieczek z pełnym wykazem obiektów krajoznawczych na duże stopnie KOT oraz opracowania wzorcowego harmonogramu postępowania przy organizowaniu imprez centralnych. Odpowiadając na zgłoszone problemy W. Wieczorkowski odparł, iż Komisja przeanalizuje potrzebę opracowania namiastki wzorcowych wskazówek zlotowych. Nadmienił, iż Komisja preferuje stabilność przepisów, a on też nie jest zwolennikiem częstego ingerowania w zapisy regulaminów, zwłaszcza teraz, gdy Zarząd Główny PTTK uchwałami z 28 IV 2012 r. znowelizował regulaminy odznak i rajdów turystyki kolarskiej. W najbliższych latach nie planuje się zmieniania regulaminów odznak kolarskich.
W. Wieczorkowski dodał, że książeczki wycieczek kolarskich z aktualnym regulaminem KOT drukowane są w Radomiu. Proces druku, proces dystrybucji, a przede wszystkim zachodzące zmiany powodują, że nie da się permanentnie drukować książeczek z aktualnym wykazem obiektów krajoznawczych na duże stopnie KOT – dodał M. Kotarski. Wykaz ten, zgodnie z regulaminem KOT, ulega automatycznie poszerzeniu o obiekty uznane rozporządzeniem Prezydenta RP za pomniki historii i znajdujące się w Polsce obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jedyna rada: w dobie obecnej techniki aktualny wykaz 123 takich obiektów znajdziemy na stronie internetowej naszej Komisji.
[kot]