Archiwum marzec, 2014

Zapraszamy na majówkę

Klub Turystyki Kolarskiej „Na Fali” im. E. Jeziorowskiego przy Oddziale PTTK Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na IX Ogólnopolską Rowerową Majówkę na Kaszubach, która odbędzie się w dniach 1-4 maja 2014 r. z bazą w Rzucewie. Na zgłoszenia organizatorzy oczekują do 20 kwietnia.
Podczas zlotu Pomorska Komisja Turystyki Kolarskiej PTTK planuje zorganizowanie kursu na uprawnienia Przodownika Turystyki Kolarskiej PTTK. Kurs odbędzie się, jeżeli do 2 kwietnia 2014 r. zgłosi chęć udziału minimum dziesięć osób. Wstępne zgłoszenia należy kierować pod adres: janusz@wojewski.com.pl lub tel. 501-342-804. Wymagania dla przyszłego Przodownika Turystyki Kolarskiej PTTK odnaleźć można pod adresem: https://ktkol.pl.

regulamin zlotu (.pdf)
karta zgłoszenia (.doc)

Komentarze »

Zapraszamy na rajd

Logo KlubuKlub Turystyki Kolarskiej „Cyklista” w Kaliszu zaprasza na I Kaliski Rajd „Poznaj Kalisz i okolice”, który odbędzie się w dniach 4-6 lipca 2014 r. z bazą w Kaliszu. Na zgłoszenia organizatorzy oczekują do 4 czerwca.

regulamin rajdu (.pdf)
karta zgłoszenia (.doc)

Komentarze »

Rok Jana Karskiego – wycieczka Łódzkiego Klubu Turystów Kolarzy PTTK

Logo Klubu23.03.2014 r. godzina 10:00 rynek Starego Miasta, miejsce naszych klubowych niedzielnych spotkań. Pogoda nie rozpieszcza, bo siąpi z różnym natężeniem deszczyk, słońca brak, temat wycieczki poważny.

Z okazji ogłoszenia przez Sejm RP roku 2014 „Rokiem Jana Karskiego” ruszyliśmy na rowerach tropiąc miejsca związane z tym wybitnym człowiekiem. Miał rację Elie Wiesel mówiąc, że „Dzięki niemu następne pokolenia będą mogły uwierzyć w ludzkość”. Początek trasy to ul. Kilińskiego 71, miejsce najważniejsze w życiu małego Janka Kozielewskiego, miejsce urodzenia (24.04.1914 r.) i szczęśliwe dzieciństwo w wielokulturowej Łodzi. Czynszowa kamienica (obecnie wyburzona), zamieszkana przez Żydów i Polaków. Od rodziców uczy się tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. Skręcamy na ul. Sienkiewicza 46, przed wojną mieściło się tam Męskie Gimnazjum, do którego od 1927 r. uczęszczał Jan, zdolny i pracowity uczeń, zdyscyplinowany, wychowany w kulcie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Swą edukację kończy na lwowskim uniwersytecie, studiując prawo i dyplomację. Wybucha wojna i od tego momentu zaczyna się działalność konspiracyjna Jana Karskiego. Przytaczam jego słowa: „Sam nie znaczyłem nic. Najważniejsza była moja misja”. Dojeżdżamy do ul. Jana Karskiego, tam chwila odpoczynku i jedziemy przez Manufakturę do Staromiejskiego Parku, (niestety Gabinet Jana Karskiego jest jeszcze w remoncie, bo uroczyste otwarcie nastąpi w rocznicę dnia jego urodzin tj. 24.04.2014), pozdrawiając po drodze zamyślonego Aleksandra Kamińskiego, twórcę Szarych Szeregów (jeden z piękniejszych łódzkich pomników). Ulicami starych Bałut docieramy do najmłodszego parku Łodzi, Parku Ocalałych. Kopiec Pamięci z Ławeczką Karskiego – trochę historii, spojrzenie na park i Centrum Dialogu i przez park Szarych Szeregów docieramy ul. Zagajnikową na stację Radegast. Tragiczne miejsce, okupione cierpieniem, rozpaczą i bólem wielu ludzkich istnień. Karski, jako emisariusz, w swych podróżach do Anglii, Stanów Zjednoczonych wołał o pomoc, o zatrzymanie „przemysłowego” zabijania ludzi. Jednak był to „głos wołającego na puszczy”. Drogą rowerową udajemy się do gościnnej biblioteki przy ul. Łagiewnickiej. Zmoczeni i podmarznięci z radością zasiadamy w ciepłej sali i oglądamy prezentację przygotowaną przez kol. Michała, pracownika biblioteki. Dyskusja, przeglądanie materiałów związanych z Janem Karskim i jego działalnością a także gorąca herbata i kawa zakończyły kolejną wycieczkę naszego klubu. Bardzo dziękuję za tak liczne przybycie i za bezcenną pomoc w przygotowaniach.

Tekst: Ania Domagalska – prowadząca wycieczkę
Foto: Piotrek Kolenda

Wycieczka   Wycieczka   Wycieczka
Wycieczka   Wycieczka   Wycieczka
Wycieczka   Wycieczka   Wycieczka

Komentarze »

Powitanie wiosny

RajdW kalendarzu imprez rowerowych 2014 roku dzień 23 marca był zaplanowany przez Włocławski Krajoznawczy Klub Rowerowy PTTK „Cyklista” na rowerowe powitanie wiosny. I choć dziś pogoda nie była sprzyjająca dla cyklistów (tak pewnie mówią ci, co nie jeżdżą rowerem…), bo padało mniej lub bardziej od samego rana przez cały dzień, to zobowiązanie ustalone w 2013 roku, aby powitać wiosnę w dniu 23.03.2014 roku, nie wystraszyło aż 30 Cyklistów i Sympatyków klubu. Przy co trochę padającym deszczu, ale wyśmienitych i już całkiem wiosennych humorach, prowadzeni przez Prezesa Klubu i komandora tegoż rajdu Pawła Grabczewskiego, przejechaliśmy 45 km przez Kowal, Grodztwo, Jezioro Dzilno, Smólnik, Józefowo ponownie do Włocławka. Atrakcją rajdu była wizyta w prywatnym muzeum – Galerii Kujawskiej – państwa Haliny i Benedykta Łukaszewiczów w Kowalu. RajdPo serdecznym kujawskim przywitaniu i poczęstunku „czym chata bogata…” do swojej galerii zaprosił nas jej właściciel Pan Łukaszewicz. Najpierw wokół budynku przyglądaliśmy się starodawnym lampom ulicznym, starym maszynom rolniczym i przemysłowym. Obejrzeliśmy m.in. olejarnię i oryginalny zegar słoneczny, a także obiekty kultu religijnego: stare krzyże cmentarne (m.in. tzw. krzyż choleryczny) i kolekcję przydrożnych kapliczek. W środku galerii jej właściciel pokazał nam zebraną przez siebie niezliczoną ilość najróżniejszych eksponatów, związanych z naszym regionem. I tak oglądaliśmy wyposażenia kujawskich izb mieszkalnych, ale też dawne narzędzia pracy ginących już zawodów. Była stara kuźnia, warsztat tkacki i szewski, ale też… wystawa PRL-u z lat 1944-1989, budząca różne wspomnienia i uczucia… RajdGospodarz galerii ciekawie opowiadał o Kujawach i mieszkających tu, zwykłych i niezwykłych ludziach – Kujawiokach, a nasz klubowy kolega i honorowy obywatel miasta Kowal Jurek Giergielewicz też miał parę słów do powiedzenia. Na zakończenie wizyty zostaliśmy uraczeni, ale też – można tak powiedzieć wzmocnieni – ciekawą całkiem „romantyczną” historią kujawskiego małżeństwa. Ze wzbogaconą wiedzą o regionie i refleksjami na temat małżeńskich, z pewnością nie tylko kujawskich „zawirowań”, pojechaliśmy nad jezioro Dzilno, na ognisko, już przygotowane przez naszych zapobiegliwych kolegów Zygmunta, Darka i Zbyszka. Padało, a ognisko płonęło i swoje zadanie spełniło – kiełbaski były pyszne! Wiosna, choć dziś na Kujawach całkiem deszczowa, do Włocławskiego Krajoznawczego Klubu Rowerowego PTTK „Cyklista” przyszła i ma się dobrze!

Zdjęcia – Paweł Grabczewski
Tekst – Dorota Śniegowska

Rajd   Rajd   Rajd
Rajd   Rajd   Rajd
Rajd   Rajd   Rajd

Komentarze (1) »

Rajd na bigos

ZnaczekW dniu 22 marca odbył się pierwszy z oficjalnie przewidzianych w kalendarzu kaliskiego „Cyklisty” rajdów rowerowych – „Rajd na bigos”. W myśl idei „Turystyka łączy pokolenia”, komandor rajdu w sposób szczególny zaprosił do wzięcia w nim udziału rodziców ze swoimi pociechami. Ci nie zawiedli – na start przybyło 58 uczestników w wieku od 2 do 70 lat. Po wpisaniu się na listę, każdy otrzymał pamiątkową przypinkę, materiały odblaskowe i odznakę upamiętniającą 100. rocznicę podpalenia Kalisza.

W samo południe uczestnicy wyruszyli na trasę drogami rowerowymi, by po 2 godzinach i przejechaniu 21 kilometrów dotrzeć na metę, mieszczącą się w „Bursztynowym Dworze” w Niedźwiadach. Tutaj na uczestników czekało wiele atrakcji. Na wstępie, przedstawicielki Wielkopolska SKOK przeprowadziły krótkie szkolenie na temat finansów gospodarstwa domowego oraz obdarowały uczestników rajdu materiałami promocyjnymi, w tym również odblaskami, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów na drodze. Następnie p. Dariusz Kaczmarek, asystent posła do Parlamentu Europejskiego Marka Siwca, wręczył najmłodszym uczestnikom puchary, natomiast starszym upominki związane z turystyką. Część z nich ufundowanych zostało również przez Biuro Promocji Miasta Kalisza. Główną atrakcją był jednak sprezentowany przez właściciela „Bursztynowego Dworu” p. Pawła Mielcarka, tytułowy bigos, podany w pełnej oprawie przez miejscowego kucharza.

Na zakończenie komandor podziękował wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie i zaprosił na kolejny, kończący się w tym samym miejscu rajd – „Na żurek do Eweliny” – który odbędzie się pod koniec roku.

Więcej zdjęć można oglądać na stronie www.cyklista.kalisz.pl.

Tekst: Bogusław Monczyński – Komandor rajdu
Zdjęcia: Zdzisław Kuchnia

Wycieczka   Wycieczka   Wycieczka
Wycieczka   Wycieczka   Wycieczka

Komentarze »

Następna strona »
  UECT

PTTK jest członkiem Europejskiego Związku Turystyki Rowerowej UECT

  Zlot Przodownicki 2025


  Zlot Centralny 2024


  Zloty

» wykaz zlotów ptkol
   » najwierniejsi uczestnicy zlotów ptkol
» wykaz zlotów centralnych

  2012 Rok Turystyki Rowerowej


  Publikacja na stronie

Zasady publikacji informacji na stronie KTKol. ZG PTTK >>>

  Działy

» ktkol - informacje o Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK, władze, kontakt, informacje.

» honorowi ptkol. - wykaz honorowych przodowników turystyki kolarskiej PTTK.

» przodownicy - wykaz przodowników turystyki kolarskiej PTTK od 2006 r.

» odznaki - wykaz zdobywców najwyższych stopni odznak kolarskich od 2004 r.

» informator - informacje o redakcji, prenumeracie.

» kalendarz imprez - kalendarz turystycznych imprez kolarskich.

» regulaminy - zbiór regulaminów przydatnych kadrze PTTK oraz regulaminy odznak turystyczno-kolarskich.

» linki - zbiór linków do stron klubów turystyki kolarskiej PTTK

» byli z nami - pamięci tych, którzy odeszli

  Sprawozdawczość

» sprawozdanie OKTKol.

» sprawozdanie TRW OKTKol.

Termin złożenia sprawozdań: 31 I 2024

  Tu kupisz

Książeczki KOT; odznaki: KOT, KOP, Rajd kolarski PTTK dookoła Polski, Rajd kolarski „Szlakami zamków w Polsce”, Rajd kolarski PTTK „Szlak Wlk. Wojny 1409-1411”:
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
ul. Jagiellońska 6, 31-010 Kraków
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl
tel: 12 422 28 40
www: sklep COTG

Odznaka Wiślana Trasa Rowerowa:
Oddział PTTK w Jastrzębiu Zdroju
ul. Harcerska 14B,
44-335 Jastrzębie Zdrój
e-mail: pttk@jasnet.pl, pttkjz@alpha.pl
tel. 32 471 94 88, faks 32 475 16 70

Książeczki drogowe odznaki UECT:
Marek Koba
skrytka pocztowa 59, 43-600 Jaworzno
e‑mail: mkoba62@o2.pl
tel. 604 434 282


  Weryfikacja odznak

» Referaty weryfikacyjne odznak turystyki kolarskiej

  Archiwum wiadomości

grudzień 2024/ listopad 2024/ październik 2024/ sierpień 2024/ lipiec 2024/ czerwiec 2024/ maj 2024/ kwiecień 2024/ marzec 2024/ luty 2024/ styczeń 2024/ grudzień 2023/ listopad 2023/ październik 2023/ wrzesień 2023/ sierpień 2023/ lipiec 2023/ czerwiec 2023/ maj 2023/ kwiecień 2023/ marzec 2023/ luty 2023/ styczeń 2023/ grudzień 2022/ listopad 2022/ październik 2022/ wrzesień 2022/ sierpień 2022/ lipiec 2022/ czerwiec 2022/ marzec 2022/ luty 2022/ styczeń 2022/ grudzień 2021/ listopad 2021/ październik 2021/ wrzesień 2021/ sierpień 2021/ lipiec 2021/ czerwiec 2021/ maj 2021/ kwiecień 2021/ marzec 2021/ styczeń 2021/ grudzień 2020/ listopad 2020/ październik 2020/ wrzesień 2020/ lipiec 2020/ czerwiec 2020/ maj 2020/ marzec 2020/ luty 2020/ styczeń 2020/ grudzień 2019/ listopad 2019/ październik 2019/ wrzesień 2019/ sierpień 2019/ lipiec 2019/ czerwiec 2019/ maj 2019/ kwiecień 2019/ marzec 2019/ luty 2019/ styczeń 2019/ grudzień 2018/ listopad 2018/ październik 2018/ wrzesień 2018/ sierpień 2018/ lipiec 2018/ czerwiec 2018/ maj 2018/ kwiecień 2018/ marzec 2018/ luty 2018/ styczeń 2018/ listopad 2017/ wrzesień 2017/ sierpień 2017/ czerwiec 2017/ maj 2017/ kwiecień 2017/ marzec 2017/ luty 2017/ styczeń 2017/ grudzień 2016/ listopad 2016/ październik 2016/ wrzesień 2016/ czerwiec 2016/ maj 2016/ kwiecień 2016/ marzec 2016/ luty 2016/ styczeń 2016/ grudzień 2015/ listopad 2015/ październik 2015/ wrzesień 2015/ sierpień 2015/ lipiec 2015/ czerwiec 2015/ maj 2015/ kwiecień 2015/ marzec 2015/ luty 2015/ styczeń 2015/ grudzień 2014/ listopad 2014/ październik 2014/ wrzesień 2014/ sierpień 2014/ lipiec 2014/ czerwiec 2014/ maj 2014/ kwiecień 2014/ marzec 2014/ luty 2014/ styczeń 2014/ grudzień 2013/ listopad 2013/ październik 2013/ wrzesień 2013/ sierpień 2013/ czerwiec 2013/ maj 2013/ kwiecień 2013/ marzec 2013/ luty 2013/ styczeń 2013/ grudzień 2012/ listopad 2012/ październik 2012/ wrzesień 2012/ sierpień 2012/ lipiec 2012/ czerwiec 2012/ maj 2012/ kwiecień 2012/ marzec 2012/ luty 2012/ styczeń 2012/ grudzień 2011/ listopad 2011/ październik 2011/ wrzesień 2011/ sierpień 2011/ lipiec 2011/ czerwiec 2011/ maj 2011/ kwiecień 2011/ marzec 2011/ luty 2011/ styczeń 2011/ grudzień 2010/ listopad 2010/ październik 2010/ wrzesień 2010/ sierpień 2010/ lipiec 2010/ czerwiec 2010/ maj 2010/ kwiecień 2010/ marzec 2010/ luty 2010/ styczeń 2010/ grudzień 2009/ listopad 2009/ październik 2009/ wrzesień 2009/ sierpień 2009/ lipiec 2009/ czerwiec 2009/ maj 2009/ kwiecień 2009/ marzec 2009/ luty 2009/ styczeń 2009/ grudzień 2008/ listopad 2008/ październik 2008/ wrzesień 2008/ sierpień 2008/ lipiec 2008/ czerwiec 2008/ kwiecień 2008/ marzec 2008/ luty 2008/ styczeń 2008/ grudzień 2007/ listopad 2007/ październik 2007/ wrzesień 2007/ sierpień 2007/ lipiec 2007/ czerwiec 2007/ maj 2007/ kwiecień 2007/ marzec 2007/ luty 2007/ styczeń 2007/ grudzień 2006/ listopad 2006/ październik 2006/ wrzesień 2006/ sierpień 2006/ lipiec 2006/ czerwiec 2006/ maj 2006/ kwiecień 2006/ marzec 2006/ luty 2006/ styczeń 2006/ kwiecień 2005/ luty 2005/ styczeń 2005/ styczeń 2004/

  Kategorie wiadomości

Informator (34)
komunikaty (1 740)
odznaki (24)
przodownicy (17)
regulaminy (64)
szlaki (39)
z życia ktkol (352)

  Szukaj wiadomości






  Kanały RSS

» Kanał RSS wiadomości
» Kanał RSS komentarzy