Krajoznawczy Zlot Młodzieży i „Święto Roweru” w Krotoszynie
Zarząd Oddziału PTTK w Krotoszynie, Oddziałowa Komisja Turystyki Kolarskiej, przy znacznym wsparciu Urzędu Miejskiego w Krotoszynie i Starostwa Powiatowego w Krotoszynie w ramach konkursów ofert dla organizacji pozarządowych, zorganizował 41. Krajoznawczy Zlot Młodzieży i „Święto Roweru” w dniu 8 czerwca 2013 r.
Cele Zlotu: popularyzacja turystyki rowerowej i pieszej, propagowanie czynnych form wypoczynku dzieci i młodzieży, popularyzacja ochrony środowiska naturalnego Obszaru Krajobrazowego „Dąbrowy Krotoszyńskie i Baszków – Rochy”.
Komandor zlotu – Karol Piotrowski,
kierownik trasy pieszej – Andrzej Chmielarz,
kierownik trasy rowerowej – Kazimierz Puchała,
sekretariat – Otylia Puchała.
W zlocie wzięło udział 66 osób w tym 31 kolarzy. Na trasę pieszą wyruszyło 32 turystów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Krotoszynie i Szkoły Podstawowej w Gorzupi. Trasa zlotu z uwagi na warunki (zanosiło się na burzę) została skrócona i wiodła deptakiem do jeziora Odrzykowskiego, gdzie został rozegrany konkurs sprawnościowy.
Trasa następnie wiodła ul. Stawną, ul. Ludową , ul. Kamienną , ul. Ostrowską, przez dawny poligon wojskowy do ul. Chwaliszewskiej i gdy przekroczyliśmy ul. Sulmierzycką zlotowcy obejrzeli wyścig kolarski (bardzo duży peleton) i zaraz potem zaczął padać deszcz. Nie mieliśmy możliwości schowania się i cali mokrzy dotarliśmy do restauracji „Pod Dzwonem”, gdzie czekał turystyczny posiłek – smaczna grochówka. Tu część grupy udała się do domu, ale spora grupka, kiedy przestał padać deszcz i przeszła burza, udała się na Plac Dworcowy PKP.
Kolarze, uczestnicy zlotu wyruszyli na trasę o godz. 9.00 sprzed Muzeum przez Chachalnię, Ujazd-Ostrowąsy, Sulmierzyce, Chwaliszew Piaski do Krotoszyna. Pomimo brzydkiej pogody, przez całą trasę padał deszcz, zlot przebiegł w miłej atmosferze, humory dopisywały. Przemoknięci dojechaliśmy na posiłek turystyczny. Na trasę rowerową dowolną zgłosiła się grupa z Szkoły Podstawowej w Baszkowie, którzy dołączyli do grupy w restauracji „Pod Dzwonem” na posiłek turystyczny.
Meta Rajdu Krajoznawczy Zlot Młodzieży i „Święto Roweru” była na placu przy dworcu PKP i PKS, gdzie trwał KrotoFEST.
O godz. 13.50 rozpoczęły się występy związane z finałem I Przeglądu Piosenki Rajdowo-Biesiadnej „Krotoszyńskie Trele” oraz KrotoFEST i przyjazd zabytkowego pociągu „Ziemianin”.
Uczestnicy finału Przeglądu zostali wyłonieni podczas konkursów piosenki turystycznej odbytych na rajdach organizowanych przez nasz Oddział.
Komisja Artystyczna Przeglądu – Jury w składzie:
Przewodniczący – Maciej „Bunio” Zenfler,
Członek – Jarosław „Jarsoon” Reising,
Sekretarz – Karol Piotrowski,
oceniła występujących i sporządziła protokół.
Komandor Zlotu i Prezes PTTK w Krotoszynie Karol Piotrowski wraz z członkiem Zarządu Oddziału PTTK Juliuszem Pocztą na scenie ogłosił wyniki konkursów zlotowych.
Nagrodę, wyróżnienie otrzymał najmłodszy uczestnik zlotu: Stanisław Macioch.
Wyniki konkursu sprawnościowego:
1. Lesiński Eryk – Szkoła Podstawowa Nr 4,
2. Czapczyński Mikołaj – Gimnazjum nr 2,
3. Drebszok Arkadiusz – Szkoła Podstawowa nr 4.
Wyniki I Przeglądu Piosenki Rajdowo-Biesiadnej „Krotoszyńskie Trele”:
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Baszkowie,
II miejsce – Wiktoria Patalas,
III miejsce – Młynarczyk Natalia,
IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4,
V miejsce – Karolina Mazur,
VI miejsce – Mikołaj Czapczyński.
Wyróżnienie otrzymała Gasztka Elżbieta w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych.
Na tym zlot zakończono, ale turyści pozostali z tego względu, że poprawiła się pogoda oraz aby podziwiać następne występy i pokazy organizacji pozarządowych z terenu miasta i gminy Krotoszyn.
Komandor Zlotu
Karol Piotrowski