Na majówkę do żubra
W dniach 1-5 maja 2013 roku członkowie Suwalskiego Klubu Turystyki Rowerowej PTTK „CZARNA HAŃCZA” zorganizowali rajd rowerowy Podlaskim Szlakiem Bocianim pod nazwą „Na majówkę do żubra”. Ekipa liczyła 5 członków suwalskiego klubu oraz zaprzyjaźniony turysta-kolarz z okolic Dęblina.
Dzień 1: Suwałki – Białystok – Michałowo – Białowieża
Odcinek Suwałki – Białystok przemierzyliśmy pociągiem. W Białymstoku, już na rowerach zwiedziliśmy pałac Branickich (obecnie siedziba Uniwersytetu Medycznego), a następnie udaliśmy się w kierunku Białowieży przejeżdżając po drodze przez miejscowości: Michałowo, Lewkowo Stare, Narewka oraz Białowieski Park Narodowy.
Dzień 2: Białowieża – Hajnówka – Czyże – Ploski
Drugi dzień rajdu rozpoczęliśmy od zwiedzenia Białowieży: Park Pałacowy, Muzeum Przyrodniczo-Leśne, Cerkiew pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy, Cerkiew cmentarna pw. Św. Cyryla i Metodego z 1873 r., Kościół pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus z lat 1927-1935, drewniany carski dwór myśliwski z 1845 r., Rezerwat Pokazowy Żubrów. Następnie poruszając się szlakiem rowerowym odwiedziliśmy Cerkiew pod wezwaniem świętych Braci Machabeuszów w uroczysku Krynoczka w Puszczy Białowieskiej, gdzie znajduje się cudowne źródełko, jedno z najważniejszych świętych miejsc prawosławia na Podlasiu. Później dojechaliśmy do Hajnówki zwiedzając Sobór Świętej Trójcy. Następnie skierowaliśmy się do miejscowości Ploski, gdzie mieliśmy nocleg.
Dzień 3: Ploski – Narew – Ploski
Trzeci dzień z racji bardzo dużych opadów deszczu, który padał nieprzerwanie do godziny 14, postanowiliśmy spędzić również w Ploskach. W godzinach popołudniowych, gdy pogoda poprawiła się na tyle, że można było wyruszyć, udaliśmy się na zwiedzanie Plosek i znajdującej się tam Cerkwi prawosławnej Przemienienia Pańskiego oraz Narwi.
Dzień 4: Ploski – Suraż – Łapy – Kurowo – Tykocin
W tym dniu odwiedziliśmy muzeum kapliczek w Suraży, ekspozycję przyrodniczą prezentującą walory doliny Narwi, a także ścieżkę przyrodniczą „Kładka wśród bagien” w Kurowie. Miejscowością noclegową był Tykocin, w którym zwiedziliśmy zamek króla Zygmunta Augusta oraz synagogę żydowską, która jest obecnie drugą co do wielkości i jedną z najstarszych synagog w Polsce.
Dzień 5: Tykocin – Białystok – Suwałki
Był to dzień powrotu. Odcinek Tykocin – Białystok pokonaliśmy na rowerach, następnie pociągiem do Suwałk.
Zapraszamy na nasz profil klubowy na facebooku, na którym można obejrzeć obszerniejszą relację fotograficzną z naszej wyprawy.
Tekst: Dariusz Jankowski
Zdjęcia: Beata Karwel, Dorota Ciruk