Nowy regulamin Odznaki Rajdu Kolarskiego
„Szlak Wielkiej Wojny 1409-1411”
W dniu 28 kwietnia 2012 r. Zarząd Główny PTTK Uchwałą nr 326/XVII/2012 przyjął znowelizowany tekst regulaminu Odznaki Rajdu Kolarskiego „Szlak Wielkiej Wojny 1409-1411”. Poniżej publikujemy tekst jednolity nowego regulaminu odznaki.
Regulamin Odznaki Rajdu Kolarskiego
„Szlak Wielkiej Wojny 1409-1411”
- Komisja Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK ustanawia Odznakę Rajdu Kolarskiego „Szlak Wielkiej Wojny 1409-1411” zwaną dalej odznaką.
- Odznakę może zdobyć każdy turysta, który spełni warunki określone w punkcie 3 niniejszego regulaminu.
- Warunki uzyskania odznaki:
- Przejechanie trasy: Czerwińsk – Lidzbark Welski – Kurzętnik – Działdowo – Grunwald – Olsztynek – Olsztyn – Morąg – Dzierzgoń – Malbork – Kwidzyn – Radzyń Chełmiński – Golub Dobrzyń;
- Zwiedzenie muzeów: Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku, Warmii i Mazur w Olsztynie, Zamkowego w Malborku;
- Uzyskanie potwierdzeń zgodnie z zasadami KOT w oddzielnej „Książeczce wycieczek kolarskich” lub na odrębnym arkuszu potwierdzeń;
- Przejechanie trasy w trakcie jednej wielodniowej wycieczki rowerowej, zgodnie z podanym kierunkiem i kolejnością.
- Odznakę przyznają regionalne referaty weryfikacyjne odznak kolarskich oraz – mające upoważnienie Komisji Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK – oddziałowe komisje i kluby turystyki kolarskiej.
- Wzór odznaki zawiera załącznik nr 1.
- Odznaka jest odpłatna.
- Zdobywanie odznaki odbywa się na własną odpowiedzialność. PTTK nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody, których może doznać uczestnik, jak również za szkody wyrządzone przez uczestnika osobom trzecim.
- Interpretacja regulaminu należy do Komisji Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK.
- Przy weryfikacji drogą korespondencyjną należy dołączyć znaczki pocztowe o wartości opłaty pocztowej jak przy nadaniu.
- Tekst jednolity regulaminu zatwierdzony został na wniosek Komisji Turystyki Kolarskiej przez Zarząd Główny PTTK w dniu 28 kwietnia 2012 r. uchwałą nr 326/XVII/2012.
- Tracą moc wszystkie poprzednie wersje regulaminu odznaki.
do Regulaminu Odznaki Rajdu Kolarskiego
„Szlak Wielkiej Wojny 1409-1411”

Adam napisał(a):
12 lipca 2013 @ 20:43
Witam, mam pytanie odnośnie jednego odcinka trasy. Rozumiem, że regulamin nakazuje jechać zgodnie z podanymi miejscowościami i z jednym kierunkiem, ALE:
czy można np z Czerwińska jadąc do Lidzbarka Welskiego zajechać do Kurzętnika , bo jest bliżej po trasie. Z Lidzbarka Welskiego trzeba w zasadzie wracać do Kurzętnika (30 km) a dopiero potem do Działdowa. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
kot napisał(a):
18 stycznia 2015 @ 19:28
Regulamin wymaga, by turysta odwiedzał poszczególne miejscowości w podanej kolejności. Zasada ta jest uwarunkowana marszrutą wojsk polskich zdążających na pole bitewne, a potem pod twierdzę krzyżacką i na koniec do miejsca rozwiązania zgrupowania.
chester-40 napisał(a):
29 stycznia 2019 @ 22:42
Odznaka, odznaką ale jak nie będziecie elastyczni dla turystów – to sami ją zdobywajcie. Ważne to powinno być to, aby wszędzie być a lekkie ustępstwa powinny być dla turystów. Jeśli weryfikator – nie będzie elastyczny – to powinien iść na emeryturę. Bez TURYSTY – IDEA ZAGINIE DROGI WERYFIKATORZE A TY RAZEM Z NIĄ. POZDROWER
Maciej P. napisał(a):
12 września 2019 @ 20:12
Na inne odznaki wg nowelizacji regulaminów z 2012 r. można potwierdzać zdjęciami a na tą odznakę z regulaminem z 2017 r. nie można? Jest co prawda zaznaczone, że może być i inna kronika, ale jednak wolałbym się upewnić.
kot napisał(a):
13 września 2019 @ 05:15
Mimo iż w regulaminie brak jednoznacznego stwierdzenia w tej materii, to w praktyce uznawane są nie tylko potwierdzenia tradycyjne (pieczątka z miejscowości będącej punktem kontrolnym), ale także stosowane współcześnie (zdjęcie na tle charakterystycznego obiektu bądź tablicy z nazwą miejscowości, ślad GPS). Powodzenia na trasie!
laba napisał(a):
14 lipca 2021 @ 13:31
Przejechalismy tę trasę. „Zdobyliśmy” przy okazji sporo zamków, lecz nie wiemy gdzie można zakupić odznaki?
Panie Marianie, może Pan potrafi wskazać takie miejsce gdzie te odznaki można zdobyć? Zachęca się turystów do zdobywania odznak lecz krucho jest z „blachami”. Mam także zweryfikowaną „Szlakim Zamków w Polsce” st. brązowy a do srebrnego brakuje kilku „chudych” zamków i także nie ma gdzie je kupić. Skaut Radom nie odpowiada.
Pozdrawiam,
Leszek Adamski
b_tomek napisał(a):
13 stycznia 2022 @ 10:43
Witam, rozumiem ideę konieczności przejechania trasy zgodnie z podaną kolejnością i w jednym ciągou. Ale mam pytanie odnośnie wymaganych do zwiedzenia obiektów – czy muszą być zwiedzone w trakcie tej samej wycieczki, czy mogą być osobno? pytam, bo tak się składa, że te obiekty zwiedziłem już w ramach OKP.
Pozdrawiam
Tomek z Rudy Śląskiej
kot napisał(a):
13 stycznia 2022 @ 16:51
Regulamin rajdu kolarskiego SWW wymaga pokonania na rowerze konkretnej trasy we wskazanym kierunku i w toku jednorazowej wyprawy. Odwiedzenie muzeów znajdujących się na tej trasie jest warunkiem dodatkowym, a więc zwiedzenie ich ich podczas wcześniejszych wycieczek nie narusza postanowień Regulaminu, o ile potwierdzenie spełnienia warunku jest udokumentowane w spersonalizowanej książeczce wycieczek krajoznawczych. Powodzenia na szlaku!