Historia turystyki kolarskiej PTTK
Pod koniec marca br. ukazała się książka Mariana Kotarskiego „Historia turystyki kolarskiej PTTK 1952-2010 w zarysie” wydana przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie na zlecenie Zarządu Głównego PTTK.
Maszynopis uzyskał pierwsze miejsce w drugiej edycji stałego konkursu „Z kart historii i tradycji turystyki oraz krajoznawstwa w Polsce” w 2008 r. Książka ma 168 stron, ilustrowana jest 202 zdjęciami, zawiera 20 tabel i zestawień statystycznych. Podzielona jest na 24 rozdziały omawiające początki turystyki kolarskiej w Polsce, działalność promocyjną, znakarską i szkoleniową, odznaki kolarskie, nazwiska zdobywców KOT z/w. Czytelnicy znajdą w niej informacje o zlotach przodownickich i centralnych zlotach turystów kolarzy oraz o wyjazdach zagranicznych polskich turystów kolarzy. W wydawnictwie zamieszczono wykaz honorowych p.t.kol. oraz biogramy 13 Honorowych Członków PTTK wywodzących się ze środowiska kolarskiego.
Opracowanie ma charakter pionierski, wieloaspektowo ukazuje kolarstwo turystyczne w 60-leciu PTTK. Walorem książki jest przystępny język oraz ukazanie działaczy mających wpływ na stan turystyki kolarskiej w środowisku PTTK. Książka z pewnością wzbogaci każdą biblioteczkę turystyczną. Jak się dowiadujemy, wydawnictwo jest do nabycia w COTG w Krakowie, kosztuje 8 zł (+ koszty wysyłki). Książkę otrzymają w pakiecie powitalnym w ramach wpisowego przodownicy turystyki kolarskiej uczestniczący w 51 Ogólnopolskim Zlocie p.t.kol. nad Jez. Rożnowskim.
(aga)