Uroczyste zakończenie sezonu turystycznego 2009
14 listopada w Kawiarni „Górnicza Strzecha” w Radlinie odbyło się uroczyste zakończenie XXII sezonu kolarzy „Sokoła” Radlin. W zebraniu wzięło udział 90 osób. Wśród gości obecny był Stanisław Radomski (Członek Honorowy PTTK) – Przewodniczący Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej w Katowicach, Piotr Śmieja – z-ca Burmistrza Radlina, Elżbieta Skrzymowska – pracownik naukowy Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, Marta Chrabąszcz z Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Żorach oraz Paweł Tułodziecki z Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego w Rybniku.
Najpierw Przewodniczący „Sokoła” Andrzej Likos dokonał podsumowania sezonu, w czasie którego zwrócił uwagę, że pomimo kryzysu był to bardzo dobry sezon. 2009 rok to 22 sezon w historii „Sokoła”. Sezon ten zamyka też 5-letni okres działania, utworzonego przez nas Oddziału PTTK Radlin przy KWK „Marcel”. Na początku roku po upływie pierwszej kadencji działania Oddziału odbył się Zjazd sprawozdawczo-wyborczy. W lutym zostały też wybrane nowe władze w Komisji „Sokół”. Również na początku roku uczestniczyliśmy w spotkaniu działaczy kolarskich PTTK woj. śląskiego w Gliwicach.
Wczesną wiosną dotarły do nas wyniki konkursu na najlepiej pracujący klub, komisję w Polsce. Okazało się, że kolejny raz mamy I miejsce w Polsce. Konkurs organizuje KTKol. ZG PTTK w Warszawie. Organizujemy wiele imprez cyklicznych (przez ostatnie lata jest ich 25). 5 z nich ma charakter regionalny (Święto Roweru, Noc Świętojańska, Maraton Sokoła, Złota Jesień oraz Zakończenie sezonu Sokoła).
Odbyły się ciekawe wyprawy krajowe: Gorlice – Rzeszów – Sandomierz, Gdańsk, Wielkopolska i Kujawy oraz zagraniczna na Litwę. Trzech naszych kolegów wzięło udział w XI Rajdzie Raciborskich Środowisk Trzeźwościowych, była to trasa dookoła Polski długości około 3500 km.
Na rajdach innych klubów zdobyliśmy 6 pucharów jako dla najliczniejszej drużyny rajdowej. Obecnie funkcjonują 4 stworzone przez nas odznaki turystyczne. Jedną z ciekawszych inicjatyw jest akcja „Sadzimy las”. W Radlinie istnieją dwa szlaki rowerowe przez nas stworzone. Na jednym z nich funkcjonuje miejsce odpoczynkowe zwane „Ermeżona”, o które na bieżąco dbamy. W tym roku zostały uzupełnione ławko-stoły oraz udało się odnowić domek dzięki Urzędowi Miasta Radlin oraz Dyrekcji KWK „Marcel”. Całą naszą działalność można śledzić na bieżąco na naszej stronie internetowej www.sokol.radlin.pl. „Sokół” posiada aktualnie 45 przodowników turystyki kolarskiej. W 2009 roku zostało zorganizowanych 274 rajdów i wycieczek kolarskich, w których wzięło udział 2448 rowerzystów. Łącznie za 22 lata odbyło się 3132 rajdów i wycieczek, w których uczestniczyło 27773 rowerzystów. Łączna długość przejechanych tras za 22 lata to ponad 196 tys. kilometrów.
Udało się nam wydać nowy folder „Radlińskie szlaki rowerowe” oraz proporczyk „Sokoła”. W ramach szkolenia kadry działaczy zostały zorganizowane dwie wycieczki autokarowe: Henryków – Wojsławice oraz Bochnia – Nowy Wiśnicz. 7 listopada uczestniczyliśmy w festiwalu organizacji pozarządowych w Radlinie, na którym mieliśmy stoisko przedstawiające naszą historię, zdobyte puchary, kroniki.
Następnie przyszedł czas na wyróżnienia dla najaktywniejszych kolarzy i działaczy.
Najaktywniejszym kolarzem i zdobywcą Pucharu Burmistrza Miasta Radlin został Andrzej Włodarczyk (240 pkt.), drugi był Roman Gawłowicz (193 pkt.), a trzeci Ryszard Głowacki (176 pkt.).
Najaktywniejszym Przodownikiem Turystyki Kolarskiej został Andrzej Likos (359 pkt.), drugi był Bogdan Tytko (252 pkt.), trzeci natomiast był Andrzej Włodarczyk (231 pkt.).
W konkursie o tytuł „Imprezy roku 2009” czołówka była następująca:
1. Eugeniusz Brzezina – III Rajd „Na winobranie” (93 pkt.),
2. Andrzej Likos – XX Rajd „Święto Roweru” (65 pkt.),
3. Bogdan Tytko – III Rajd „Zbieramy surowce wtórne” (61 pkt,).
W konkursie tym uczestniczący w rajdach (odbyło się ich 25) mogli głosować na 6 wybranych przez siebie. Głosy oddało 40 osób.
Najaktywniejsze kobiety: Bogumiła Brzezinka, Mariola Kuczera, Martyna Styrnol.
Najaktywniejsze dzieci: Tomasz Tytko, Wiktor Gawłowicz, Paweł Likos.
Tytuł „Debiutanta roku 2009” zdobył Stanisław Koczy.
Wyróżnienia specjalne za działalność oraz za inne osiągnięcia uzyskali: Tomasz Tytko, Paweł Likos, Wiktor Gawłowicz, Bogdan Tytko, Andrzej Styrnol oraz Kamil Kłyza.
Elżbieta Skrzymowska była wyjątkowym gościem tego zebrania. W I części, w której były wręczane wyróżnienia zagrała kilka utworów na skrzypcach. W II części przedstawiła prezentację multimedialną o Arboretum Bramy Morawskiej.
Na zebraniu została wręczona niezliczona ilość (około 50) pucharów, statuetek, dyplomów oraz nagród rzeczowych. Każdy z uczestników zebrania otrzymał Informator podsumowujący działalność „Sokoła”.
Za pomoc w działalności Oddziału PTTK Radlin wyróżnienia otrzymali Piotr Śmieja – z-ca Burmistrza Radlina, Elżbieta Skrzymowska – pracownik naukowy Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w Żorach, Subregion Zachodni Województwa Śląskiego w Rybniku oraz Główny Inżynier Górniczy KWK „Marcel” Adam Robakowski.
Bogata działalność „Sokoła” jest możliwa dzięki wsparciu Urzędu Miasta Radlin, KWK „Marcel”, Związków Zawodowych przy KWK „Marcel” oraz wielu firm z Radlina, za co pragniemy gorąco podziękować.
Andrzej Likos