58 CZTK „Żary 2009”
W dniach 8-15 sierpnia 2009 r. w Żarach odbywał się 58 Centralny Zlot Turystów Kolarzy PTTK. W miasteczku zlotowym zlokalizowanym na terenie Ośrodka dla Dzieci z Wadami Słuchu przy ul. Spokojnej stanęło 70 namiotów; spora grupa spośród 328 uczestników zamieszkała w szkolnym internacie. Organizatorem imprezy był Oddział PTTK Powiatu Żarskiego, a jej komandorem Jerzy Grzech.
Rowerzyści przez tydzień odbywali wędrówki po najciekawszych zakątkach Łużyc. Zobaczyli zamki w Żarach i Żaganiu, poznali wpisany na listę dziedzictwa UNESCO Park Mużakowski, w Jasieniu zobaczyli najmniejszy krzyż pokutny w Polsce oraz zatrzymali się na moment przy głazie wskazującym przebieg 15 południka. Spore grupy chętnych skorzystały z możliwości odbycia wycieczek autokarowych do Berlina i Spreewaldu. Wieczorami turyści zmagali się w konkursach, słuchali występów zespołów sprowadzonych przez organizatorów, śpiewali przy ognisku.
Uczestnicy byli zadowoleni z dobrego przygotowania organizacyjnego imprezy, wieczornych ognisk, omawiania tras na następny dzień, radowały ich liczne pieczątki poświadczające zwiedzenie atrakcyjniejszych obiektów krajoznawczych, cieszyły mapki z przebiegiem tras. Mankamentem był brak metalowych odznak zlotowych oraz stempla z 30-punktową premią na KOT.
Cykliści zdobyli 72 odznaki krajoznawcze „Przyjaciel Łużyc” oraz 76 „Znam gminę Jasień”; polowy referat weryfikacyjny Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK przyznał 32 odznaki kolarskie, w tym 1 KOT za wytrwałość (Ferdynand Biś, Kielce) i kilka dużych złotych KOT (Leszek Korenkiewicz oraz Bożena i Ryszard Nowiccy z Bydgoszczy, Małgorzata Pleszyniak z Gubina, Ryszard Krupa z Siemianowic Śląskich, Józef Siejda z Katowic). Najstarszym rowerzystą był Karol Andruszczak z Wrocławia (wyruszający na trasy z córką i wnuczką), najmłodszą uczestniczką 2-letnia Małgorzata Molenda z Warszawy, ale gwoli sprawiedliwości należy wspomnieć, że niespełna 6-letni Aleksander Nowak z Myszkowa, podobnie jak jego nieco starsza siostra cioteczna Kamila Garncarz, odbyli na rowerach wycieczkę do Żagania. W Żarach dominowali rowerzyści w sile wieku przy jednoczesnym wyraźnym spadku liczby nastolatków; na zlot przybyły w zasadzie tylko 2 grupy młodzieżowe: z Kalet i Myszkowa. Ze statystyki zlotowej wynikało, iż najliczniejsze ekipy wysłały na Zlot kluby PTTK „Wagabunda” z Katowic oraz „M-2” z Myszkowa.
Na otwarcie i zakończenie Zlotu przybył prezes ZG PTTK Lech Drożdżyński, z turystami spotykali się wójtowie i burmistrzowie gmin i miast współuczestniczących w organizacji imprezy. Dwa deszczowe dni w niczym nie zakłóciły przebiegu Zlotu.
(kot)