„Turystyka – wspólna sprawa”
„Turystyka – wspólna sprawa” to nazwa pierwszego w Polsce dużego projektu w zakresie szkoleń i doradztwa dla branży turystycznej, celem którego jest podniesienie konkurencyjno- ści branży w wybranych regionach kraju poprzez doskonalenie umiejętności i kwalifikacji kadr. Cykl szkoleń w myśl założeń obejmie wszystkie województwa, a szczegóły z nim związane znajdą internauci pod adresem www.tws.org.pl.
W Częstochowie konferencja otwierająca projekt odbyła się 8 listopada 2006 r. Na sali konferencyjnej zasiedli m.in. dyrektor Wydziału Promocji Regionu, Sportu i Turystyki w Katowicach Tomasz Stemplewski (na zdjęciu), v-prezydent Częstochowy Jacek Betnarski oraz członek honorowy PTTK Jan Wacław Derejczyk, a także pracownicy działów promocji urzędów miast i gmin, starostw, przedsiębiorcy związani z turystyką, właściciele gospodarstw agroturystycznych, działacze organizacji społecznych, członkowie PTTK.
Uczestnikom konferencji zaprezentowano temat „Produkt turystyczny jako element marketingu terytorialnego (w ujęciu sieciowym)”, omówiono cele, założenia, organizację i metodykę programu szkolenia kadr dla rozwoju produktów turystycznych, na koniec zaś zebrano ankiety od uczestników spotkania zainteresowanych współuczestniczeniem w grupach partnerskich powoływanych do tworzenia regionalnych produktów turystycznych oraz rozpoczęciem szkolenia w ramach Komponentu I (obejmującego m.in. promocję produktu), Komponentu II (prowadzenie negocjacji, promocja, informatyka i Internet w turystyce) bądź III (języki obce – szkolenia odpłatne).
W toku dyskusji podnoszono potrzebę zorganizowania w regionie częstochowskim kursu przewodnickiego dla kandydatów znających języki obce, prezentowano inicjatywę oznakowania Szlaku Maryjnego: Mariazell (Austria) – Lewoca (Słowacja) – Kalwaria Zebrzydowska – Częstochowa w wersji rowerowej i autokarowej (we wcieleniu której w życie aktualnie uczestniczą stowarzyszenia „Partnerstwo Północnej Jury” i „Na Bursztynowym Szlaku” oraz ogniwa PTTK Częstochowy, Myszkowa i Krakowa), ubolewano nad zaniechaniem organizacji Pokazów Ogni Sztucznych i Laserów w podczęstochowskim Olsztynie oraz zawodów balonowych w Złotym Potoku, proponowano urządzenie wyścigu MTB na rowerowym szlaku „orlich gniazd” z Częstochowy do Krakowa, poszukiwano kontynuatorów Święta Czulentu i Ciulimu.
Wkrótce rozpocznie się cykl szkoleń we wszystkich województwach, a że są one bezpłatne dla członków organizacji społecznych, warto – jak mniemam – skorzystać z możliwości podniesienia swej wiedzy, która może być wykorzystana do procesu związanego z promocją znakowanych szlaków rowerowych bądź poszukiwania środków na ich tworzenie.
(kot)