Kolejny obiekt krajoznawczy
Na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO została wpisana Hala Stulecia (Hala Ludowa) we Wrocławiu; wpisu dokonano 13 lipca br. podczas odbywającego się w Wilnie (Litwa) posiedzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Zaprojektowana przez niemieckiego architekta Maxa Berga i wybudowana w latach 1911-13 hala była pierwszą w świecie tak wielką konstrukcją żelbetonową; sama jej kopuła ma 67 m średnicy. Z uwagi na harmonię funkcjonalności i konstrukcji budowla jest powszechnie uznawana za jedno z najważniejszych dzieł architektury światowej XX wieku.
W ten sposób, zgodnie z uchwałą KTKol. ZG PTTK podjętą 29 stycznia 2000 r. w Siemianowicach Śląskich, lista obiektów krajoznawczych obowiązująca zdobywających duże stopnie KOT poszerzyła się z dniem 14 lipca br. do 86 pozycji. Pełny i aktualny „Wykaz obiektów krajoznawczych obowiązujący zdobywających duże stopnie KOT” można znaleźć w internecie, np. http://ktkol.pttk.pl bądź www.pttkm2.obywatel.pl.
Przypomnijmy, że Wykaz obiektów krajoznawczych obowiązujący zdobywających duże stopnie KOT, uchwalony przez Komisję Turystyki Kolarskiej ZG PTTK w dniu 10 czerwca 1998 r. (i później uzupełniany) zawiera w swym zestawieniu obiekty uznane rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za pomniki historii, obiekty wpisane na Listę UNESCO oraz niegdysiejsze tzw. „zerówki”, czyli zabytki architektury wartości międzynarodowej. O ile jednak we wspomnianym Wykazie uwzględniono wszystkie obiekty wpisane na Listę UNESCO (jest ich obecnie 19, a ich listę podawaliśmy w „Informatorze” nr 325 z IV kwartału 2004 r.), to nieco zbagatelizowano pomniki historii. Aktualnie (a konkretnie do końca 2005 r.) – jak wynika z ustaleń niżej podpisanego – w Polsce za pomniki historii uznano 28 obiektów; do Wykazu obiektów krajoznawczych na dużą KOT do tej pory nie trafiły uznane za pomniki historii: kopalnia soli w Bochni, pole bitwy na Westerplatte, krajobraz kulturowo-przyrodniczy Góry Świętej Anny, klasztor bernardynów w Leżajsku, teren historycznej bitwy pod Racławicami, twierdza w Srebrnej Górze, podziemia zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach oraz tamtejsza Sztolnia Czarnego Pstrąga. Celem naprawienia tego niedopatrzenia, na czerwcowym w br. posiedzeniu KTKol. ZG PTTK niżej podpisany postawił wniosek, aby do Wykazu obiektów krajoznawczych na dużą KOT dopisać wymienione wyżej pomniki historii, a jednocześnie rozważyć rozszerzenie z dniem 1 stycznia 2007 roku Kolarskiej Odznaki Turystycznej o stopień duży brązowy (warunki do jego zdobycia: posiadanie małej złotej KOT, zdobycie 1000 pkt., zwiedzenie 1 parku narodowego i 10 obiektów krajoznawczych; weryfikację scedować na regionalne KTKol.). Decyzja w tej sprawie ma zapaść na jesiennym posiedzeniu Komisji, które ma się odbyć w Siedlcach.
Póki co, Wykaz obejmuje 86 pozycji i tylko znajdujące się na nim obiekty uznawane są jako spełnienie wymogu krajoznawczego ujętego w rozdziale V (tabelka) regulaminu KOT.
Marian KOT-Kotarski
Kolporter napisał(a):
26 lipca 2006 @ 16:43
Ad. dużej brązowej.
Czyli automatycznie na duża srebrną łączna liczba zerówek się zwiększy do 25?
I czy zdobywcy za wytrwałosć będą sobie mogli zrobić teraz duża brązową? W takim razie od kiedy mogę zaczynać zbierać punkty?
KOT napisał(a):
31 lipca 2006 @ 07:29
Nie. Nadal obowiązuje obecny regulamin KOT mówiący, że jest 6 stopni tej odznaki oraz że na duży srebrny stopień odznaki należy zwiedzić 15 obiektów krajoznawczych wybranych spośród znajdujących się na liście 86 propozycji. Stopień duży brązowy pozostaje nadal w sferze zamierzeń, nie wiadomo, czy zostanie wprowadzony. Jeśli ten stopień wejdzie w życie, to w określonym terminie, a więc do jego zdobywania będą musieli przystąpić ci turyści, którzy w tym momencie będą posiadać już m. złoty KOT i będą zainteresowani kontynuowaniem zdobywania kolejnych wyższych stopni odznaki.