Narada prezesów
Zgodnie z wieloletnią tradycją, wieczorem w Boże Ciało, na mecie ogólnopolskiego zlotu przodowników turystyki kolarskiej PTTK, odbyła się narada prezesów klubów turystyki kolarskiej PTTK. W naradzie uczestniczyło kilkudziesięciu aktywistów, którzy przybyli do Cieszyna na doroczny, 46-ty ogólnopolski szkoleniowy zlot p.t.kol.
Naradę otworzyli i powitali przybyłych prezes Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK „Ondraszek” w Cieszynie Andrzej Słota oraz przewodniczący Komisji Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK Waldemar Wieczorkowski, po czym przewodnictwo obrad przekazali w ręce Michała Raczyńskiego.
Na samym wstępie spotkania przewodniczący jury Roman Kościński oficjalnie ogłosił wyniki dorocznego konkursu na najlepsze w działalności w 2005 r. ogniwo turystyki kolarskiej, po czym przewodniczący KTKol. ZG PTTK W. Wieczorkowski pogratulował triumfatorom i wręczył upominki, a wszystkim klubom, sekcjom i komisjom biorącym udział w konkursie okolicznościowe dyplomy. Podziękował też za aktywną pracę społeczną na rzecz kolarstwa turystycznego i uhonorował specjalnymi dyplomami członków Komisji minionej kadencji Romana Kościńskiego, Jana Rychlika oraz Zbigniewa Borońskiego i Włodzimierza Balickiego. W dalszej części spotkania wręczone zostały dyplomy honorowych p.t.kol. działaczom, którym tę godność nadała stosowną uchwałą XV Krajowa Narada Aktywu Kolarskiego z dnia 10 grudnia 2005 r.; wręczono też legitymacje p.t.kol. nowo mianowanym absolwentom kursów i zasłużonym przodownikom, nie podlegającym na mocy uchwał KTKol. ZG PTTK okresowym weryfikacjom.
Prezesi klubów wysłuchali informacji przewodniczącego W. Wieczorkowskiego o pracy Komisji w bieżącej, półrocznej kadencji. Przewodniczący zaapelował o systematyczne nadsyłanie informacji i prenumerowanie „Informatora”, oznajmił, że systematycznie jest uaktualniana strona internetowa Komisji (znajdująca się pod adresem ktkol.pttk.pl) oraz poinformował, iż Komisja rozważa możliwość dokonania kilku zmian w regulaminach KOT, KOP i in. (w związku z czym prosi, aby do 30 września br. nadsyłać pod adres Komisji propozycje i sugestie w sprawie zmian regulaminów), albowiem przygotowywane jest nowe wydanie broszury „Regulaminowe kompendium rowerowe”). Do końca br. przyjmowane są zgłoszenia imprez do „Kalendarza kolarskiego PTTK 2007”. Przyszłoroczny zlot przodownicki odbędzie się w Siedlcach, nadal jest poszukiwany organizator zlotu centralnego na 2007 rok – wyjawił przewodniczący Komisji. Zachęcam do uczestnictwa w II Europejskim Tygodniu Turystyki Rowerowej UECT-PTTK w Krajence w dniach 22-29 lipca br. – powiedział przewodniczący W. Wieczorkowski.
Komandor 46 ogólnopolskiego zlotu p.t.kol. Zbigniew Pawlik pozytywnie ocenił pracę zespołu organizującego Zlot w Cieszynie; nadmienił, że uczestnikom pokazano wszystko, co najciekawsze na Ziemi Cieszyńskiej po obu stronach granicy. W dyskusji zaproponowano, aby dyplomy konkursowe i legitymacje przodownickie wręczać na zakończeniu Zlotu lub na sejmiku kolarskim, w obecności nie tylko prezesów, ale wszystkich turystów kolarzy. Padła propozycja opracowania jednoznacznych warunków regulaminowych zlotów nadzorowanych przez KTKol. ZG PTTK i wytycznych dla koordynatora imprez centralnych dla uniknięcia rozbieżności interpretacyjnych i usunięcia niejasności organizacyjnych oraz kompetencyjnych. Zgromadzeni wypowiadali się na temat organizacji cieszyńskiego Zlotu (zdecydowana większość głosów była pochwalna), ubolewali, że na mecie imprezy nie można zakupić książeczek wycieczek kolarskich, proponowali, aby wysyłać oficjalne zaproszenia na zlot do organizacji turystycznych zagranicznych. Jeden z uczestników narady zaprezentował materiały tegorocznego Międzynarodowego Rajdu Kolarskiego AIT w Szwajcarii stwierdzając z ubolewaniem, że polscy organizatorzy nie są w stanie dorównać wydaniem podobnych, dobrze opracowanych i zredagowanych mapek, broszur itp. materiałów rajdowych. Padły propozycje zmonopolizowania przez którąś z organizacji turystycznych znakowanych szlaków rowerowych, albowiem panująca obecnie dowolność w tej materii nie powinna dłużej mieć miejsca. Zaapelowano, aby szkolenie p.t.kol. było bezpłatne, albowiem młodzieży szkolnej nie stać na uiszczenie 70-80 zł za kurs, zwłaszcza, że późniejsza praca p.t.kol. nie jest wynagradzana.
W odpowiedzi na pytania uczestników narady kierownik centralnego referatu weryfikacyjnego KOT wyjaśnił, że w myśl postanowień regulaminu permanentnego rajdu kolarskiego „Szlakami zamków w Polsce” wykaz 70 zamków obowiązkowych jest stały, natomiast spis zamków, które należy zwiedzać dla zdobycia odznaki znajduje się na mapie „Zamki w Polsce” bądź „Polskie zamki”, rok wydania mapy obojętny, ale musi to być mapa wydana przez PPWK. Mówca wyjaśnił, że zdobywający duże stopnie KOT zobowiązani są, w myśl regulaminu odznaki, zwiedzić określoną liczbę parków narodowych w Polsce i obiektów krajoznawczych; aktualnie jest 85 obiektów krajoznawczych liczących się do KOT, ich wykaz jest m.in. na stronie www.pttkm2.obywatel.pl, jest także na stronie internetowej naszej Komisji. Wykaz obejmuje najważniejsze obiekty krajoznawcze w Polsce, mianowicie zabytki architektury klasy międzynarodowej (potocznie zwane „zerówkami”), pomniki historii ujęte w Rozporządzeniach Prezydenta RP oraz polskie obiekty wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Narada spełniła swą rolę, pozwoliła na wymianę poglądów, wyjaśnienie niejasności regulaminowych odznak i wyjawienie oficjalnego stanowiska Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK w wielu nurtujących środowisko kolarskie sprawach – powiedział zamykając obrady Michał Raczyński.
Marian KOT-Kotarski